Вибір редакції

Статті

Клікбейт на крові. Що не так із віршами Соломії Українець і як їх використовують китайці та росіяни

Тисячі віршів про загиблих воїнів, написаних анонімною авторкою під псевдонімом Соломія Українець, стали рушієм клікбейту в українському фейсбуці й засобом демонізації служби в армії. Найактивніше їх просувають китайські боти, також публікують російські клікбейтні сайти, націлені на українську аудиторію.
Фрагменти

"Мир Трампа" — це примус до капітуляції. Що робити Україні в умовах альянсу США і РФ

Дональд Трамп розповів, що в Володимира Зеленського рейтинг 4% і потрібні нові вибори в Україні. Український сегмент соцмереж обурився, адже це явна брехня. Навіть противники Зеленського знають, що зараз рейтинг чинного президента України значно вищий.До подібних заяв Трампа потрібно звикнути й не реагувати на них занадто емоційно, — таких заяв, які не відповідають реальності та повторюють російські наративи, буде багато.
Статті

Що буде з нами у 2025-му і далі. Несподівано оптимістична візія майбутнього України

Коли і чим завершиться війна з Росією? Що відбуватиметься з українським суспільством? Які проблеми і конфлікти нас очікують на шляху до демократичних виборів? Несподівано оптимістична візія майбутнього від експертів.
Статті

“Хочете громадянську війну?” Як Росія підлаштовує тези для кожного українця

“Ну шо, українці, ви вже зрозуміли, шо це геноцид?”, “Куди ми катимся?”, “Вам мало війни з Росією, хочете громадянську війну?” — запитують тисячі “народних експертів” у відеороликах, які щодня розлітаються в соцмережах.Кожен такий “експерт” коментує якусь проблему чи подію (здебільшого українською), пояснює, “як усе насправді”, маніпулює фактами і фейками, пропонує міркування і висновки, що сіють страх і розпач, повторюючи російську пропаганду.
Статті

П’ять тисяч доларів за спалення ТЦК. Як російські спецслужби вербують потенційних терористів

Майже щодня в Україні відбуваються теракти, лунають вибухи поблизу і всередині будівель ТЦК, горять автомобілі військовослужбовців. У суспільстві не вщухає дискусія, чи виконавцями цих терактів є ображені на владу маргінали, переконані ідеологічні прихильники “русского міра”, чи просто шукачі легких грошей, які пропонують російські спецслужби.Кореспонденти Texty.org.ua поспілкувалися з “рекрутерами” із ФСБ, прикинувшись потенційними “терористами”.Read in English
Статті

Хто й чому пішов у СЗЧ і за яких умов повернеться. Результати опитування

Рішення про самовільне залишення частини (СЗЧ) формується в різний спосіб і не вкладається в єдиний сценарій. Результати опитування свідчать, що бійці приймали рішення про СЗЧ однаковою мірою як спонтанно (52%), так і продумано (48%). Такі дії можуть бути як результатом тривалого незадоволення та виснаження, так і гострою реакцією на стресову подію. Добровольці не менш схильні до СЗЧ, ніж примусово мобілізовані. Один із ключових факторів, які призводять до СЗЧ, — низький професійний рівень командирів.
Статті

Це противне слово “війна”. Як міжнародна наукова спільнота “неупереджено” підіграє Росії

Навіть ботаніка може перетворитися на інструмент пропаганди в руках агресора. За свідченнями українських науковців, їхні західні колеги стають усе більш “змученими” від війни аж до того, що бояться вживати і читати це слово. Принаймні на такі роздуми наштовхує кілька випадків, коли українські науковці мали проблеми з публікацією своїх досліджень у міжнародних наукових журналах.
Статті

Без граніту, радянщини і несмаку: як створити гідний меморіал пам’яті героїв війни

“Коли міська рада оголосила, що наш проєкт переміг, приблизно 70% коментарів були скептичними чи несхвальними, — згадує співавтор меморіалу пам’яті Героїв Небесної сотні у Львові Андрій Лесюк. — Це був один із перших таких меморіалів у Львові: пам’ятник, але без пам’ятника. І багато хто цього не розумів. А потім я бачив, як до цього меморіалу регулярно приходили люди, які його критикували”.
Статті

Війна на постаментах: як пам’ятники слугують пропаганді в сучасній Росії

Які памʼятники встановлюють у сучасній Росії? Texty.org.ua виявили 1163 монументи, відкриті на території Росії за час широкомасштабного вторгнення в Україну. Майже половина з них присвячена війнам: або Другій світовій, або вторгненню в Україну.Також у Росії активно встановлюють памʼятники, що символізують одвічну боротьбу з колективним Заходом.
Статті

Врятуватися від повітряного терору. Мій досвід переїзду в Чернівці

Редакторка розділу “Фрагменти” Texty.org.ua Наталя Петринська ділиться власним досвідом тимчасового переїзду в Чернівці з містечка на Київщині.

Підтримайте нас