Вчені виявили зв'язок між "залипанням" у смартфони та раннім статевим дозріванням
Вивчаючи, чому під час пандемії Covid-19 зросла кількість дітей з аномально раннім початком статевого дозрівання, вчені з Університету Газі та міської лікарні Анкари в Туреччині дійшли несподіваного висновку, пише Science Alert.
Вчені припускають, що винуватцем цього був не вірус, а час, проведений під час карантину за прокручуванням смартпристроїв годинами поспіль.
У двох окремих дослідженнях, опублікованих у 2023 році, дослідники піддавали незрілих самців і самок щурів впливу світла, випромінюваного світлодіодними екранами, і виявили, що ті з них, які довше перебували в синьому світлі, набували ознак зрілості раніше, ніж інші.
«Ми виявили, що вплив синього світла, достатній для зміни рівня мелатоніну, також здатний змінити рівень репродуктивних гормонів і викликати більш ранній початок статевого дозрівання у нашій моделі щурів. Крім того, чим довший вплив, тим раніше починається статеве дозрівання», — пояснила ендокринологиня і провідна авторка дослідження Айлін Кілінч Угурлу.
Дослідники пояснюють, що оскільки ми є денними тваринами, еволюція сформувала наші тіла так, що синій відтінок денного світла сприймається нами як найкращий час для неспання, а менш яскраве сяйво світанку, сутінків і вечора — як ідеальний час для відпочинку.
Цей взаємозв'язок може бути настільки глибоко вмонтований у нашу функціональність, що будь-яке серйозне порушення цієї схеми може серйозно вплинути на наше здоров'я, найімовірніше, через порушення припливів гормону мелатоніну.
Хоча його зазвичай вважають хімічною речовиною, яка допомагає нам заснути ввечері, пригнічення мелатоніну у вирішальний момент нашого розвитку може також повідомити організму, що настав час для посилення гормонів, які готують організм до статевого дозрівання.
Це не означає, що інші фактори не можуть відігравати важливу роль. Біологія статевого дозрівання неймовірно складна, що залишає багато місця для широкого спектра впливів, які формують часові рамки підліткового віку у людей.
«Оскільки це дослідження на щурах, ми не можемо бути впевнені, що ці результати будуть відтворені на дітях, але ці дані свідчать про те, що вплив синього світла можна розглядати як фактор ризику більш раннього початку статевого дозрівання», — зазначила Угурлу.
За статистикою, більшість людей починає відчувати прояви статевого дозрівання у віці 12 років, тобто посередині кривої, яка простягається десь від 9 до 14 років у хлопчиків і від 8 до 13 років у дівчаток. Передчасне статеве дозрівання у дівчаток визначається як ознаки вторинних статевих ознак, що з’являються до восьмирічного віку, а у хлопчиків до дев'ятирічного.