Мирний план Трампа заснований на трьох ілюзіях, — WP

У спробі зупинити російсько-українську війну президенту США Дональду Трампу потрібна більш чітка й структурована стратегія. Про це пише у колонці для WP оглядач Девід Ігнатіус. Далі переклад матеріалу.

Фото: Білий дім
Фото: Білий дім

"Нехай процес почнеться!" — проголосив Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Путіним у понеділок про початок переговорів щодо припинення війни між Росією та Україною. І після стількох років кровопролиття це справді щира надія. Папа Лев XIV хоче провести переговори у Ватикані.

Але для вирішення цього конфлікту Трампу потрібно зважити на перешкоди, які стоять на шляху до проривної угоди. Путін наразі навіть не погоджується на припинення вогню. Трамп потурав йому, заявивши в понеділок, що «умови для цього [перемир’я] мають бути узгоджені між двома сторонами, оскільки лише вони знають усі деталі». Це — різновид магічного мислення.

Адміністрація Трампа весь час діяла через низку суперечливих тактик

Трампу слід чіткіше організувати цей процес, інакше він зазнає поразки. Адміністрація діяла через низку суперечливих тактик: спочатку пропонувалися обмежені перемир’я для енергетичної інфраструктури та морських зон. Це не дало результату, тому команда Трампа запропонувала сторонам скласти проєкти угод. Вони виявилися надто різними, тож Трамп перейшов до особистих переговорів. Ті зайшли в глухий кут у Стамбулі, і в понеділок процес перетворився на формат Трамп-Путін.

А зараз? Що ж, схоже, Трамп хоче, щоб сторони самі розібралися. Такий розрізнений, постійно мінливий підхід — це рецепт невдачі, і він відображає основні хибні припущення, що лежать в його основі.

Першою й найбільшою проблемою є те, що Путін не продемонстрував жодних ознак того, що прагне миру. Він досі хоче перемоги, що ще раз підтвердив після понеділкової розмови словами «усунути першопричини кризи». Це — завуальований вислів, що означає його переконання: Україна не може бути європейською країною, як вона прагне, а має залишатися під російським пануванням.

Росії доведеться зіткнутися з масштабністю путінської безглуздості

Путін розпочав цю війну, ґрунтуючись на ілюзії, ніби Україна — не справжня нація й не буде серйозно боротися за свою незалежність. Як же він помилився. Росія зазнала приблизно 800 тисяч убитих і поранених, а за три роки її величезна армія так і не змогла захопити навіть Донецьку область. Коли гармати замовкнуть, Росії доведеться зіткнутися з масштабністю путінської безглуздості. Не дивно, що він воліє продовжувати війну.

Другою перешкодою є уявлення Трампа, що Росія — це потенційна економічна золота жила для США. У понеділок він знову повторив це з властивою йому гіперболою: «У Росії є колосальна можливість створити величезну кількість робочих місць і багатства [після завершення війни]. Її потенціал — БЕЗМЕЖНИЙ».

Трамп ще з 1980-х років одержимий ідеєю, що Росія може стати бізнесовим раєм. Цей ентузіазм підживлює радник Путіна Кирило Дмитрієв, випускник Гарвардської школи бізнесу, який зустрічався з російським спецпредставником Трампа Стівом Віткоффом. Але економісти, що вивчають Росію, вважають це бачення хибним. Росія залишається корумпованою, неефективно керованою економікою, яка досі значною мірою залежить від експорту енергоносіїв і мінералів. В останні десятиліття вона більше занепадає, ніж зростає.

Якби Трамп мав реалістичніше економічне бачення, він би побачив кращу ставку в Україні

Якби Трамп мав реалістичніше економічне бачення, він би побачив кращу ставку в Україні. Там також високий рівень корупції, але війна створила в Києві інноваційну екосистему, яка, можливо, є найпродуктивнішою в Європі. Замість того, щоб купувати дрони в Ірану, Україна створює власні — дедалі складніші. Замість того, щоб просити допомогу, міністр оборони України Рустем Умєров заявив мені цього місяця в Києві, що шукає інвесторів у сфері оборони.

Третя хибна думка полягає в тому, що скалічену війною Україну можна примусити до капітуляції. Версія Трампа щодо цього приреченого сценарію — фраза "у вас немає козирів", яку він часто повторює президенту Володимиру Зеленському.

Україна має одну дуже сильну карту — потужну підтримку з боку Європи

Але виявляється, що Україна має одну дуже сильну карту — потужну підтримку з боку Європи. Європейці визнають, що якщо Путін придушить Україну, він перебалансує відносини у сфері безпеки на всьому континенті. Вони бачать докази його амбіцій у нових військових базах на кордоні з Фінляндією та країнами Балтії, а також у кампанії воєнізованого саботажу проти прихильників України, яку проводить Путін. Деякі європейці сказали мені, що вважають, що Росія вже перебуває у стані війни з НАТО.

Трамп не зможе нав'язати Зеленському невигідну угоду, тому що європейські союзники готові чинити опір. І вони нарешті нарощують військову міць, щоб відстоювати свою позицію. Новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц має плани збільшити витрати своєї країни на оборону до 5 відсотків валового внутрішнього продукту. Минулого тижня він пообіцяв, що уряд «надасть усі фінансові ресурси, які потрібні Бундесверу, щоб стати найсильнішою звичайною армією в Європі».

Україна може досягти прийнятної угоди на майбутніх переговорах, якщо Путін побачить, що Київ готовий і надалі боротися — за підтримки Європи і за певної допомоги США у вигляді супутникової розвідки. Про таку впевненість мені говорили старші міністри уряду Зеленського під час зустрічей у Києві цього місяця. Вони хочуть, щоб мирна ініціатива Трампа мала успіх. Але водночас готуються до того, що вона може провалитися.

Трамп має усвідомити: вирішення цього конфлікту — не швидкий «перемикач»

Трамп був наполегливим і пристрасним прихильником миру в Україні. Він часто називає ситуацію «кривавою банею», як зробив це і в понеділок. Але якщо він хоче досягти успіху, то має усвідомити: вирішення цього конфлікту — не швидкий «перемикач». Це більше схоже на будівництво нового заводу, ніж на угоду з нерухомістю.

Генрі Кіссінджер, якого можна вважати найкращим переговірником сучасної дипломатії, попереджав: «Кожен переговорник, який піддається ілюзії, ніби його особистість автоматично забезпечує прорив, швидко опиниться в особливому чистилищі, яке історія зберігає для тих, хто оцінює себе за оплесками, а не за досягненнями».

У Трампа є шанс допомогти укласти угоду, яка завершить найкривавіший конфлікт нашого часу. Але якщо він не знайде в собі терпіння для наполегливих і добре організованих переговорів із Путіним, Україні не залишиться нічого іншого, як покладатися лише на себе — і це залишить не почесну відзнаку, а чорну пляму в історії Трампа.

агресія рф мирні переговори протидія рф трамп-путін

Знак гривні
Знак гривні