Новий Папа Римський Лев XIV: що відомо про американця Роберта Прево
Кардинал Роберт Френсіс Прево зі США став новим Папою Римським, обравши ім’я Лев XIV.

Він є першим американським понтифіком і 267-м Папою в історії, повідомила пресслужба Ватикану.
Біографія нового Папи
Роберт Френсіс Прево народився 14 вересня 1955 року в Чикаго, США у сім’ї Луї Мартіуса Прево та Мілдред Мартінес. Він має італійське, французьке та іспанське коріння. У нього є двоє братів — Луї Мартін і Джон Джозеф.
Прево навчався в Малій семінарії отців-августинців, а потім в Університеті Вілланова в Пенсильванії, де у 1977 році здобув ступінь з математики та вивчав філософію.
Майбутній понтифік здобув богословську освіту в Католицькому богословському союзі в Чикаго. У 27 років його направили до Риму для вивчення канонічного права в Папському університеті святого Томи Аквінського. У Римі він був висвячений на священника 19 червня 1982 року в Августинському коледжі святої Моніки
Значну частину кар’єри Прево провів як місіонер у Південній Америці, зокрема 10 років у Трухільо, Перу, а з 2014 по 2023 рік служив єпископом Чиклайо. У 2023 році Папа Франциск призначив його кардиналом.
До обрання Папою Прево очолював ватиканський департамент, відповідальний за призначення та управління єпископами по всьому світу.
Понтифік вільно володіє англійською, іспанською, італійською, французькою і португальською, читає латиною та німецькою.
69-річний Прево має подвійне громадянство Сполучених Штатів Америки та Перу.
Чому понтифік обрав ім'я Лев
Речник Ватикану Маттео Бруні пояснив, що обране Робертом Прево ім’я Лев має символічне значення і пов'язане з історією Церкви. Воно відсилає до Лева XIII, який очолював Католицьку церкву у складний період і допоміг спрямувати її в бік модернізації.
Лев XIII — глава церкви з 1878 по 1903 рік, відомий своєю енциклікою Rerum Novarum (1891), у якій він рішуче захищав права працівників на гідну оплату праці та заклав основу сучасної соціальної доктрини Церкви. Його прозвали «папою робітників».
"Папа Лев XIV обрав ім'я, яке широко асоціюється зі спадщиною соціальної справедливості Папи Лева XIII, який був понтифіком у часи грандіозних потрясінь у світі", — сказав кардинал Шон П. О'Меллі, архиєпископ-емерит Бостона, який був одним з головних радників Папи Франциска.
"Вибір імені Лев XIV може сигналізувати про намір нового папи рівною мірою займатися питаннями свого часу", — сказав Роберт Орсі, професор релігієзнавства та історії Північно-Західного університету.
Папа Лев XIV згадав поняття глобальної Церкви, відкритої для світу, у своєму першому зверненні до вірян, що, на думку професора Орсі, може бути сигналом "про те, що він кине виклик відроджуваному націоналізму в усьому світі".
Перший Папа зі США
Як пише NYT, Роберт Френсіс Прево став першим Папою зі Сполучених Штатів, зруйнувавши давнє переконання, що очільники Церкви ніколи не оберуть понтифіка з глобальної наддержави, яка вже має значний вплив на світову політику.
У своїх перших словах з балкона Ватикану новий Папа Римський закликав до миру у світі та до «єдності Церкви, яка завжди шукає миру та справедливості».
NYT зазначає, що йому незабаром доведеться ухвалювати складні рішення, що впливатимуть на напрямок розвитку Церкви та життя 1,4 мільярда римо-католиків у світі.
"Поки ідеологічні табори сперечалися напередодні конклаву — чи варто продовжувати інклюзивний курс попереднього Папи Франциска, чи повернутися до більш консервативного вчення — прихильники Прево представляли його як збалансовану альтернативу.
У своїй першій промові до натовпу, що зібрався на площі Святого Петра, Лев XIV зробив особливий наголос на необхідності будувати мости.
Його обрання зустріли з радістю у Ватикані, а також у Чикаго, де він народився, і в Перу, де служив понад два десятиліття. Президент Трамп назвав його обрання «великою честю» для Сполучених Штатів", — йдеться у матеріалі.
За поглядами нового понтифіка вважають центристом, хоча в соціальних питаннях він проявляє прогресивність, підтримуючи маргіналізовані групи, подібно до Франциска, пише CBS. Водночас Прево виступає проти висвячення жінок у диякони, що вказує на консерватизм у церковній доктрині.