Величезний удар для Путіна. Як крах режиму Асада може позначитися на війні в Україні,— CNN

Втеча поваленого президента Сирії Башара Асада до Москви після блискавичного краху його режиму – це значно більше, ніж просто втрата держави-союзника, пише в аналітичній статті CNN.

Фото: Reuters
Фото: Reuters

Видання зазначає, що падіння династії Асадів стало серйозним ударом по амбіціях президента РФ Володимира Путіна стати важливим гравцем на Близькому Сході. До того ж власний режим російського диктатора також може опинитися під загрозою.

"Путін кинув Асада під автобус, щоб продовжити свою війну в Україні. Його ресурси обмежені, і він не такий сильний, як здається", — цитує CNN слова ексміністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.

Видання пише, що втеча Асада з країни нагадує те, як колишній президент України Віктор Янукович втік з України до Росії 2014 року. А сирійці нині розгулюють по палацу Башара в Дамаску, як колись українці по резиденції Януковича в Межигір'ї.

"Втеча Асада з Сирії стала для українців не просто моментом, щоб насолодитися символічною поразкою Путіна. Сирійський режим впав у той момент, коли Зеленський перебував у Франції, де зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном та новообраним президентом США Дональдом Трампом.

Україна готується до наслідків перемоги Трампа на тлі побоювань, що нова адміністрація може припинити підтримку Києва. Але крах режиму Асада може потенційно послабити Путіна в переговорах про припинення війни в Україні, особливо якщо його войовничі погрози в останні тижні ядерної ескалації будуть сприйняті як порожні", — йдеться у матеріалі.

CNN вказує, що на події в Сирії звернув увагу і Трамп.

"Росія, оскільки вона так загрузла в Україні і втратила там понад 600 000 солдатів, схоже, не в змозі зупинити цей марш (повстанців) через Сирію, країну, яку вона захищала протягом багатьох років", — написав обраний президент США у соцмережах.

CNN додає, що крах режиму Асада є цілком реальною військовою втратою для Путіна, оскільки в Сирії Москва тримала військово-морську базу, а також використовувала свою авіабазу Хмеймім.

У 2017 році під час її відвідин Путін заявив, що противники Асада зазнають "безпрецедентних ударів, яких вони ще не бачили, якщо знову піднімуть голови".

"Коли Путін безпосередньо втрутився в Сирію майже десять років тому, відправивши свої військово-повітряні сили і російських найманців, щоб підтримати війська Асада, які програвали, його ескалація принесла свої дивіденди: він виграв час для Асада, взяв більшу частину території Сирії під контроль уряду і показав себе як важливого гравця в регіональній і глобальній політиці.

Обіцянки Путіна про підтримку Асада, які він давав десять років тому, тепер здаються порожніми. Але, можливо, ще рано списувати Путіна з рахунків як конкурента на переговорах і потенційного супротивника, попри усунення сирійського диктатора", — зазначають автори статті.

Читайте також: Концтабір Седная. У Сирії розкрили масштаб звірств у головній катівні Асада (ФОТО, ВІДЕО)

На думку деяких аналітиків, поразка Башара Асада може змусити Путіна висунути додаткові умови. Він наполягатиме на тому, що тепер Захід і Україна мають змінити свою позицію.

"Крах Асада похитнув Путіна, зробивши його менш схильним демонструвати гнучкість у відносинах з Україною. Війна в Україні певною мірою коштувала йому Сирії, що посилює його небажання йти на компроміс", — вважає політологиня Тетяна Станова.

Путін уже давно вважає себе втягнутим у протистояння із Заходом, йому загрожує ордер Міжнародного кримінального суду, тож відсторонення Асада від влади може зробити його позиції жорсткішими, підсумовує CNN.

геополітика асад путін мирні переговори

Знак гривні
Знак гривні