«Це шок». Припинення допомоги США ставить під загрозу майбутнє незалежних ЗМІ в Східній Європі

Заморожування допомоги США шокувало незалежні ЗМІ, які здебільшого залежать від американських грантів у країнах, які стикаються з дедалі більшою загрозою для демократії та масовими російськими кампаніями дезінформації.

Фото: zbruc.eu
Фото: zbruc.eu

Про це пише The Fix.

«80% нашого фінансування — гроші уряду США. Тож у нас справді погана ситуація», – каже Анна Бабінець, головна редакторка «Слідство.Інфо», яке займається журналістськими розслідуваннями.

«Ми передбачали, що ситуація погіршиться після інавгурації Трампа, але ми не очікували, що це буде так погано і так відразу. Ми не отримували жодних сигналів чи чогось подібного від наших донорів або від наших колег з інших країн», – додає Бабінець.

The Fix зазначає, що незалежні медіа України вже сильно постраждали від падіння ринку реклами після повномасштабного російського вторгнення і труднощів з пошуком життєздатної моделі. Припинення американської допомоги ще більше ускладнює ситуацію.

«Цей вид журналістики дуже дорогий, ми не можемо просто сидіти в офісі. Люди мають багато їздити по Україні. Це небезпечно і дорого. Іноді над одним сюжетом можна працювати один, два, три місяці», – каже Бабінець, яка працює з п'ятнадцятьма людьми.

Незалежні ЗМІ з інших країн, таких як Молдова, Північна Македонія, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Польща та Румунія, також занепокоєні припиненням роботи USAID.

«Для нас це був великий шок», – сказала Анастасія Кондрук, головна редакторка Moldova.org, незалежного молдовського видання, яке спеціалізується на сторітелінгу та журналістиці рішень. «Близько 75% нашого бюджету складають європейські та американські гранти. Наразі у нас є бюджет на зарплати за лютий і трохи за березень», – розповідає журналістка, додаючи, що є побоювання, що допомогу не поновлять.

Подібна ситуація склалася в SDK, незалежному ЗМІ в Північній Македонії, де призупинили два проєкти, фінансовані USAID, а це 25 відсотків бюджету редакції. «Якщо ви незалежне ЗМІ в Македонії, неможливо бути фінансово стійким, тому що ринок дуже малий, а країна бідна. Отже, ви або фінансуєтесь коштом іноземних грантів, або коштом політичних партій, третього шляху немає», – пояснює головний редактор Горан Михайловський.

Без жодного попередження, ці незалежні ЗМІ повинні швидко знайти альтернативи, щоб вижити. Багато з них звертаються до своєї аудиторії з проханням про пожертви.

Наприклад, газета Kyiv Independent (на яку не вплинуло призупинення допомоги США) організувала збір коштів, щоб допомогти кільком іншим постраждалим ЗМІ. Але в контексті війни в Україні прохання про пожертви можуть виявитися складнішими. «Протягом останніх трьох років ми майже не просили людей жертвувати на нашу діяльність, тому що українці вже жертвували на армію і на людей, які дійсно опинилися в скрутному становищі через війну», – пояснює Бабінець.

«Але зараз для нас складний час, тому ми змушені просити людей підтримати нас, навіть якщо вони підтримують інші речі», – каже журналістка.

SDK з Північної Македонії та Moldova.org також запустили краудфандингові кампанії, утім, ефект від них поки не надто відчутний.

Від Texty.org.ua: наша редакція також звернулася до читачів з проханням про підтримку. Ми описали нинішню ситуацію з фінансуванням і наші непрості стосунки з американськими донорами:

Незалежна якісна журналістика — це завжди ризик. Звернення Texty.org.ua до читачів

The Fix підсумовує, що після призупинення грантів США виникає гостре питання геополітичних можливостей для Москви, адже незалежні ЗМІ можуть бути послаблені після закінчення американської допомоги.

«Якщо у вас є американські чи європейські гранти, ви маєте бути дуже прозорими. Ви повинні робити багато звітів про те, як ви витрачаєте кошти. З російського боку те, що ми бачимо, — це величезні гроші, наприклад десятки мільйонів, які вливаються в різні інструменти для поширення дезінформації», — каже головна редакторка Moldova.org.

Російська дезінформація також може посилитися в Україні, а невеликі ЗМІ опиняться під загрозою закриття, прогнозує The Fix. «Я думаю, що це змінить медіаринок, — розмірковує Бабінець. — Російська пропаганда прийде, але також деякі українські бізнесмени і політики будуть купувати невеликі ЗМІ, тому що йдуть розмови про вибори в Україні цього року, і, звичайно, політики хочуть мати свої власні медіа».

гранти демократія допомога сша медіа свобода слова

Знак гривні
Знак гривні