Як словацька антивірусна компанія ESET працює на терористів Донбасу

Cловацька компанія ESET допомогла терористам Донбасу, провівши аудит і опублікувавши звіт про кібершпигунство з боку українських спецслужб за владою так званих «ДНР» і «ЛНР». Причому, це була ініціатива не російського дистриб'ютора, а центрального офісу антивірусної компанії в Братиславі. Точніше, російського фахівця, який давно обжився в штаб-квартирі ESET.

Міжнародна активістська мережа Інфонапалм повідомляє:

МЗС України, ЗМІ та інші офіційні особи, на жаль, не відреагували на цей інцидент. Дивно, що антивірусній компанії зійшло з рук сприяння терористам і захист систем російських бойовиків від українських кібератак.

Чому компанія ESET допомогла терористам

Буквально за кілька днів до скандального звіту ESET, до 9 травня українські хакери з кібер-альянсу FalconsFlame та Trinity зламали 9 офіційних сайтів терористичного анклаву «ДНР» та кілька пропагандистських ресурсів проросійських бойовиків. Очевидно, що така зухвала акція серйозно стурбувала російських керівників та спецслужби. Вони поспішили дати відповідь.

І от через кілька днів у блозі ESET на відомому ресурсі habrahabr.ru, який російський офіс позиціює як офіційний блог компанії, було розміщено прес-реліз з дослідженням про кібершпигунство за “ополченцями”. До речі, цитата з прес-релізу: «Основною метою Прикормки були ополченці на сході України». Згодом статтю “підчистили”, злякавшись резонансу, про що повідомив провідний вірусний аналітик ESET у Росії Артем Баранов:

Очевидно, що своє дослідження антивірусна компанія ESET зробила на основі даних, які надали їм представники терористів “ДНР” та “ЛНР”. Інакше звідки у ESET можуть бути конкретні теми листів і документи в застосунку. Нижче фрагмент із дослідження, адаптованого компанією ESET на українську мову:

Хоч компанія ESET називає себе аполітичною, очевидний факт співпраці з російськими терористами Донбасу.

На особливу увагу заслуговує автор дослідження ESET – Антон Черепанов, спеціаліст словацького офісу. Його профіль у соцмережах не виявлено, є тільки твіттер-аккаунт. А на його профілі в LinkedIn вказано, що у 2009 році він закінчив Південно-Уральський державний університет (м. Челябінськ, Росія).

Антон Черепанов не просто написав дослідження, але й виступив із доповіддю на цю тему на форумі Positive Hack Days, який проходив 17-18 травня в Москві. Тобто, спеціаліст активно просуває в маси, як за “бідними ополченцями” (читай — терористами) ведуть кіберстеження безпощадні українські спецслужби.

Всі охочі журналісти та блогери можуть звернутися зі своїми запитаннями безпосередньо до Антона Черепанова на імейл cherepanov@eset.sk. Наприклад, дуже цікаво дізнатися, з ким із бойовиків чи їхніх російських кураторів зв’язувався Антон Черепанов, чи отримав він якусь винагороду за своє дослідження, який інтерес компанії ESET у цій справі і под.

Чи можуть заборонити використовувати ESET в Україні?

Антивірусна компанія, яка має доступ до об’єктів державної ваги, стає дуже небезпечною, якщо в її процеси втручаються “треті особи”. Так, Євген Касперський у 1987 році закінчив факультет Вищої школи КДБ, а з 2012 року, за інформацією Bloomberg, зв’язки “Лабораторії Касперського” з російськими спецслужбами різко посилилися. Не дивно, що Петро Порошенко у 2015 році підписав Указ про заборону використовувати в держзакладах російську “Лабораторію Касперського” та “Доктора Web”.

Причем, основания для введения санкций против российских антивирусников, подходят и для компании ESET.

Підстави для введення санкцій проти російських антивірусників підходять і для компанії ESET.

Чи є реальна загроза національним інтересам?
Так, є. Адже у цьому випадку ESET перешкоджав боротьбі з терористами, тобто діяв в інтересах так званих “ДНР” та “ЛНР” проти національних інтересів України.

Чи є потенційна загроза національній безпеці, якщо антивірус Nod32 від ESET встановлено в 75% держзакладів України, а це означає, що компанія має доступ до даних державної ваги?

Чи сприяє компанія терористичній діяльності? Так, ESET допомогла терористам, розкривши дії українських хакерів. По суті, компанія стала на бік терористів у рамках гібридної війни РФ проти України.

донеччина скандал інформація технології словаччина тероризм луганщина

Знак гривні
Знак гривні