Як нові тарифи Трампа та падіння долара вдарять по бідним країнам — The Economist
Падіння курсу долара зазвичай позитивно впливає на економіку країн, що розвиваються. Через намагання Трампа змінити світовий торгівельний порядок цього разу все буде інакше, пише The Economist. Далі переклад матеріалу від Texty.org.ua

Падіння курсу долара зазвичай добре для країн, що розвиваються. Оскільки бідні країни позичають більше в доларах, ніж багаті, їхні боргові зобов'язання стають менш обтяжливими. Водночас, імпорт стає дешевшим. Так було в 1971-1978 роках (коли бідні країни востаннє по-справжньому розбудовували інфраструктуру) і в 2004-2008 роках (коли експортери сировинних товарів несподівано розбагатіли).
Сьогоднішня слабкість долара відображає не типовий економічний спад, а намагання Трампа змінити світовий торговельний порядок. Поєднання слабшого американського попиту та вищих торговельних бар'єрів зашкодить економічному зростанню бідніших країн, яке залежить від експорту. Дешевші долари не пом'якшать цього удару.
Читайте також: Безглузді тарифи Трампа спричинять економічний хаос, — The Economist
Індекс MSCI, який відстежує 24 валюти по відношенню до долара, зріс на 0,5% з 2 квітня, коли Трамп анонсував свої тарифи. Країни, які сильно постраждають від таких заходів, у тому числі країни "фабричної Азії" та багато країн Африки, зазнали ще більшого падіння своїх валют, ніж долар.
Наприклад, в'єтнамський донг впав до рекордно низького рівня 8 квітня. Навіть після того, як Трамп скасував частину тарифів, мало яка валюта повернулась до попереднього рівня Тим часом фондові ринки потерпають ще більше — з 1 квітня індекс Доу-Джонса для ринків, що розвиваються, впав на 4%.
Долар може назавжди зникнути як домінуюча світова валюта
Бідні економіки, як правило, зростають за рахунок продажу споживачам у багатих країнах. У кращому випадку товари, які мали б поїхати до Америки, тепер попрямують до Китаю та Європи, хоча і зі знижкою та за рахунок подолання нових кордонів і ринків. У найгіршому випадку великі економіки можуть підвищити власні торговельні бар'єри, щоб захистити вітчизняну промисловість. Ринки, що розвиваються, борються як з тарифами, так і з невизначеністю, яку вони породжують. Цей шок може підштовхнути центральні банки до зниження процентних ставок. Це, в свою чергу, зведе нанівець будь-які переваги, що залишилися від слабшого долара.
У той час як країни, що розвиваються, адаптуються до торговельного шоку, долар може назавжди зникнути як домінуюча світова валюта. Баррі Айхенгрін з Каліфорнійського університету в Берклі не думає, що лише одна валюта претендуватиме на його заміну. Отже, долар, євро та юань змагатимуться за першість разом.
Країни, що розвиваються, опиняться в ще гіршому становищі, оскільки на них ляже ризик переходу. Центральні банки найбідніших країн світу можуть опинитися у скрутному становищі, оскільки вони намагатимуться управляти доларовими зобов'язаннями, що тривають десятиліттями, одночасно фінансуючи імпорт та інвестиції в євро чи юанях.
На думку пана Айхенгріна, більшості з них доведеться обрати одну з трьох великих валют. Тоді імпорт та експорт будуть орієнтовані на інші країни цього блоку, що є тимчасовими, але додатковими витратами для компаній. Транзакції між блоками, тим часом, стануть заручниками геополітичної напруженості. Втрата долара може бути гарною новиною для Китаю та Європи, але не для решти світу.