"Відносини між Трампом і Зеленським досі на межі". Politico розкрило деталі наслідків сварки в Білому домі
Перший візит президента України Володимира Зеленського у Білий дім за каденції Дональда Трампа завершився публічним скандалом. Український лідер вирушив у Велику Британію, а президент США розлючено спостерігав, як Європа "обіймає" Зеленського.
Про це йдеться у матеріалі Politico "Нерозказана історія про те, як Трамп шокував Європу за кілька днів". Нижче переклад фрагменту статті від Texty.org.ua.

Вашингтон і Київ «узгодили текст» угоди про корисні копалини, а Трамп натякнув, що Зеленський може поїхати до Вашингтона для підписання наступного дня після візиту прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера.
Коли Зеленський готувався до польоту до Вашингтона, українські помічники були сповнені оптимізму, інформуючи законодавців і журналістів про те, що це позитивний крок.
У Брюсселі високопоставлений український чиновник давав інтерв'ю виданню POLITICO, коли новину про поїздку Зеленського підтвердили в Офісі президента. У чиновника задзвонив телефон. "Я маю відповісти", — сказав він, зникнувши в іншій кімнаті. Через кілька хвилин він повернулися, щоб повідомити, що Зеленський поїде до Вашингтона, а потім зустрінеться з лідерами в Лондоні. "Це перемога — він зустрічається з Трампом раніше, ніж з Путіним", — сказав чиновник.
Понад те, ця "послідовність" була вигідною для України, сказав чиновник. Зеленський підпише угоду про видобуток корисних копалин, сподівається, витягне якісь формулювання про гарантії безпеки для України, а потім представить результати європейським та британським лідерам у Лондоні.
Як виявилося, частина про гарантії безпеки була не дуже вдалою. Після майже 40 хвилин ввічливого обміну думками з Трампом і Венсом, наполягання Зеленського на гарантіях частково стало причиною сумнозвісної перепалки між ним і американською владою.
"Це дуже погано"
"На дуже людському рівні це показує, що немає нічого святого", — сказав один з високопоставлених дипломатів у Парижі, коментуючи сварку Трампа і Зеленського.
Оскільки новина з'явилася в Європі в п'ятницю ввечері, багатьом британським чиновникам довелося почати працювати вдома.
"Було дуже багато трафіку в WhatsApp, — сказав британський чиновник. — Усі тільки-но зібралися відпочити, а тут — до біса, це дуже погано".
Макрон, що тоді перебував у Португалії, дізнався про скандал під час телеінтерв’ю. Після завершення ефіру він негайно переглянув новини, сів у літак до Парижа і подзвонив Зеленському просто з борту.
Німецький політик Фрідріх Мерц отримав відеозапис від співробітника свого штабу, коли повертався додому в Зауерланд. Мерц одразу ж зробив кілька дзвінків з машини і написав пост солідарності з Зеленським у соціальній мережі X. Через три дні Мерц під час відеоконференції поінформував партійне керівництво ХДС про один з найбільших розворотів у новітній історії Німеччини: заплановане послаблення боргових обмежень для оборонних витрат і створення спеціального фонду для стимулювання економіки в розмірі 500 мільярдів євро.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі також був приголомшений. Він приземлився в аеропорту Хітроу, піднесений після зустрічі зі своїм американським колегою Марко Рубіо, яка, на думку помічників, пройшла добре. Проте новини з Овального кабінету швидко затьмарили весь день.
Британський прем'єр Кір Стармер старанно уникав публічної критики сцени в Овальному кабінеті, натомість зателефонував Трампу та Зеленському протягом чотирьох годин після того, як це сталося.
Наступного ранку український президент вирушив до Лондона, де його зустрів Стармер на сходах будинку №10 на Даунінг-стріт. Британський прем'єр підійшов до нього й одразу ж обійняв його за плечі. Стармер використав лондонський саміт, щоб спробувати згуртувати європейські країни для формування "коаліції охочих", оголосивши, що він і Макрон візьмуть на себе ініціативу з розробки проєкту мирного плану, який вони передадуть Трампу.
Зеленський одразу після саміту поїхав на зустріч з королем Чарльзом III - через кілька днів після того, як Стармер пообіцяв Трампу, який любить королівську сім'ю, поїздку до монарха. Такі зустрічі організовує королівський палац, але зазвичай за погодженням з урядом Великої Британії.
"Люди, безумовно, бачили це", — сказав один американський чиновник. Кажуть, що Трамп був вражений подіями тієї неділі — не лише королівським візитом Зеленського, а й тим, як Європа міцно обіймала його. Британський чиновник сказав, що команді Трампа "не сподобалося, як це виглядало", і припустив, що реакція США підштовхнула Велику Британію до посилення тиску на Україну, щоб вона сіла за стіл переговорів у наступні дні.
У неділю ввечері український президент провів 72-хвилинне інтерв’ю в лондонському аеропорту Станстед. У ньому він заявив, що до мирної угоди ще "дуже, дуже далеко". Цей виступ, на думку деяких чиновників, став останньою краплею — через добу Трамп призупинив військову допомогу Україні.
Все ще на межі
Минали тижні, а провідні дипломати в Парижі, Лондоні та Берліні працювали над тим, як спробувати відновити сильно зіпсовані відносини між Трампом і Зеленським.
Поки Стармер проводив телефонні розмови з обома лідерами і відправив свого головного радника з питань національної безпеки до Вашингтона і Києва, французькі дипломати працювали як посередники, щоб обговорити умови примирливого листа Зеленського до Трампа, за словами французького чиновника.
Відносини між американським президентом та його українським колегою все ще на межі. Рани, завдані тими кількома лютневими днями, все ще відкриті, і гоїтимуться ще довго.