Рада включила до Конституції прагнення до членства в ЄС та НАТО
Верховна Рада внесла зміни до Конституції України, які закріплюють курс країни на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та НАТО, а також виключила з неї норму про можливість оренди іноземною державою військових баз в Україні.
За відповідний законопроект №9037 у четвер, 7 лютого, проголосували 334 народні депутати, - передає ЛБ.
Преамбулу Конституції доповнено словами про підтвердження європейської ідентичності українського народу і незворотності європейського та євроатлантичного курсу України.
Згідно з поправками, у повноваженнях Верховної Ради буде "реалізація стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору".
Президент України стане гарантом реалізації стратегічного курсу держави на членство держави в ЄС і НАТО. Кабінет міністрів, своєю чергою, має забезпечувати реалізацію стратегічного курсу на членство України в цих організаціях.
При цьому в преамбулі конституційними змінами пропонується закріпити, що Верховна Рада підтверджує "європейську ідентичність українського народу і незворотність європейського і євроатлантичного курсу України".
З перехідних положень Конституції буде виключено норму про те, що "використання нинішніх військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою".
Президентський проект закону був зареєстрований у парламенті 3 вересня, а 22 листопада він був ухвалений у першому читанні.
У 2017 році Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким вступ України в НАТО визначається як одна з основ зовнішньої політики. Його підтримали 276 народних депутатів, тоді як для зміни Конституції необхідно мінімум 300 голосів.
Курс на членство в НАТО прописано в законах "Про основи внутрішньої і зовнішньої політики" і "Про основи національної безпеки України". Військова доктрина України також передбачає розвиток Збройних Сил України за західними стандартами і досягнення сумісності зі збройними силами держав - членів НАТО.
Конституція України була прийнята в 1996 році і в неї вже не один раз вносили суттєві зміни.
У 2004 році в результаті конституційної реформи було внесено поправки, які послаблювали владу президента.
У 2010 році Конституційний суд скасував цю реформу та повернув Конституцію 1996 року.
У 2011 році в Конституцію були внесені поправки, які подовжували термін повноважень Верховної Ради і місцевих рад з 4 до 5 років.
У 2013 році в Конституцію були внесені поправки, що розширювали повноваження Рахункової палати в частині контролю за надходженнями до державного бюджету, скасовані в результаті конституційної реформи 2010 року.
У початку 2014 року Верховна Рада проголосувала за повернення до Конституції України в редакції 2004 року.