Вищий госпсуд забрав у російського олігарха український алюмінієвий завод-монополіст

Суд повернув державі пакет акцій ВАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (ЗАлК) у розмірі 68,01%, що перебував у власності кіпрської компанії «Velbay Holdings Limited», яку пов’язують з російською компанією «РусАл» Олега Дерипаски. Про це свідчить постанова Вищого господарського суду від 29 жовтня.

У 1993-1994 рр. державне підприємство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» було реорганізовано шляхом корпоратизації у ВАТ «ЗАлК».

У 1997 році державний «Укрексімбанк» надав ВАТ «ЗАлК» кредит у сумі $60,92 млн для оплати обладнання, яке комбінат купив у 1993 році в італійської фірми «Фата Юропіан Груп С.Р.Л.».
Відповідно до кредитної угоди, погашення кредиту до 2000 року мало відбуватися за рахунок коштів держбюджету, а після 2000 року – за рахунок власних коштів ВАТ «ЗАлК».

У 2001 році для забезпечення виплат по кредиту Фонд держмайна на відкритих торгах продав 68,01% акцій «ЗАлКу» російському ЗАТ «АвтоВАЗ-Інвест» за ціною 380,6 млн грн. При цьому «АвтоВАЗ-Інвест» взяв на себе зобов’язання здійснити інвестиції на суму $200 млн, а також здійснити рефінансування по кредиту на суму $76,45 млн.

У 2006 році «АвтоВАЗ-Інвест» продав 68,01% «ЗАлКу» компанії «Velbay Holdings Limited», яка стала правонаступником усіх зобов’язань «АвтоВАЗ-Інвесту».

Після того, як Фонд держмайна встановив, що «АвтоВАЗ-Інвест», а потім «Velbay Holdings Limited» не виконали взяті на себе зобов’язання в частині внесення інвестицій та здійснення рефінансування по кредиту, представники Генпрокуратури звернулися до суду з вимогою повернути проданий їм пакет акцій державі, - пишуть Наші Гроші.

Справа розглядалася судами з 2011 року. Наприкінці жовтня цього року Вищий госпсуд погодився із висновками судів попередніх інстанцій, які розірвали договори купівлі-продажу пакету акцій «ЗАлКу» та повернули його Фонду держмайна. Підставою для такого рішення стало невиконання компаніями своїх зобов’язань за договорами.

Варто зазначити, що у 2006 році кредитна угода, укладена між ВАТ «ЗАлК» і «Укрексімбанк», була розірвана в судовому порядку. Та ВГСУ вказує, що розірвання кредитної угоди не означає, що позичальник був звільнений від погашення заборгованості, яка виникла до розірвання угоди.
Зауважимо, що наприкінці жовтня Вищий госпсуд скасував заходи по забезпеченню позову, накладені у 2012 році за клопотанням ГПУ. Зокрема, знято заборону компанії «Velbay Holdings Limited» продавати акцій «ЗАлКу».

Російське ЗАТ «АвтоВАЗ-Інвест» було ліквідоване у 2007 році.
«Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» – єдиний в Україні виробник первинного алюмінію.

суд дерипаска запоріжжя промисловість

Знак гривні
Знак гривні