Відголосок Врадіївки. Державні нагороди остаточно втратили свою цінність в очах суспільства

Логіка присвоєння державних нагород стає дедалі менш зрозумілою пересічному українцеві, а суспільна цінність цих нагород дедалі більше девальвується. Про це кажуть експерти, коментуючи президентський указ про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня незалежності України, згідно з яким ордени, медалі та почесні звання отримали понад більше двохсот осіб.

Експертів опитував Дмитро Шурхало, Радіо Свобода.

Крім орденів та почесних звань, 22-24 серпня з’явилося 11 президентських указів про присвоєння звання героя України. Традиція роздавати нагороди до дня незалежності з’явилася ще за президентства Леоніда Кучми. Відтоді ж система нагородження викликає дедалі більше нарікань.

Іноді нагороджують за заслуги перед Батьківщиною, інколи – за заслуги перед собою, іноді – просто за те, що хтось когось попросив і сказав, що хотів би якоїсь річниці мати чергову відзнаку», – каже політолог Кость Бондаренко.

На думку політичного експерта Євгена Магди, також за часів Кучми була започаткована традиція, коли лояльних до нього депутатів президент заохочує орденом «За заслуги». За його словами, «фактично, будь-який представник парламентської більшості, який пропрацює в парламенті впродовж повного скликання, має шанс отримати такий орден».

Експерти збігаються на думці, що система державних нагород стає дедалі менш зрозумілою пересічним українцям. Непрозорість присвоєння почесних звань та нагород призводить до дискредитації цих відзнак.

Часто люди, які відмовляються від державної нагороди, викликають у суспільстві більшу повагу, ніж люди, які носять ці нагороди», – каже Олег Рибачук, який очолював секретаріат президента Віктора Ющенка.

З ініціативою про відзначення нагородою тієї чи іншої особи до президента звертаються різні міністерства та відомства, лідери парламентських фракцій. Формально, кандидат на нагороду має пройти узгодження. Але фактично більшість нагород є президентськими відзнаками, і глава держави може ухвалити подібне рішення одноосібно.

Олег Рибачук згадує випадок, як Віктор Ющенко підписав указ про присвоєння звання Героя України попри негативні резолюції відповідних управлінь.

«Після розмови президент сказав, що не видаватиме такий указ, але увечері втрутився друг сім’ї – і указ вийшов», – згадує він.

Коментуючи останній президентський указ, експерти найкритичніше відгукуються про нагородження орденом міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка.

«Після всіх цих подій у Врадіївці, думаю, варто було би утриматися від нагородження міністра внутрішніх справ і взагалі не привертати увагу до його особи», – каже Кость Бондаренко.

Загалом, попри те, що на посаді президента України перебували доволі різні за своїми якостями люди, система присвоєння нагород функціонує дуже схоже.

Наслідком функціонування такої системи стало те, що державні нагороди втратили свою цінність в очах суспільства.

Copyright © 2013 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

врадіївка нагороди янукович влада

Знак гривні
Знак гривні