Етнічні українці на прикодонних з Росією територіях (карта)
Є чимало карт, на яких показано, де саме в Росії живуть етнічні українці. Ми вирішили взяти дані з загального перепису населення СРСР у 1926 році. Перепис — це структуровані дані. І хоч вони цим даним вже майже сто років — це найсвіжіша систематизована і правдива інформація про українців по той бік російського кордону.
Read in English
Ще раз підкреслимо: дані сторічної давнини. Тож люди, які мають українське етнічне походження і мешкають на позначених територіях зараз, частіше за все вважають себе росіянами. Чи є винятки, і наскільки вони поширені, потрібно досліджувати окремо, але очевидно, що при нинішньому російському режимі це неможливо.
У згаданому переписі показували відсоток українців у тодішніх повітах. Ми показали території, де кількість українців становила понад 25% від загального населення повіту. Це означає, що повністю українські села могли бути й на інших територіях, але у відсотковому значенні в певному районі українців було дуже мало, і вони не позначені на карті.
"Цей перепис, напевно, єдиний серед радянських (і одного ще імперського 1897 року), коли російська влада не перешкоджала проявам української культурної ідентичності. Це була доба коренізації, зокрема — українізації. І політику українізації реалізували не лише в УСРР, а загалом по СРСР. До грудня 1932 року в прилеглих до України регіонах Росії українська мова офіційно вживалася в сферах освіти, культури, преси, діловодства, — пояснює історик Максим Майоров. — Разом з Голодомором кардинально змінилася й національна політика.
Всі наступні переписи населення проходили вже в умовах русифікації. Фізично українці Північної Слобожанщини, Донщини, Кубані нікуди не зникли, але їхня етнічна ідентичність пригнічувалася і розмивалася. Українська мова де-не-де лишається вцілілим артефактом.
Але національної української свідомості та солідарності з Україною там ще менше, ніж україномовності. У прикордонні можна зустріти людей, які себе ідентифікують “хохлами”, українську мову називають “балачкою”, а український фольклор вважають суто регіональним, приміром “кубанським”".
Цікаво, що коли дивитися відео з російських територій, то російська мова у тих місцях, де історично жило багато етнічних українців, дуже схожа на російську мову сходу і півдня України. Тобто — на російську мові русифікованих українців. Вона за м'якістю та інтонаціями відрізняється від російської мови з інших частин Росії.
Детальніше про самоідентифікацію етнічних українців на прикордонні з Росією читайте тут.