Ч

Чому підлітки йдуть на співпрацю з Росією. Розповідають вчителі, які приходять їх учити в СІЗО

Наприкінці жовтня минулого року чернігівська вчителька Тетяна Стрихар їхала автобусом, коли почула свист ракети, а потім, коли автобус уже зупинився, побачила спалах і почула вибух. Пізніше вона дізналася, що в наведенні російської ракети підозрюють місцеву 16-річну школярку Софію. Нині дівчина перебуває в СІЗО, де Тетяна відвідує її кілька разів на тиждень.

СІЗО в Чернігові. Фото з відкритих джерел
СІЗО в Чернігові. Фото з відкритих джерел

Ми поговорили з чернігівськими вчителями, які навчають підлітків у СІЗО (слідчому ізоляторі). Не всі з них підозрюються у співпраці з ворогом, є і такі, що йдуть суто по криміналу — вбивство на замовлення.

Донька військового

Звістка про затримання Софії 25 листопада 2024 року та висунення їй підозри в диверсійній діяльності стала несподіванкою та ударом для її рідних. Вона єдина дитина в родині, яка не бідує. Батько військовий, дівчина живе з мамою та вітчимом.

Софію завербувала російська воєнна розвідка через телеграм. Під час обшуку в неї вилучили телефон із перепискою з куратором в анонімному чаті. Вона допомагала ворогу готувати черговий повітряний удар по Чернігову та околицях — за гроші. Дівчина приділяла занадто багато уваги своїй зовнішності, а це коштує грошей.

Щоб обійти українську ППО, агентка виявляла і передавала агресорові координати зенітно-ракетних комплексів та радіолокаційних станцій ЗСУ на Чернігівщині. Для конспірації розвідувальних вилазок замовляла таксі, об’їжджала місцевість і приховано фіксувала потрібні об’єкти. СБУ затримала Софію, коли вона фотографувала оборонний об’єкт.

Ймовірно, розраховувалися з нею через українських посередників (або використовували систему “дропів”, коли люди за певний відсоток переказують кошти, не знаючи, кому й за що), адже гроші їй надходили з рахунків в українських банках.

Коли в суді Софії обирали запобіжний захід, захист використав це як аргумент — не надано жодного доказу про те, що підозрювана встановила контакт саме з представниками Російської Федерації.

Позитивні характеристики з місця навчання дівчини, акт про обстеження житлово-побутових умов, довідки про доходи членів сім’ї — усе свідчило про те, що родина благополучна. Але це не допомогло. Деснянський районний суд Чернігова відправив підозрювану в СІЗО.

Софію повідомили про підозру про скоєння злочину за статтею 111 Кримінального кодексу України, ч. 2 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Як повідомляє СБУ, їй загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна.

Віталік і друзі

Окрім Софії за диверсійну діяльність проти України під арештом у чернігівському СІЗО перебуває 15-річний Віталій, який разом із трьома друзями підпалив релейну шафу на залізниці.

Друзів випустили під заставу, а в його родині майже 250 тисяч гривень на це не знайшлося. Мати сама виховує чотирьох дітей.

Віталік шукав легкого заробітку, але російські куратори йому нічого не заплатили. Його співкамерники — 16-річний Кирило і 17-річний Сергій, яких звинувачують у вбивстві військового. Але їхня історія зовсім інша. Наприкінці січня 2025-го 18-річна Ярослава з Носівки намовила їх убити свого чоловіка — 24-річного військового Сергія.

Навчає ліцей № 15

«На вході в СІЗО показую паспорт, щоб виписали перепустку, — розповідає вчитель інформатики ліцею № 15 Микола Цибулько. — Документ у “Дії” не підходить. Здаю мобільний телефон.

Микола Цибулько, вчитель із Чернігова, який навчає підлітків у СІЗО
Микола Цибулько, вчитель із Чернігова, який навчає підлітків у СІЗО

Перед початком навчання Наталія Кулакова, завучка ліцею, зв’язувалася з адміністрацією СІЗО, питала, що можна/не можна приносити. Нагадують про це і конвоїри на вході. Мені як вчителю можна тільки флешку та книжки.

Після відвідин щоразу залишається неприємний осад. Ставлення персоналу зневажливе. Наприклад, урок у мене починається о 14:00. Прийшов раніше, о 13:50 — не пускають. Стою надворі. Добре, якщо дощу чи снігу немає. Кілька разів доводилося під добрячою зливою мокнути. І не факт, що рівно о 14:00 впустять.

Ставлення персоналу СІЗО до вчителя зневажливе

Конвоїр із прохідної може бути зайнятий. Може відчиняти двері й випускати машину чи виписувати перепустку іншим відвідувачам. Тоді о 14:10–14:15 лише можу зайти. А ще ж треба час дійти до учнів. Пів уроку пропадає.

Такі уроки зараховуються як індивідуальне навчання. Підлітки навчаються чотири дні на тиждень, мають два-три уроки по 45 хвилин щодня. Заняття веду в бібліотеці. Якщо підліток на допиті в слідчого, заняття скасовують.

Якщо говорити про освіту та виховання, то учні, на превеликий жаль, запущені. Знання мінімальні. Деякі насилу читають. Кажуть: “А навіщо мені це треба?”. Не знають елементарних програм чи дій із комп’ютером. Тому вибираю легші завдання. Але інформацію схоплюють миттєво і завдання виконують.

Вважаю, що їм треба проводити не шкільні уроки, а якісь “приземлені” курси: де заробити грошей, як і за що потім жити тощо».

«Не помічав, що шкодують»

«Чи шкодують вони про скоєне? Я цього не помічав. Можливо, в силу свого віку не усвідомлюють, скільки часу їм доведеться провести за ґратами. Сподіваються на помилування, що все минеться».

«А як мене вирахують? Я трохи завдань виконаю, грошей зароблю і зіскочу»

«Багато чернігівських дітей чи то не знає, чи не хоче знати, що Росія — наш ворог. Коли чую російську мову в школі, роблю зауваження, — ділиться спостереженнями вчитель. — У відповідь: “І шо? Нам так нравіцца”.

Коли попереджаю, що російські служби можуть завербувати їх через телеграм, сміються у відповідь: “А як мене вирахують? Я трохи завдань зроблю, грошей зароблю і зіскочу”».

Наслідки російського ракетного удару по Чернігову 19 квітня 2024 року
Наслідки російського ракетного удару по Чернігову 19 квітня 2024 року

Хотів заробити швидкі гроші

Тетяна Стрихар викладає учням у СІЗО українську мову, літературу та зарубіжну літературу із середини вересня.

Тетяна Стрихар, вчителька української мови, літератури та зарубіжної літератури, яка навчає підлітків у СІЗО
Тетяна Стрихар, вчителька української мови, літератури та зарубіжної літератури, яка навчає підлітків у СІЗО

«У мене 18 років педагогічного стажу. Ніколи не думала, що ходитиму в СІЗО. Емоції тоді зашкалювали. Адже багато знайомих загинуло саме через те, що їхні позиції хтось здав ворогу. На уроки беру із собою конспект, літературу, роздруківки. Домашнє завдання вони виконувати не хочуть. З моїх предметів жодного вірша ніхто не вивчив. Прошу хоча б прочитати його при мені, щоб знали, про що цей вірш.

Віталій, який підпалював релейні шафи на залізниці, розповідав мені, що хотів заробити швидкі гроші. Переслав фото і відео російським спецслужбам. Скільки йому обіцяли, не зізнався.

Сидить у камері з двома підлітками, яких звинувачують у вбивстві. Поки був сам, поводився чемно, по-доброму, тягнувся до навчання. Як підсадили тих двох, став агресивним і неслухняним.

У мене двояке ставлення до цих дітей. Шкода, що зіпсували собі життя замолоду. Та виправдовувати їхні вчинки не можу. Велика війна триває третій рік. Багато хто захищає таких підлітків, мовляв, не розуміють наслідків своїх дій.

Це зрадники. Не оступилися. Вони цілком усвідомлено наводили ракети і здавали координати. Хоч і в 16 років».

Запах диму

«У СІЗО всюди накурено. Від учнів також тхне цигарками. Наче самокрутки хтось курить. Перше, що роблю, коли повертаюся додому, — йду в душ», — ділиться враженнями вчителька.

Як у Чехії соціальні служби працюють із проблемними підлітками, читайте тут.

Щоб провести урок у СІЗО, вчителям треба дві години на дорогу туди і назад. Вони вважають це марнуванням часу, грошей і нервів.

Затримано сімох підлітків

«У Чернігові кожні два місяці правоохоронці затримують неповнолітніх, які співпрацювали зі спецслужбами Росії. Три справи вже в суді, — називає сумну статистику Ігор Кондратюк, прокурор відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Чернігівської обласної прокуратури. — Усі випадки схожі. У телеграмі дітей знаходять російські спецслужби.

Пропонують легкий заробіток. Спочатку йдуть прості завдання: розклеїти оголошення, зробити напис на стіні, сфотографувати магазин тощо. Іноді, щоб заохотити, можуть переслати трохи грошей за цю “роботу”. Далі вже дають серйозні завдання: сфотографувати військові об’єкти, щось підпалити тощо. Поступово завдання стають складнішими і небезпечнішими».

Читайте також: П’ять тисяч доларів за спалення ТЦК. Як російські спецслужби вербують потенційних терористів.

Нагадаємо, нещодавно підлітки в Івано-Франківську під керівництвом російських кураторів зібрали бомбу. Росіяни дистанційно підірвали її разом із неповнолітніми виконавцями. Так загинув 17-річний хлопець в Івано-Франківську. Його 15-річний друг вижив, але залишився без ніг і практично без зору.

Про перші затримання неповнолітніх у Чернігові повідомлялося в серпні 2024 року. Відтоді заарештували сімох. Більшість цих дітей із порядних родин.

«Йдеться про два типи злочинів, — пояснює прокурор. — Державна зрада, коли знімають, передають розташування військових, їхніх об’єктів та місць перебування, і диверсія — фотографування та підпал об’єктів залізниці, цивільної інфраструктури з метою перешкоджання нормальній роботі».

15 років або довічне

Коли особа підозрюється в цих правопорушеннях, її садять у СІЗО, звідти можуть випустити під заставу. Навіть якщо це неповнолітні.

«За державну зраду передбачена стаття 111 Кримінального кодексу України, відповідальність настає з 16 років. За диверсію — стаття 113, відповідальність із 14 років.

Згідно з ККУ до дітей, які не досягли цього віку, але яким виповнилося 11 років, можуть застосовуватися примусові заходи виховного характеру. Це може бути як передача під нагляд батькам, так і відправлення до спеціальних виховних установ чи інтернатів до досягнення повноліття, — нагадує Ігор Кондратюк. — Кримінальним кодексом України за державну зраду чи диверсію передбачене безальтернативне покарання у вигляді 15 років позбавлення волі або довічне з конфіскацією майна. Проте до неповнолітніх покарання у вигляді довічного та конфіскації не застосовується. За певних умов законодавством передбачене зменшення такого виду покарання. Слово за судом.

Під час слідчих заходів із підлітками обов’язково мають бути захисник і психолог. Один із батьків визнається законним представником і має право брати участь у всіх слідчих діях із дитиною».

Повідомити про спробу вербування можна на офіційний анонімний чатбот СБУ «Спали» ФСБешника — t.me/spaly_fsb_bot.

Більше спілкуйтеся з дітьми

Як вберегти дітей від впливу ворожих спецслужб? Як переконати, що покарання неминуче?

Поради психологів очевидні й не раз озвучені, але нагадаємо їх ще раз.

«Більше спілкуйтеся з дітьми, цікавтеся їхніми справами, обговорюйте проблеми і бажання, дбайте про цифрову безпеку, виховуйте їх українцями та українками, — радить психологиня Анжела Садовська-Стах. — Якщо дитина хоче заробити трохи грошей, шукайте разом із нею таку можливість. Ми маємо не забороняти дитячі бажання, а обговорювати їх, спрямовувати в правильне русло. Постійно питайте, як справи у школі, як минув день, чи з’явилися нові знайомі».

Профілактикою таких злочинів має займатися і держава, адже батьки також можуть не знати, як протистояти професійним вербувальникам із Росії, які користуються багатьма психологічними прийомами. Як мінімум представники СБУ і МВС мають прийти в кожен клас у кожній школі й наочно показати, що стається з підірваними російськими агентами, скільки років ув’язнення дістали завербовані, показати наслідки прильотів. Тим більше що в поліції є ціла служба — офіцери освітньої безпеки.

СІЗО вербування агентів диверсії рф підлітки телеграм хід війни чернігів

Знак гривні
Знак гривні