Українці принесли Польщі мільярди злотих: їхній внесок значно більший за всю польську допомогу Україні

Українці в Польщі додали 100 мільярдів злотих до ВВП у 2024 році. За 3 роки це у 8 разів більше, ніж Польща витратила на всю допомогу Україні.

navimigrant.pl
navimigrant.pl

Про це пише Postpravda.info.

Після трьох років перебування в Польщі українці суттєво вплинули на зростання польської економіки. Згідно з новим дослідженням «Аналіз впливу українських біженців на економіку Польщі», проведеним компанією Deloitte на замовлення УВКБ ООН (Агентства ООН у справах біженців), у 2023 році українці допомогли згенерувати 1,37% ВВП Польщі, а у 2024 році — вже 2,7% валового внутрішнього продукту країни.

У межах дослідження також було підраховано обсяг витрат Польщі на соціальну, житлову, медичну, військову та гуманітарну допомогу Україні. Отримані цифри порівняли з внеском українських біженців у польський бюджет за період 2022–2025 років.

Результати дослідження можуть стати несподіванкою для багатьох, особливо для тих, хто критикує присутність українців у Польщі. Висновки однозначно свідчать про позитивний вплив українських громадян на польську економіку.

Згідно зі звітом, українці в Польщі позитивно впливають на економіку країни, швидко інтегруючись у ринок праці. Станом на сьогодні 69% українських біженців працездатного віку вже працевлаштовані — це лише трохи менше, ніж серед поляків (75%).

У дослідженні підкреслюється, що вихід українців на польський ринок праці не спричинив негативних економічних наслідків — зокрема, не викликав зростання безробіття чи зниження реальної заробітної плати. Навпаки — присутність українців сприяла зростанню зайнятості серед поляків та підвищенню продуктивності праці в польських компаніях.

Усі зібрані докази вказують на те, що, доки українські біженці залишаються в Польщі, вони й надалі чинитимуть позитивний економічний вплив, який суттєво переважає обсяг наданої їм підтримки.

«Ті, хто вважає, що біженці є тягарем для економіки, мають подумати ще раз. Дозволивши українським біженцям одразу працювати та відкривати малі бізнеси після втечі від російської агресії, Польща збільшила свій ВВП у 2024 році на — ні багато ні мало — 2,7%», — наголосив Кевін Дж. Аллен, представник УВКБ ООН у Польщі.

Це дратує, і ми це знаємо. Але це дуже важливо.
Texty.org.ua потребують вашої підтримки.

Ми робимо те, на що не наважуються інші. Розкриваємо схеми пропагандистів, називаємо імена зрадників, показуємо справжні масштаби катастроф, стаємо ворогами найвпливовіших людей світу. Наприклад, Ілон Маск писав у своєму твіті, що нас треба прирівняти до терористів. За більшістю наших матеріалів із журналістики даних — місяці кропіткої роботи й сотні перевірених джерел інформації. Ми не залежимо від політичних примх мільйонера-власника. Ніхто не може вказувати нам, чого не говорити чи про що не повідомляти.

Українці в Польщі працюють там, де відмовляються працювати самі поляки

Багато українських біженців у Польщі змушені виконувати роботу, яка не відповідає їхній освіті чи кваліфікації. Згідно з даними звіту, лише третина з тих, хто має вищу освіту, обіймає посади, що вимагають університетського диплому. Решта — часто працює на менш кваліфікованих роботах, яких уникають громадяни Польщі.

Цю ситуацію частково пояснює те, що деякі регульовані професії в Польщі вимагають польського громадянства. Тож навіть маючи відповідну професійну підготовку та сертифікацію, українці стикаються з бар’єрами у працевлаштуванні за фахом. Багатьом доводиться повністю змінювати професійний шлях або починати кар’єру з нуля.

Економічний ефект від присутності українців продовжить зростати — прогноз Deloitte

За моделлю Deloitte D.Climate, економічний внесок українських біженців уже в перший рік їхнього масового виходу на польський ринок праці — у 2022-му — підвищив реальний ВВП країни на 1,5%. У 2023 році цей показник зріс до 2,3%, а у 2024 році — до 2,7%, що еквівалентно приросту ВВП на 98,7 мільярда злотих.

Прогноз також вказує, що у довгостроковій перспективі, до 2030 року, цей вплив може досягти 3,2% ВВП. Такий ріст стане можливим завдяки набуттю українцями нових навичок, адаптованих до польського ринку, а також за умови інвестицій у відновлення балансу між капіталом і робочою силою.

При цьому аналітики зазначають: додатковий приплив працівників може посилити конкуренцію на ринку праці, що тимчасово створює тиск на зростання безробіття та зниження реальних зарплат. Утім, підвищення продуктивності в 2022–2024 роках практично нівелює цей ефект. А в довгостроковій перспективі, до 2030 року, сукупна присутність українських біженців сприятиме зниженню рівня безробіття на 0,1 відсоткового пункту та зростанню реальної заробітної плати на 0,24%.

Українці в Польщі та підтримка України: цифри, що вражають

Ще більш вражаючою виглядає фінансова картина, якщо порівняти економічний внесок українців у польський бюджет із масштабами гуманітарної та військової допомоги, яку Варшава надала Україні за останні три роки.

У 2024 році лише завдяки праці українських біженців до бюджету Польщі було додано майже 100 мільярдів злотих — це приблизно 25 мільярдів доларів США. На тлі обсягів наданої допомоги ця цифра свідчить про те, що присутність українців не лише не є тягарем, а й приносить реальні дивіденди польській економіці.

У період з 2022 року по 10 червня 2025 року Польща надала Україні гуманітарну й військову допомогу на загальну суму близько 2,3 мільярда доларів США. Однак це приблизно в десять разів менше, ніж обсяг ВВП, згенерованого українцями, які проживають у Польщі. Таким чином, за останні три роки економічна вигода для Польщі є суттєво більшою, ніж усі здійснені витрати.

Що стосується соціальної підтримки українських біженців, то загальні витрати Польщі на соціальні виплати, житло та медичні послуги також є нижчими за внесок українців у ВВП. У 2022 році на загальну допомогу було виділено близько 9,4 мільярда злотих, ще 11 мільярдів — через програми «500+» та «Добрий старт». У 2023 році ця сума скоротилася до 8 мільярдів злотих, а у 2024 році та в першому кварталі 2025 року — до 2,7 мільярда.

У підсумку, з березня 2022 року до червня 2025 року Польща витратила на підтримку біженців з України 31,1 мільярда злотих. Якщо додати ще 9,2 мільярда злотих на військову та гуманітарну допомогу Україні, загальна сума становитиме 40,3 мільярда злотих.

Це лише 40,84% тієї суми, яку українці додали до бюджету Польщі тільки за 2024 рік. Іншими словами, лише за один рік Польща отримала приблизно на 60% більше економічної вигоди, ніж витратила на допомогу Україні й біженцям разом узятим.

Якщо детальніше проаналізувати суми, які українці принесли до польського бюджету з 2022 року, то масштаби їхнього внеску стають ще очевиднішими. Упродовж 2022–2025 років українські громадяни, які проживають і працюють у Польщі, згенерували для польської економіки приблизно 328,6 мільярда злотих ВВП.

Водночас усі витрати Польщі на підтримку біженців та допомогу Україні за цей період — 40,3 мільярда злотих — становлять лише 12,26% цієї суми. Тобто економічна вигода, яку отримала Польща, перевищує вкладені кошти на 87,74%.

ВВП біженці допомога Україні україна-польща

Знак гривні
Знак гривні