Ракетний обстріл — можливість заробити. Брудні прийоми телеграм-каналів для збільшення аудиторії

Інформація про повітряні атаки, «точні» графіки знеструмлень, можливість підзаробити або виграти значні кошти, що зробити з полоненою снайперкою… Усе це гачки, якими вас намагаються заманити в анонімні телеграм-канали. Ми дослідили, як працює ця клікбейтна пастка і як на ній роблять гроші.

Частина телеграм-каналів під час ворожих атак досить точно дає опис того, що і де летить. Однак звичку перевіряти реальний стан нальоту в телеграмі часто використовують, щоб заробити на вашому страху гроші. Ви це точно бачили. Під час тривоги, коли ви читаєте популярний телеграм-канал, вам пропонують підписатися на інші, щоб дізнатися ще точнішу й свіжішу інформацію.

Ми занурилися в хитросплетіння посилань у телеграмі й виявили, що часто такі повідомлення — замануха, покликана змусити користувачів підписатися на більшу кількість каналів. Ваші страхи й емоції використовують, щоб потім між новинами показувати онлайн-казино, ставки на тоталізаторі або приховану політичну рекламу.

Як це працює

13:33

Труха⚡️Україна

2 764 321 підписник

📣 Загроза масованого удару!

Інформація по регіонах оновлюється щохвилини – перевірте свій!

🇺🇦 Київ та область

Південні області: Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька
Східні області: Харківська, Дніпропетровська, м. Кривий Ріг
Центральні області: Чернігівська, Житомирська, Сумська, Черкаська, Полтавська, м. Кременчук, Кіровоградська, Вінницька
Західні області: Івано-Франківська, Хмельницька, Волинська, Тернопільська, Чернівецька, Рівненська, Закарпатська, Львівська

Загальна ситуація в повітряному просторі України – t.me/monitor_ua

Наприклад, під час повітряних тривог в телеграм-каналах зʼявляються повідомлення на кшталт «дізнайся, куди летить “Шахед” у твоєму місті» + посилання. Ці посилання ведуть на анонімний телеграм-канал або мережу телеграм-каналів.

Наприклад, ви читач одного з найпопулярніших в Україні телеграм-каналів «Труха⚡️Україна» (понад 2,7 млн підписників).

Бачите повідомлення із заголовком «Загроза масованого удару!». Вас запевняють, що «інформація по регіонах оновлюється щохвилини», і закликають долучитися до інших телеграм-каналів, які мають розповісти, де летить ракета.

Однак посилання не ведуть на якийсь конкретний моніторинговий канал. Це реклама каналів із сітки «Трухи».

У цьому конкретному випадку є лише один канал, який за назвою нібито має спеціалізуватися на публікаціях про тривоги та небезпеки, — «Повітряний простір України».

Канал також належить до умовної групи «Труха» і мало чим відрізняється від інших каналів сітки — публікує майже ті самі тексти, розбавляючи їх повідомленнями про тривоги і ракетні небезпеки.

І якщо ви не підписані на нього, вам пропонують зробити це.

Доступ до таких телеграм-каналів закритий, стати підписником можна тільки за запитом.

Ось тільки приєднатися до запропонованого каналу — це також своєрідний квест.

Вас переспрямовують на закриті телеграм-канали, і це частина схеми. З одного боку, адміни каналів створюють додаткову ілюзію унікальності інформації — ти нібито долучаєшся до кола обраних, які знають більше, ніж інші. З другого боку, це інструмент монетизації.

Медіаексперт Борис Родієвський зазначає, що за допомогою механізму створення унікальних запрошень, що є лише в закритих каналах, можна отримати статистичну інформацію: скільки підписників приходить і з яких саме каналів. Досвідчені адміни створюють завжди окремі посилання для кожної реклами і кожного каналу, на якому рекламуються.

Лише завдяки закритим каналам можна точно проаналізувати ефективність реклами, тобто вартість одного підписника.

Одразу надходить повідомлення з проханням вибрати потрібне місто. Пропоноване посилання веде на бота.

Боти в телеграмі — це спеціальні облікові записи, створені для автоматичного виконання певних завдань чи взаємодії з користувачами. Це не люди, а програми, які реагують на команди, повідомлення та інші дії. Наприклад, бот надсилає повідомлення, і користувачеві потрібно підтвердити, що він українець чи що йому більше ніж 18 років. Потім надсилає новини, посилання на інші анонімні телеграм-канали чи спам. Видалення бота не дає результату. Зазвичай, щоб зупинити повідомлення від бота, його треба заблокувати.

У нашому прикладі вибір регіону не дає вам обіцяного.

Вибираючи місто чи регіон, ви отримуєте запрошення приєднатися до нового каналу. І хоч би яким був ваш вибір, вам пропонують один канал.

У нашому випадку це канал «Дзвінок Трампа», де в описі обіцяють розповісти незабаром шокуючу правду. Розрахунок на те, що вам дуже захочеться її дізнатися і ви натиснете на кнопку.

Надіславши заявку, ви отримуєте нове повідомлення. Вас знову просять вибрати регіон і переконують, що ви зможете відстежувати рух ворожих ракет і БпЛА в прямому ефірі.

Якщо ви вибрали якийсь конкретний регіон, вас усе одно незалежно від того, клікнули ви на Полтавську чи на Хмельницьку область, переводять на іншу велику сітку каналів.

Далі кроки повторюються, лише можуть змінюватися пропозиції про підписку на канали.

Таким чином, намагаючись підписатися на конкретний канал із повідомленнями про тривоги, який вам запропонувала «Труха», після всіх процедур, підтверджень і переходів ви отримуєте купу нових підписок на канали, які публікують загалом те саме, що й «Труха».

У цьому дослідженні ми аналізували зовнішні посилання в телеграм-каналах, які з’являлися під час повітряних тривог або пропонувалися під приводом того, що українці мають залишатися пильними.

Першочергова вибірка каналів для аналізу складалася з п’яти найбільших за кількістю підписників українських телеграм-каналів згідно з даними Telemetrio на 1 квітня 2025 року: «Труха⚡️Україна», «Times of Ukraine: Новини | Україна», «Инсайдер UA», «Реальна Війна», «Реальний Київ | Украина». Після дослідження репостів повідомлень у цих каналах вибірка збільшилася до 41 каналу. Зі списком каналів ви можете ознайомитися за цим посиланням.

Ми аналізували повідомлення, опубліковані в період із 1 січня 2024 року по 10 квітня 2025 року. Виокремили новини, що містили пов’язані з об’єктом дослідження слова. Наприклад, «ракетна небезпека», «тривога», «шахеди».

Дані щодо сіток та кількості підписників телеграм-каналів взяті із сайту Telemetrio. Інформацію про вартість реклами в телеграм-каналах ми отримали із сайтів Telegator та ADsell.

Приклади того, що рекламується в телеграм-каналах, ми виокремили за допомогою аналізу посилань у каналах нашої вибірки. Тобто виділяли однакові або схожі посилання, розміщені в різних телеграм-каналах.

Дані для графіки «Траєкторія потрапляння на моніторингові канали» зібрали за допомогою користувацьких переходів за посиланнями, розміщеними в телеграм-каналі «Труха⚡️Україна».

Проблеми, виявлені під час дослідження: частина телеграм-каналів часто змінює назву і посилання; рекламні повідомлення в телеграм-каналах із часом зникають, що не дало нам змоги скачати всі потенційно релевантні повідомлення. Це, зокрема, пов’язано з бізнес-моделлю телеграму: канали пропонують різну тривалість розміщення рекламних повідомлень — від 24 годин до постійної присутності.

Канали спекулюють на темі війни для саморозкрутки

У цьому дослідженні ми проаналізували зовнішні посилання в телеграм-каналах, які з’являлися під час повітряних тривог або пропонувалися під приводом того, що українці мають залишатися пильними. Йдеться насамперед про пропозиції стежити за ракетною небезпекою. Однак така замануха може грати на будь-яких почуттях та емоціях, зокрема й найнижчих.

«Багато телеграм-каналів — це суто комерційні проєкти, які працюють без правил та обмежень. Там публікується все, що дає гроші та підписників», — зазначає Борис Родієвський.

Першочерговий висновок: незалежно від того, йдеться про реальну небезпеку чи просто про клікбейт, великі телеграм-канали просувають власні мережі. Вони використовують об’єктивні страхи читачів та ворожі атаки для нарощування аудиторії, щоб у майбутньому конвертувати кількість підписників у дохід для власників каналів.

Більшість великих телеграм-каналів мають власні сітки каналів, кількість яких може сягати навіть 200.

Net
mob_Net

Клікайте на цятки, щоб побачити зв'язки.

Один зі способів залучення аудиторії — повідомлення про «можливість надзвичайних обстрілів в Україні найближчим часом». Ось типовий приклад повідомлення в телеграм-каналі «Труха⚡️Україна»: «Цієї ночі може бути рекордна кількість застосувань безпілотників, повідомляють монітори». Канал закликає приєднатися до іншого каналу, який є частиною мережі «Труха».

Окрім власної сітки «Труха» просуває й канали інших власників, інших сіток. А ті у відповідь на послугу просувають контент «Трухи».

За аналогічною схемою працює більшість анонімних каналів.

Канали, які орієнтовані на заробіток, зацікавлені в реальних підписниках і переглядах. Основний спосіб залучення нової аудиторії — реклама одного каналу на іншому. Тобто не контент акумулює нових підписників, а саме рекламне просування на інших каналах. Сіткою легше залучати підписників на свої канали, а отже, це «дешевий користувач».

Телеграм-канали люблять співпрацю і взаємний піар. Сітка «Трухи» рекламує канали сітки «Times of Ukraine», а ті, своєю чергою, рекламують «Труху» та інші сітки. У підсумку, переходячи за рекомендацією «відстежувати ракетні небезпеки», ви підписуєтеся на безліч інших сіток, а ваш особистий месенджер наповнюється анонімними телеграм-каналами, які публікують різний шлак.

Ось так відбувалося взаєморекламування телеграм-каналів, які ми аналізували, за допомогою клікбейтних повідомлень.

Продаж реклами чи публікації на кількох майданчиках медіахолдингу — звична річ. Клієнтові пропонують рекламу в усіх ЗМІ групи і гнучку систему знижок.

У світі телеграм-каналів також працює цей принцип, але з невеликою відмінністю.

Власна сітка телеграм-каналів, фактично аналог медіахолдингу, — це також інструмент маніпуляції в спілкуванні з потенційними рекламодавцями. Борис Родієвський зазначає: «Великі телеграм-канали, які просувають власну сітку, добре розуміють, що підписники дрібніших каналів здебільшого приходять із флагманського, вже розкрученого каналу. Однак для рекламодавця, який може не помітити цієї деталі, загальна кількість підписників у сітці здається вагомим аргументом, щоб обрати саме її для розміщення реклами».

Для наочності: «Труха⚡️Україна» — головний канал умовної сітки «Трухи» — налічує понад 2,7 млн підписників, а вся сітка загалом — майже 9,5 млн. Це має привабливий вигляд для рекламодавця, хоча замовчується той факт, що велика частина цієї аудиторії повторювана, тобто ті самі люди підписані на кілька каналів сітки.

Ціль № 1 — монетизація і прибуток

Розкручені телеграм-канали — це бізнес, який забезпечує дохід.

Вони заробляють на рекламі товарів і послуг, просуванні позитивних повідомлень про політиків, великих бізнесменів, курсів і на закликах пограти в азартні ігри.

Більшість анонімних телеграм-каналів розміщують повідомлення від інших каналів, організацій чи осіб саме у форматі рекламних матеріалів, і не всі вказують, що це реклама. Нагадаємо, що один із елементів медіаетики — чітке розмежування реклами і редакційних матеріалів.

Реклама в телеграм-каналах стосується абсолютно всього.

Це може бути реклама каналів із конкретною продукцією. Наприклад, рекламуються телеграм-магазини, такі як «АЛЛО», чи автопродукція. Це можуть бути соціальні мережі політиків або структури великих бізнесменів. Вічними темами для реклами залишаються курси і канали, які нібито спеціалізуються на медицині та здоров’ї. Рекламуються криптовалютні платформи та онлайн-казино.

Війна винесла на пік популярності канали, які нібито спеціалізуються на захисті від «незаконної мобілізації», правовій допомозі під час мобілізації чи просто інформують, де «стоять ТЦК»

desctop

Телеграм — зручний майданчик для просування всього сумнівного. Наприклад, канали «OPG 🇺🇦» та «Київ ІНФО | Новини Україна 🇺🇦» рекламували канал «Bridgewater Ray Dalio VS», який навіть сам телеграм позначив як потенційно шахрайський і такий, що може видурювати гроші.

Скриншот телеграм-каналу «Bridgewater Ray Dalio VS» від 1 квітня 2025 року
Скриншот телеграм-каналу «Bridgewater Ray Dalio VS» від 1 квітня 2025 року

Канали наповнені рекламою ставок та онлайн-казино, і такі повідомлення коштують дорожче, ніж інші види реклами. Наприклад, на ADsell, одній із бірж реклами в телеграм-каналах, можна побачити цю різницю.

Скриншот пропозиції щодо розміщення реклами в телеграм-каналі «Одеса INFO ⚓️ 🇺🇦 Новини | Одеса» на сайті ADsell від 23 квітня 2025 року
Скриншот пропозиції щодо розміщення реклами в телеграм-каналі «Одеса INFO ⚓️ 🇺🇦 Новини | Одеса» на сайті ADsell від 23 квітня 2025 року

На каналі «Одесса INFO ⚓️ 🇺🇦 Новости | Одеса» розміщення реклами на 48 годин у стрічці (з них 15 хвилин у топі) коштує 39 630 грн, а реклама казино — 76 210 грн.

AD.webp
mob_AD

Чи є повідомлення, що переспрямовують на необхідні канали?

Так, але потрібно постаратися, щоб на них потрапити.

Зазначимо, що наше дослідження ми розпочали з аналізу одного з найпопулярніших телеграм-каналів «Труха⚡️Україна». Ми стежили за тим, куди ведуть заклики підписуватися на моніторинги ракетної небезпеки. Наприклад, телеграм-канал «OPG TRACKING» інформує про потенційні загрози. Однак, щоб потрапити на нього, доведеться підписатися на численні непотрібні вам канали.

ways
mob_ways

Але є й інша проблема. Багато телеграм-каналів, які позиціонують себе як такі, що повідомляють про повітряні загрози, не пропонують унікального контенту. Вони часто лише репостять інформацію з інших каналів, тобто це типові паразити. Проте є канали, які постійно публікують ексклюзивний і відносно надійний контент про маршрути атаки.

Ми не беремося тут рекомендувати, на які канали варто підписатися, щоб знати, що і куди летить. Із цим кожен користувач має розібратися самостійно. Зрештою, це загальновідомо.

✈️Стратегічна авіація рф

✙ Ваньок повідомляє 🇺🇦

✙ ЗСУ HUB ⚡️Monitoring ✙

📡 РАДАР 🇺🇦 SCORPIO

🔊⚠️єРадар | Повітряна тривога | Ракетна небезпека

🔊Чому тривога?🚨

🚀 єЗагроза | Новини України

🚀 РАКЕТА UA | Тривога України

🚀 РАКЕТНА неБЕЗПЕКА 🚀

Вибухи та бавовна

Виліт Ракети

Де Ракета ?🚀 | Карта шахедів | Тривога Київ | Дніпро | Одеса | Харків

Дніпро | Де Ракета?🚀

Дніпро Радар|Тривога

Карта повітряних тривог ‼️ Вибухи ‼️ Ракети ‼️

Київ | Де Ракета ?🚀

Київський купол ⚔️

Куди летить? | Тривога

Одеський купол ⚓️

Онлайн Радар🚀Новини🇺🇦

Повітряна Розвідка❗️

Повітряна тривога 🚀

Повітряний простір України

Радар ППО🚀| Карта тривог

Радар ракет | ППО радар🇺🇦

Радар UA

Радіолокаційна система України

Рівненський купол ⚔

Тривога Радар | Новини

Тривога України | Радар

Тривога INFO ⚠️ Новини

Харків Радар|Тривога

Чому тривога | Радар

🔊Чому тривога?🚨

OPG TRACKING

datavis маніпуляції телеграм інтерактив інфографіка

Знак гривні
Знак гривні