В Україні стали системними випадки вибіркового військового набору та інші порушення при мобілізації, — єврокомісар з прав людини
Порушення прав людини в ході загальної мобілізації в Україні стали систематичними та поширеними, потрібне запровадження механізму запобігання таким випадкам.

Як повідомляє Інтерфакс-Україна, про це йдеться в меморандумі про елементи прав людини для миру в Україні, оприлюдненому комісаром Ради Європи з прав людини Майклом О'Флаерті.
За його словами, згідно з заявою заяву Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, такі порушення включають побиття, жорстокі арешти, відмова у доступі до адвоката, тримання під вартою без права зв'язку зі світом, мобілізацію людей з інвалідністю та інші неприйнятні дії.
"Комісар отримує аналогічні повідомлення, включаючи заяви про катування та смерть під час набору військовослужбовців. Хоча Україна має право законно набирати своїх військових, комісар вважає ці повідомлення тривожними та закликає українську владу ефективно їх розслідувати", —йдеться в меморандумі.
Крім того, зазначається у документі, українська влада повинна запровадити механізм запобігання порушенням прав людини під час мобілізації, зокрема шляхом запровадження незалежного нагляду для моніторингу військового набору та відвідування будь-яких місць, де новобранці можуть бути позбавлені волі.
"Усім офіцерам військового набору слід донести чітке повідомлення про нульову толерантність до катувань чи іншого жорстокого поводження та пройти навчання щодо поводження з людьми з дотриманням прав людини", — наголошує комісар.
О'Флаерті вважає, що масштаби проблеми вимагають ширшого спектра заходів для ефективного розв'язання проблеми, ніж рекомендації військовим вербувальникам.
Комісар також заявляє про стурбованість повідомленнями про випадки ймовірного залякування та інших форм переслідування, зокрема, вибіркової мобілізації, щодо українських журналістів, юристів, громадянського суспільства, політичних лідерів та лідерів громадської думки, які критикують уряд.
"Комісар рекомендує ефективно розслідувати повідомлення про залякування та переслідування. Слід також звернути увагу на повідомлення про вибіркове використання військового набору, що може мати негативний вплив на свободу слова та, загалом, на громадянське суспільство", — йдеться в меморандумі.