Скандальне звільнення директора Києво-Печерської лаври: Остапенко розвінчав претензії Мінкульту

У березні 2023 року Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» розірвав договір оренди з УПЦ МП, а у квітні тодішній міністр культури Олександр Ткаченко призначив нового генерального директора — Максима Остапенка.

Максим Остапенко встиг попрацювати два роки: 21 травня його звільнив новий міністр культури Микола Точицький. Звільнення супроводжувалося публічною сваркою в соцмережах: під час неї різні представники міністерства назвали дев’ять причин звільнення Остапенка. В інтерв'ю виданню «Бабель» ексдиректор Лаври розвінчав претензії Мінкульту.

Пресслужба Максима Остапенка / «Бабель»
Пресслужба Максима Остапенка / «Бабель»

Як пише видання, серед причин звільнення директора заповідника є доволі специфічні — він пофарбував стіни не в той колір, не так зробив реставрацію, не так витрачає гроші. Скандал довкола Лаври збігся із ще одним «культурним» скандалом: директорка заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська заявила, що міністерство оголосило їй війну, щоб звільнити. Тому громадська організація «Коаліція дієвців культури» почала збирати підписи за відставку міністра культури Миколи Точицького: мовляв, він зловживає владою, ігнорує свої обов’язки, зібрав некомпетентну команду.

Читайте також: Чому культурна спільнота вимагає відставки міністра культури Точицького

Остапенко розповідає в інтерв'ю, що міністерство культури та стратегічних комунікацій медійно атакувало заповідник останні пів року.

"Що б не відбувалося в заповіднику, на біле казали чорне. Комісія міністерства ходила по заповіднику, перевіряла технічний стан приміщень і записувала: тут тріщина, тут туалет тече. Хто винний? Остапенко. Вона висунула чотири пункти, які їм не сподобалися: працює кав’ярня, працює автомобільна стоянка — і ще два пункти, зараз не згадаю які. По кожному пункту я їм відповів, чекав на реакцію.

Замість відповіді Володимир Шорніков привіз мені догану. Він подзвонив мені ввечері 2 травня: «Максиме Анатолійовичу, мені треба обов’язково до вас зайти». Прийшов до мене в кабінет і ознайомив з доганою. В догані було написано, що її склали на підставі робочої записки заступника міністра культури Сергія Бєляєва. Зазвичай після догани дають місяць на виправлення [недоліків].

У квітні чи у травні [цього року] міністр показав мені папку з результатами перевірки. Вона десь у два пальці товщиною. Сказав: ось на вас нарили, ви все неправильно робите, по-управлінськи не справляєтеся, але працюйте. Попросив написати стратегію, як жити найближчі рік-три.

Виглядало це як у радянські часи: «була б людина, а справа знайдеться». Я відповів Точицькому, що ми не всесильні. Є питання, які неможливо вирішити без капітальних видатків, — реставрація, утримання інфраструктури і багато іншого. У нас хронічне недофінансування.

У травні колектив заповідника писав міністру план дій на три роки: що будемо реставрувати, будувати. Чернетку плану я відправив заступнику міністра Сергію Бєляєву. Він призначив особисту зустріч десь на середину травня. Я приїхав до нього з заступником. Бєляєв поклав переді мною дві заяви — вони вже були оформлені від мого імені на міністра.

Це дратує, і ми це знаємо. Але це дуже важливо.
Texty.org.ua потребують вашої підтримки.

Ми робимо те, на що не наважуються інші. Розкриваємо схеми пропагандистів, називаємо імена зрадників, показуємо справжні масштаби катастроф, стаємо ворогами найвпливовіших людей світу. Наприклад, Ілон Маск писав у своєму твіті, що нас треба прирівняти до терористів. За більшістю наших матеріалів із журналістики даних — місяці кропіткої роботи й сотні перевірених джерел інформації. Ми не залежимо від політичних примх мільйонера-власника. Ніхто не може вказувати нам, чого не говорити чи про що не повідомляти.

У першій було вказано, що я прошу надати мені відпустку з 19 травня з подальшим звільненням з 2 червня 2025 року. На час відпустки призначити в. о. директора Лаври мою заступницю з питань забезпечення платних послуг Світлану Котляревську.

У другій заяві було сказано, що я прошу призначити мене директором з наукової роботи Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». У структурі заповідника зараз немає такої дирекції.

Я сказав, що подумаю, але власними руками руйнувати заповідник, змінювати його структуру не збираюся — краще звільняйте.

А 21 травня ввечері до мене приїхав Володимир Шорніков разом із Олексієм Жуковим [це голова комісії, яка перевіряла технічний стан будівель Лаври]. Шорніков сказав, що ухвалене політичне рішення мене звільнити, нічого особистого. Жуков знімав розмову на телефон. Вони поклали наказ про звільнення на капот автівки, я його сфотографував і пішов. Наказ був без підпису міністра [Миколи Точицького]. Я нічого не підписував, виклав фото у фейсбук і звернувся до адвоката, щоб оскаржити звільнення в суді. Міністерство призначило в. о. директора Котляревську", — розповідає Остапенко.

Про те, чому претензії Мінкульту до директора Лаври необґрунтовані, читайте за посиланням.

культура лавра мінкульт скандал

Знак гривні
Знак гривні