Як Путін використовує "ветеранів СВО" для зміцнення своєї влади, — WSJ

Російський диктатор Володимир Путін навчився використовувати солдатів, які повертаються із загарбницької війни в Україні, як цінну базу підтримки, пише The Wall Street Journal. Texty.org.ua публікують переклад ключових фрагментів матеріалу.

Російська військова пропаганда на вулицях міст. Фото: Юлія Морозова/Reuters
Російська військова пропаганда на вулицях міст. Фото: Юлія Морозова/Reuters

Видання зазначає, що у Росії "ветеранів СВО" дедалі частіше призначають на державні посади. Путін описує їх як загартоване в боях покоління, яке «не відступить, не зрадить і не обдурить», тоді як його заступники залучають їх, щоб надати ореол доблесті власним політичним кар’єрам.

Обличчя "ветеранів СВО" прикрашають білборди, що стоять уздовж доріг. Їх запрошують читати лекції в школах, деякі з яких були перейменовані на їхню честь. Пропагандисти вихваляють їхні "подвиги" на фронті, запрошуючи до телестудій під бурхливі оплески.

Служба в ЗС РФ тепер забезпечує такий соціальний ліфт, що російські знаменитості їдуть на окуповані території України, щоб виставити свої фотографії як доказ того, що вони підтримують вторгнення.

«Таке звеличення російських ветеранів має на меті підвищити престиж військової служби та заохотити більше людей воювати. Це також відображає бажання Путіна запобігти будь-яким неприємностям, пов'язаним з поверненням військовослужбовців, багато з яких можуть бути травмовані пережитим на фронті. Деякі з тих, хто воював в Україні, після повернення додому скоїли насильницькі злочини», — йдеться у статті.

WSJ наводить приклад стрімкого кар'єрного зросту майора Аміра Аргамакова. Він командував військовою частиною в Чечні, служив у Сирії, командував батальйоном в Україні та брав участь у трьох парадах до Дня Перемоги у Другій світовій війні на Красній площі в Москві. Зараз він робить кар'єру в російській політиці.

Прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін потискає руку майору Аміру Аргамакову. Фото: Дмитро Астахов/ТАСС/Zuma Press
Прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін потискає руку майору Аміру Аргамакову. Фото: Дмитро Астахов/ТАСС/Zuma Press

«Для Аргамакова — представника корінного алтайського етносу, який виріс у маленькому, віддаленому сибірському селі на кордоні Росії з Китаєм, Монголією та Казахстаном — шлях до національної слави почався на Північному Кавказі, де він розпочав свою військову службу у 2013 році. Пізніше він служив у Сирії в рамках російського військового втручання на підтримку режиму Башара Асада у 2018 році.

Торік, після командування зведеним батальйоном в Україні, він був нагороджений медаллю Героя Росії — найвищою військовою нагородою країни. У промові після повернення додому Аргамаков наполягав, що він — «просто звичайний хлопець».

Коли близький соратник Путіна став губернатором рідного для Аргамакова Алтайського краю, він взяв ветерана під своє крило і призначив його сенатором від республіки. Аргамаков змінив військову форму на костюм темно-синього кольору і став завсідником парламентських засідань у Москві, розпинаючись у промовах про патріотизм і служіння Батьківщині», — пише видання.

Інші "ветерани СВО" були залучені до керованої Кремлем програми, відомої як «Час героїв», яка була розроблена як явна спроба прискореного просування колишніх і чинних військових на державні посади.

Першу групу з 83 військовослужбовців було зараховано на магістерську програму з менеджменту, після чого вони проходили стажування в державних установах. По завершенні програми їм надали роботу в органах влади.

Один із випускників, колишній командир окупаційних військ на сході України, тепер є президентським уповноваженим при Путіні. Інший став губернатором Тамбовської області. Третій цього тижня був призначений міністром праці в одному з південних російських регіонів, попри звинувачення з боку України у воєнних злочинах.

Випускників програми «Час героїв» показують на державному телебаченні та вшановують на урочистих вечерях. Глава РПЦ патріарх Кирил сказав їм у листопаді: «Ми розуміємо важливість того, що ви робите». Під час параду 9 травня Аргамаков та інші "ветерани СВО" приймали оди від Путіна на Червоній площі.

Процес відбору суворо контролюється. Відібрані лише ті, хто має вищу освіту, і будь-який натяк на незгоду з лідерством Путіна одразу придушується.

Аналітики кажуть, що Путін виніс уроки з минулого Росії й мінімізує політичний ризик, пов'язаний з поверненням ветеранів.

«Коли солдати почнуть повертатися, вони зароблятимуть менше грошей і не отримають того визнання від суспільства, на яке розраховували. Швидше за все, їх боятимуться і не довірятимуть», — каже політологиня Катерина Шульман. «Щоб заздалегідь зменшити цю напругу, влада має створити враження, що відбувається багато позитивного».

WSJ пише, що Путін намагається забезпечити, щоб нова хвиля повернених з фронту солдатів залишалася лояльною до Кремля і не перетворилася згодом на політичну силу.

агресія рф війна диктатура путін рашизм путінізм

Знак гривні
Знак гривні