Facebook видалив акаунт дослідниці після допису про катування НКВС

Це вже не перше блокування сторінки дослідниці Устини Стефанчук у соціальній мережі.

Фото з видаленого допису Устини Стефанчук
Фото з видаленого допису Устини Стефанчук

Соціальна мережа Фейсбук видалила акаунт журналістки та дослідниці українського походження Устини Стефанчук, яка зараз мешкає в Канаді, через її допис про злочини радянської армії, катування у львівських тюрмах та фото жінки у вишиванці, які датовані липнем 1941 року.

Як виявилось, акаунт, який було створено 12 років тому, заблокували без права на поновлення. Там міститься чимало цінних історичних дописів минулих років, розповіла Тvoemisto.tv дослідниця Устина Стефанчук.

За її словами, 3 липня на своїй сторінці у фейсбуці вона написала пост про свою родинну історію, історію звірств щодо українського народу та оприлюднила фото жінки у вишитому вбранні.

«Фотографія, яку я виклала, також була зроблена 3 липня, але 1941 року. Це дуже відома мережі фотографія з дівчиною у вишитому строї, яка увійшла в одну з тюрем для розстрілу та знищення в’язнів. Мова про 1941 р. Я написала коротку історичну довідку про це і написала про досвід своєї родини. Зокрема, як моя бабця, ще будучи підлітком, їздила ровером по місту і шукала найближчу шкільну товаришку. Вона не знала, що та була одна з тисяч тіл, яких скинули на одну купу в тюрмі Бригідок», – розповідає Устина Стефанчук.

Як зазначає дослідниця, свій пост вона написала з думкою обговорити, що досі в історії України є табуйовані теми й що стає все більше псевдодослідників, які не керуються принципом історизму, професійною гідністю, не апелюють до фактів, а висмикують та перекручують їх.

Далі події розгорталися таким чином, що цей пост стали поширювати та обговорювати сотні людей.

За словами Устини Стефанчук, усі коментарі під дописом були нормальні, хороші, чемні, у межах наукової дискусії. Понад те, у коментарі зголосилася жінка, яка зазначила, що на оприлюдненому фото зображена її мати. Вона також розповіла свою історію і це ще один цінний факт. Проте вже сьогодні вранці (за київським часом) акаунт Устини Стефанчук заблокували.

«Спочатку мені прийшло повідомлення від колеги з питанням: чи я його заблокувала, бо той не може зайти на мою сторінку. Звісно, відповіла, що ні. Коли ж зайшла сама подивитися на сторінку, аби зрозуміти, що відбувається, Фейсбук одразу прислав повідомлення, що мене заблоковано на 30 днів за гейт-спіч, тобто мовоненависть», – розповідає дослідниця.

За кілька хвилин на електронну пошту Устини Стефанчук прийшло повідомлення про те, що її акаунт видалений без права на поновлення.

Це вже не перше блокування фейсбук-сторінки дослідниці, проте минулі рази вони були нетривалі – на 30 днів або два місяці. Устина Стефанчук каже, що також за історичні дописи, які стосувалися обставин «не конче популярних з історії України». Усі попередні рази сторінку розблоковували швидше зазначеного терміну, а востаннє навіть вибачилися, як зазначає дослідниця: «за помилкове звинувачення у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі».

Устина Стефанчук уже написала листа до представництва Фейсбуку в Україні з прохання роз’яснити та поновити її сторінку. Поки що без відповіді.

«Я все одно буду добиватися. Як саме діятиму, ще точно не знаю, але однозначно так цього не залишу», – додала дослідниця.

Щодо самого допису, через який було видалено акаунт, то його можна прочитати тут.

історія репресії Львів цензура срср Facebook соцмережі

Знак гривні
Знак гривні