Президентські енергетики та як офшори Григоришина й Порошенка працюють у партнерстві

Існують тісні зв’язки між Суркісами, Крючковими, партнерство офшорів Григоришина і Порошенка.

Час від часу «Наші гроші» складають розрізнену інформацію в одну папку. Тоді зміни у впливах на українську економіку відчуваються рельєфніше. Вирішили одну із таких папок опублікувати.

Зараз зупинились на енергетиці з кількох причин. По-перше, дуже вже багато змін там сталось за останній період, по-друге, невдовзі очікуються чергові переділи решток державної власності і варто знати – хто в чийому сидить окопі. За кілька днів, скажімо, будемо спостерігати за війною на «Київгазі». Ну, і по-третє, може, із наших читачів, хтось додасть чогось свіжішого. Отож.

«Президентськими енергетиками» їх звуть через неофіційні розмови про те, що Дмитро Крючков працює на братів Суркісів, а ті тримають зв’язок з Петром Порошенком за допомогою президентського бізнес-партнера Ігоря Кононенка (на фото у VIP-ложі на матчі київського “Динамо”).

Однак такі чутки вкрай важко підшивати до справ. Тому ми не включили, наприклад, до огляду стосунки державного «Укргідроенерго» і Кононенка. Тут зібрані дані про нитки та канати, які пов’язують відомі прізвища довкола різних об’єктів енергетики України.

«Центренерго», Крючков, Салигін

Наприкінці минулого року борги «Центренерго» через Госпсуд Києва почали концентрувати кілька фірм, пов’язаних з оточенням Дмитра Крючкова та Василя Салигіна: ТОВ «Тера», ТОВ «Транснова», ТОВ «Баланс Груп» та ТОВ «Легіст-Інвест».

Фірми «Тера» і «Траснова» належать Євгену Ферафонтову. На виборах до Верховної Ради в 2012 році він був представником екс-голови Харківської облради Василя Cалигіна.

У свою чергу Салигін (на фото) віднедавна обзавівся візитівкою зі своїм новим статусом – радника голови правління ПАТ «ХК «Енергомережа» Дмитра Крючкова.

Засновницею «Баланс Груп» є Ганна Надьожина. Вона також є співзасновницею ТОВ «Спортивно-оздоровчий центр фізичного розвитку «Динамо-Київ». Іншим співзасновником тут є Данііл Платонов. Саме він є засновником іншого нового кредитора «Центренерго» – фірми «Легіст-Інвест». Платонов також був керівником ТОВ «Енергомережа-генерація», власником якої є «ХК «Енергомережа» Крючкова.

Також в кінці 2015 року «Енергомережа» почала скуповувати борги Одеської ТЕЦ.

«Київенергохолдинг», Найдюк, Крючков

Віталій Найдюк був призначений керівником «Київенергохолдингу» («КЕХ») у липні 2015 року. Після цього він також став керівником наглядової ради «Київводоканалу», який раніше контролювали менеджери з оточення президента України Віктора Януковича, голови Адміністрації президента Сергія Льовочкіна та голови КМДА Олександра Попова. А на 30 березня «КЕХ» ініціював збори акціонерів «Київгаз» для відсторонення нинішнього менеджменту підприємства, очолюваного Сергієм Горовим – зятем лідера парламентської фракції «Опозиційного блоку» Юрія Бойка.

До призначення на столичні комунальні підприємства Найдюк (на фото) працював фінансовим директором у ПрАТ «Холдингова компанія «Енергомережа» та ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання».

Головою правління «Енергомережі» є Дмитро Крючков, акції фірми належать кіпрській «ЮЕЙ Енергосет Холдінгз лтд» дружини Крючкова Наталі Локтіонової.

Варто відмітити, що мерії належить 61% акцій «КЕХу» і саме за наполяганням КМДА були скликані збори акціонерів «Київгазу». Решта акцій «КЕХу» належить кіпрськім фірмам «Densec Limited» і «Artio Global Investors LTD». Раніше їх було прийнято відносити до сфери впливу Василя Хмельницького. Однак нині стало відомо про зв’язки з угрупуванням нардепа Сергія Львочкіна («Опозиційний блок»). Наприклад, директор «Денсек лімітед» Амал Ламбро також є одним з директорів люксембурзької контори «Boutifour SA», на балансі якої знаходиться французька вілла Льовочкіна. Таким чином є підстави вважати по конфлікт інтересів між президентським та «опозиційним» власниками «КЕХу».

Формально державні обленерго

За останній рік «Енергомережа» взяла під контроль роботу «Запоріжжяобленерго», «Харківобленерго», «Черкасиобленерго» та «Миколаївобленерго», у яких контрольний пакет акцій належить державі. Саме ці обленерго взимку оскаржували тендери ДП «Українські екологічні інвестиції» на встановлення енергозберігаючих світильників в Україні за 926 млн грн з коштів Кіотського протоколу.

«Миколаївобленерго», Крючков

Керівником миколаївського обленерго є Олег Беспалов, який раніше очолював наглядову раду «Енергомережі». У лютому 2016 року Беспалов був обраний членом ради Оптового ринку електроенергії.

«Черкасиобленерго», Григоришин, Крючков

У середині 2015 року представники Григоришина, група якого давно контролювала роботу обленерго, заявили, що керівник «Черкасиобленерго» Світлана Кузьминська представляє саме «Енергомережу» і зараз виводить кошти з обленерго, створюючи штучну заборгованість перед структурами «Енергомережі».

«Харківобленерго», Григоришин, Крючков, Суркіс

Новим керівником «Харківобленерго» у 2015 році став Володимир Яворський, який раніше працював у «Луганському енергетичному об’єднанні» Григоришина. При цьому 30% акцій харківського обленерго належить офшору «Garensia Enterprises Limited», який ЗМІ пов’язують також з Григоришиним.

Після призначення Яворського, «Харківобленерго» провело оборудку з закупівлею «сміттєвих» акцій на 22 млн грн у «Львівобленерго» братів Суркісів і зробило спробу застрахуватись у «Великій страховій компанії» за 100 млн грн. Однак після оприлюднення цієї інформації оборудки були заблоковані.

Окрім цього «Харкіобленерго» надало 10 млн грн.фінансової допомоги «Компанії Трейд-актив» Даниіла Платонова, який також очолює ТОВ «Енергомережа-Генерація», що належить компанії «Енергомережа».

«Запоріжжяобленерго», Григоришин, Крючков

Міноритарними акціонерами «Запоріжжяобленерго» є офшори, пов’язані з Суркісами, Григоришиним та Коломойським. Торік новим директором зі скандалом намагались поставити Віталія Цадо, який у 2008-2009 роках працював директором «Луганського енергетичного об’єднання». Однак директором залишився Ігор Корніленков. Під його керівництвом якого «Запоріжжяобленерго» провело оборудку з «Енергомережею», наслідком якого стала втрата 346 млн грн обленергетиками. Національне антикорупційне бюро зараз розслідує цю справу, але звинувачення нікому наразі не пред’явлені.

«Луганське енергетичне об’єднання», Порошенко, Григоришин

«Луганське енергетичне об’єднання» контролює відомий бізнесмен Костянтин Григоришин. Один відсоток статутного капіталу фірми належить кіпрській фірмі «Енерджі стандард пауер лімітед», 99% – ще одній кіпрській фірмі «Самхато ентерпрайзис лімітед».

У 2000-х роках засновниками ЛЕО були інші компанії. 75% належало ТОВ «Компанія з управління активами «Сварог ессет менеджмент» Григоришина, ще 25% було порівну розподілено між ТОВ «Стратеджік інвестмент менеджмент» і ТОВ «Шер ессетс фанд». Засновниками цих фірм були кіпрські «Джімена лімітед» (Jimena limited) та «Джен лімітед» (Jene limited) відповідно.

Ці офшори були пов’язані з групою Петра Порошенка. Наприклад, «Джен лімітед» було засновником ТОВ «КІА моторс Україна» з корпорації «Богдан» Петра Порошенка і Олега Свинарчука (нині під прізвищем Гладковський є першим заступником секретаря РНБОУ).

Окрім цього «Джімена лімітед» та «Джен лімітед» мають одну адресу і одного секретаря з компанією «Agroprodimpex Cyprus limited», на яку було зареєстровано частки у кількох фірмах Порошенка: ТОВ «Телерадіокомпанія «НБМ» (5 Канал), «Кременчуцька кондитерська фабрика», ПрАТ «Український Промислово-Інвестиційний Концерн» і т.д.

На початку 2000-х директором ЛЕО був Петро Продан, який згодом входив до наглядової ради «Енергомережі». У 2014 році його брат Юрій Продан очолював Міненерговугілля, і тоді міністерство погодило «Енергомережі» заявку на імпорт електроенергії з Росії для подальшої передачі до окупованого Криму.

Однак тоді такий же дозвіл намагалось отримати ДТЕК Ахметова, і оборудки спливли на публіку. За результатами скандалу Юрія Продана звільнили, а трансфером російської електроенергії до Криму зайнялось державне «Укрінтеренерго».

НКРЕКП, Вовк, Григоришин

Наприкінці 2014 року Нацкомісію, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, очолив Дмитро Вовк. Раніше він працював у корпорації «Рошен» Порошенка й інвесткомпанії ICU Валерії Гонтарєвої. У цій же фірмі раніше працював Володимир Демчишин, який замінив Продана у Міністерстві енергетики та вуглепрому.

Перший підпис Вовк поставив (призначений 30 грудня 2014 р., перше рішення – 31 грудня) під погодженням імпорту електроенергії з Росії до України для подальшої передачі в окупований Крим. Переговори з росіянами про імпорт вів сам Григоришин.

Призначення Вовка виконуючим обов’язки керівника НКРЕКП викликало жорстку дискусію про грубе порушення закону, оскільки в.о. голови комісії міг стати тільки діючий член Комісії. А Вовк був абсолютно зовнішнім імплантатом.

Також НКРЕКП у 2015 році погодило інвестпрограму ДП «Укренерго», у якій була запланована закупівля трансформаторів на 2 млрд грн по завищеній ціні.

Однак під тиском громадськості й іноземних посольств тендер зрештою виграв єдиний український виробник таких трансформаторів - ПАТ «Запоріжтрансформатор» Григоришина, проте за ціною, втричі меншою від очікуваної і навіть дешевше від ринкової ціни.

ЛЕО і гроші від НКРЕКП

Після призначення Вовка до складу НКРЕКП також було призначено Бориса Циганенка, директора ТОВ «Енерджи консалтинг» Григоришина. Після цього комісія кілька разів підіймала всім обленерго тарифи на транспортування електроенергії.

Найбільше підвищення тарифів дозволили «Луганському енергетичному обєднанню» – 361% по першому класу електроенергії. Станом на 1 січня 2016 року цей тариф становить 134,45 грн/МВт·год і є у рази більшим, ніж у будь-якої іншої компанії.

корупція порошенко григоришин бізнес суркіс енергетика

Знак гривні
Знак гривні