Як ультраправий Джордже Сіміон став «месією» для румунів за кордоном, — Politico

Ультраправий Джордже Сіміон вийшов на перше місце у першому турі президентських виборів в Румунії, здобувши близько 40% загальних голосів. Але його перевага за кордоном була ще більшою – він отримав підтримку понад 60% румунів. Друге місце посів центрист і мер Бухареста Нікушор Дан, набравши лише 25% голосів експатів.

Про це пише європейська редакція Politico. Далі переклад ключових фрагментів матеріалу.

Джордже Сіміон. Фото: Hepta
Джордже Сіміон. Фото: Hepta

Видання пише, що потужний коктейль з ультранаціоналістичної риторики, антиістеблішменту та невпинної агітації в TikTok допоміг Сіміону здобути голоси румунів за кордоном. І, оскільки до другого туру виборів залишається менш ніж два тижні, це зрештою може вивести його на президентську посаду.

"Я не знаю, чи розуміють люди в діаспорі, що своїм голосуванням вони можуть зруйнувати цю країну", – попередив у понеділок місцеві ЗМІ відомий румунський економіст Крістіан Паун.

"Спаситель, лідер, месія"

Близько чотирьох мільйонів румунів живуть і працюють за кордоном, шукаючи кращі економічні та освітні можливості за межами 19-мільйонної східноєвропейської країни.

В Італії, Іспанії та Німеччині проживає найбільша кількість румунських емігрантів. У всіх трьох країнах виборці масово підтримали Сіміона, віддавши за ультраправого політика понад 70 відсотків голосів. Багато з них зайняті на низькооплачуваних роботах і знайшли політичний притулок у політиці та риториці Сіміона, рішуче налаштованого проти істеблішменту, який звинувачує у багатьох бідах країни її "застійний політичний клас"

"Зазвичай ті, що в Іспанії, Італії, більшість з них – сезонні робітники, тобто ті, хто покинув країну через те, що вони вважають дуже низькими соціально-економічними умовами для них", – пояснює Оана-Валентина Сучіу, доцентка політології Бухарестського університету.

Politico пише, що хоча економіка Румунії значно зросла за десятиліття, що минули з часу звільнення від комуністичної диктатури Ніколає Чаушеску, країну все ще переслідують корупція та нижчий рівень життя, ніж у багатших країнах Західної та Північної Європи.

"Сіміон був єдиним, хто відвідав бідні райони Румунії та румунські громади в діаспорі, саме він звертав на них увагу, – навіть якщо насправді рішення, які він пропонує, є абсолютно нереалістичними", – каже Сучіу.

Сіміон, який підтримує програму президента США Дональда Трампа MAGA, хоче об'єднати Румунію і Молдову, закликав припинити військову допомогу Україні і пообіцяв порушити законодавство ЄС, якщо не погодиться з директивами з Брюсселя.

"Те, що він їм пропонує, здається дуже простим розв'язанням їхніх проблем, – пояснює Сучіу. – Вони шукають свого роду рятівника, лідера, месію". За її словами, для інших виборців підтримка Сіміона була менше пов'язана з його реальним політичним курсом, а більше з протистоянням істеблішменту.

"Результат голосування (у першому турі – Ред.) є чітким відкиданням керівної коаліції. І Сіміон, і Дан сприймаються як «антисистемні», навіть попри те, що вони діаметрально протилежні політично", – каже Оана Лунгеску, колишня головна речниця НАТО та наукова співробітниця аналітичного центру з питань оборони та безпеки Royal United Services Institute.

"18 травня румуни постануть перед гострим вибором між ультранаціоналістом і прозахідним кандидатом", – додала вона.

Фактор TikTok

Politico нагадує, що вибори в Румунії в листопаді минулого року були скасовані після того, як влада викрила операцію впливу в російському стилі в соціальних мережах, зокрема в TikTok, на користь Келіна Джорджеску.

Видання додає, що соціальні мережі можуть відіграти значну роль і на цих виборах. Сіміон дуже ефективно використовував соціальні мережі, щоб достукатися до румунів за кордоном, маючи 1,4 мільйона підписників у TikTok. Станом на понеділок його відео вподобали 30 мільйонів разів.

"Він [Сіміон] дуже активний на соціальних платформах, особливо на таких, як Instagram і TikTok, які не потребують багато уваги, ви просто прокручуєте і бачите зображення і повідомлення", – зазначає Сучіу.

Влад, румунський емігрант, який проживає в Бельгії і вважає за краще не використовувати своє прізвище, сказав, що перемога Сіміона "була б неможливою без TikTok". "Він є продуктом TikTok і запустив весь свій рух, серед іншого, на тлі дезінформації про Covid", – додав Влад.

Він резюмував, що більшість румунів, які живуть у діаспорі, не мають достатньої освіти і сприйнятливі до популістської риторики Сіміона та його пропаганди в соціальних мережах.

TikTok популізм румунія соцмережі ультраправі

Знак гривні
Знак гривні