На Боржаві побудують курорт? Закарпатська ОВА передала 25 га лісу, екологи б'ють на сполох

24 червня, за розпорядженням начальника Закарпатської ОВА та погодженням з ДП «Ліси України», ТОВ «Гондола» отримало право земельного сервітуту на 72 ділянки лісів біля Боржави майже на пів століття. Загальна площа ділянок – майже 25 гектарів.

Фото: Наталія Петринська
Фото: Наталія Петринська

Аналітики Української природоохоронної групи проаналізували розташування цих ділянок. Ідеться про околиці сіл Пилипець та Подобовець, у підніжжі полонини Боржава. За документами, у планах побудувати гірськолижні витяги та траси.

За словами аналітика Української природоохоронної групи Петра Тєстова, будівництво пов’язане зі створенням високогірного курорту «Боржава»: «Код сервітуту – 07.10 "інші земельні сервітути". Тобто не йдеться про звичайне право проїзду через чужу ділянку, для чого зазвичай і встановлюються сервітути, очевидно, мова про створення великого курорту на полонині Боржава! По-перше, на схилах Боржави вже незаконно змінили межі заказника "Темнатик". По-друге, нещодавно Агентство з розшуку та менеджменту активів оголосило про продаж на торгах земельних ділянок, частина з яких розташована безпосередньо на самій полонині».

Згідно з документами, про встановлення земельного сервітуту на ділянки поблизу Боржави до Закарпатської ОВА звернувся директор ТОВ «Гондола» Микола Балинський. У клопотанні від 29 травня 2025 року сказано, що ТОВ «Гондола» реалізує проєкт високогірного туристичного екокластера «Боржава» на території Пилипецької сільради. Планується, що проєкт буде відповідати вимогам для проведення міжнародних спортивних змагань, включно з Олімпійськими та Паралімпійськими іграми.

Природоохоронці нагадують, що полонина Боржава — один із наймальовничіших і найцінніших хребтів Українських Карпат, який простягається на 50 кілометрів. Полонина Боржава є унікальним середовищем із великою кількістю рідкісних видів рослин і тварин. Полонина включена до Смарагдової мережі Європи — системи охоронюваних територій, яка має важливе значення для збереження біорізноманіття.

екологія закарпаття карпати природа України

Знак гривні
Знак гривні