В який час доби та день тижня люди почуваються найкраще і найгірше, — дослідження
Дослідження психічного здоров'я та благополуччя, проведене Університетським коледжем Лондона, показало, що люди зазвичай почуваються гірше вночі та в неділю.
Про це пише The Guardian.
У наймасштабнішому дослідженні такого роду вчені з'ясували, що загалом світ здається яскравішим, коли ви прокидаєтеся.
Люди починають день у найкращому настрої вранці, але закінчують у найгіршому, приблизно опівночі, як свідчать результати дослідження, причому день тижня і пора року також відіграють певну роль.
Дослідники також виявили, психічне здоров'я також має тенденцію бути більш різноманітним у вихідні дні, але стабільнішим протягом тижня.
«Загалом, вранці люди почуваються краще», — підсумували вчені. Результати дослідження були опубліковані в журналі BMJ Mental Health.
Вчені хотіли дослідити, чи пов'язаний час доби з варіаціями психічного здоров'я, щастя, задоволеності життям, відчуттям того, що життя має сенс, і самотністю. Вони також хотіли з'ясувати, чи змінюються ці асоціації залежно від дня, сезону чи року.
У ході дослідження було отримано майже 1 млн відповідей від майже 50 000 дорослих протягом двох років.
Учасники дослідження відповідали на запитання анкети, зокрема на такі питання, як «Наскільки щасливими ви почувалися протягом минулого тижня?», “Наскільки ви були задоволені своїм життям?” та “Наскільки ви відчували, що те, що ви робите у своєму житті, має сенс?”.
До уваги бралися такі фактори, як вік, стан здоров'я і те, чи працювали люди.
Результати показали, що показники щастя, задоволеності життям і відчуття корисності були вищими у понеділок і п'ятницю, ніж у неділю, тоді як щастя також було вищим у вівторок.
Є й чіткі докази сезонного впливу на настрій. Порівняно з зимою, люди мали нижчий рівень депресивних і тривожних симптомів та самотності, а також вищий рівень щастя, задоволеності життям і відчуття того, що життя має сенс, у три інші пори року.
Психічне здоров'я було найкращим влітку за всіма показниками. Однак сезон не впливав на асоціації, які спостерігалися протягом дня.
Зміни в психічному здоров'ї та самопочутті протягом дня можна пояснити фізіологічними змінами, пов'язаними з біологічним годинником, припускають вчені.
«Наприклад, кортизол [гормон, який регулює настрій, мотивацію і страх] досягає піка незабаром після пробудження і досягає найнижчого рівня перед сном», — сказали вони.
Однак, за їхніми словами, відмінності між буднями і вихідними можуть бути зумовлені такими факторами, як послідовність щоденної діяльності, яка у ці дні, вочевидь, відрізняється.
Доктор Фейфей Бу з кафедри поведінкових наук та охорони здоров'я Університету Каліфорнії підсумував: «Наші результати свідчать про те, що в середньому психічне здоров'я і благополуччя людей краще вранці та найгірше опівночі».