Таємний переговірник Путіна вийшов з тіні. Яка роль у мирних перемовинах шпигуна Беседи, — WSJ

Один із найвпливовіших російських шпигунів, генерал ФСБ Сергій Беседа, якого рідко фотографують, але якого десятиліттями обирали для керівництва найбільш чутливими операціями Путіна, нещодавно став публічною особою, "засвітившись" на переговорах зі США. Про це пише The Wall Street Journal. Нижче скорочений переклад від Texty.org.ua.

Генерал-полковник Сергій Беседа знявся на фото в журналі ФСБ «За і проти». Джерело: WSJ
Генерал-полковник Сергій Беседа знявся на фото в журналі ФСБ «За і проти». Джерело: WSJ

Торік кар’єрний шпигун, відомий ЦРУ як «Барон», займався надсекретною справою — кожні кілька тижнів зустрічався з офіційними особами агентства в готелях, заброньованих під вигаданими іменами, для переговорів щодо найбільшого обміну полоненими в історії США та Росії. Цей обмін, проведений 1 серпня, звільнив 24 в’язнів, у тому числі репортера Wall Street Journal Евана Гершковича.

Тоді адміністрація Байдена попередила WSJ, що лише єдина публічна згадка імені Беседи може підірвати один із небагатьох каналів зв'язку Вашингтона з Кремлем під час війни, і зашкодити переговорам про звільнення американців.

Призначення Беседи демонструє, як путінські шпигунські служби витісняють міністерство закордонних справ на міжнародних переговорах високого рівня

"Цього року 70-річний ветеран розвідки публічно повернувся до тих самих готелів, щоб вести мирні переговори з адміністрацією Трампа щодо України, які потенційно можуть ознаменувати тектонічну переорієнтацію США на Росію. Спеціальний посланник Стів Віткофф прибув до Москви в п'ятницю, щоб спробувати просунути переговори безпосередньо з Путіним.

Призначення Беседи демонструє, як путінські шпигунські служби витісняють міністерство закордонних справ на міжнародних переговорах високого рівня — чого, за словами аналітиків з питань безпеки, ніколи не відбувалося, навіть у розпал холодної війни.  

Представники розвідки і дипломати, які сиділи навпроти нього, кажуть, що залучення Беседи, який допомагав планувати вторгнення в Україну, є сигналом Києву про те, що Путін і надалі прагне здобути політичний контроль над Україною. Це мета, з якою ні Україна, ні більшість європейських столиць не можуть змиритися", — пише видання.

WSJ нагадує, що Київ звинуватив Беседу в проведенні кампанії, спрямованої на підрив його зусиль щодо звільнення від Кремля, заявивши, що напередодні повномасштабної війни офіс Беседи у ФСБ поширював дані соцопитувань в Україні, які мали на меті сприяти планам Росії щодо вторгнення в Україну. Колишні українські посадовці стверджують, що у 2014 році він брав участь в операції, яка завершилася розстрілом силовиками десятків активістів Майдану.

Буданов про Беседу: "Він зробив багато зла для України"

Коли очільника ГУР Кирила Буданова запитали в інтерв'ю "Українській правді" у 2023 році, хто з росіян є найнебезпечнішим, він спочатку відмовився відповідати, а потім назвав Беседу, зазначивши: "Він зробив багато зла для України".

Беседа, який приєднався до КДБ у 1970-х роках невдовзі після Путіна, є одним із небагатьох російських чиновників, які мають прямий зв'язок з президентом. На Заході про нього мало що відомо, окрім аналітиків розвідки та кремленологів, але розслідування WSJ показує, що він відігравав важливу роль у деяких найбільш чутливих місіях Росії.

"Барон"

За часів адміністрації Байдена, коли повномасштабне вторгнення РФ в Україну призвело до того, що дипломатичні контакти між Вашингтоном і Москвою опинилися в найгіршому стані з часів Карибської кризи, обидві країни покладалися на свої розвідувальні служби, щоб підтримувати контакти. Беседа був одним з небагатьох обраних російських чиновників, яким було дозволено спілкуватися зі США.

Беседа був харизматичним учасником щорічної московської новорічної вечірки, відомої як "Шпигунський бал", у період потепління відносин у перші роки правління Обами. Горілка вільно лилася на вечірці ФСБ, де офіцери ЦРУ і ФБР незграбно змішувалися зі шпигунами з Куби, Ірану та Північної Кореї, серед інших.  "Всілякі персонажі з усього світу, — сказав колишній посол США в Москві Майкл Макфол. — Ми відчували себе як риба у воді".

Прізвисько Беседи в ЦРУ "Барон" походить від його любові до пошиття одягу на замовлення і звички курити сигари

Прізвисько Беседи в ЦРУ "Барон" походить від його любові до пошиття одягу на замовлення і звички курити сигари, що натякає на час його перебування в Гавані. "Генерал-полковник Беседа був призначений Кремлем для ведення переговорів про обмін полоненими, – сказав один колишній американський чиновник, який вів із ним перемовини. – Ці справи контролюються ФСБ до найдрібніших деталей".

У відкритому доступі є лише кілька фотографій Беседи. На одній з них він сидить з кам'яним обличчям у своєму кабінеті поруч з білими телефонами "Вертушка" — стаціонарних телефонів без набору номера, які радянська бюрократія використовувала для безпечного зв'язку з Кремлем. На сайті ФСБ він не значиться серед її керівництва.

Він майже ніколи не спілкувався зі ЗМІ, за винятком інтерв'ю 2012 року внутрішньому журналу ФСБ, коли він говорив про необхідність посилення співпраці Росії з іноземними розвідками. "Кожна розсудлива людина розуміє, що поодинці в цьому світі не вижити", — сказав він.

Його зірка почала сходити з іншого таємного каналу близько 40 років тому: Молодим офіцером у 1980-х роках Беседа працював в "американському відділі" Другого управління КДБ, де мав стежити за американськими розвідниками в Москві, що відкрило таємну лінію зв'язку з ЦРУ.

Один американський чиновник, який зустрічався з Беседою в штаб-квартирі на Луб'янці, описав його як "варварського куратора", до якого американці могли звертатися, щоб він лобіював їхні інтереси і приборкував найзапекліших офіцерів ФСБ.

З минулого року Беседа є радником директора ФСБ Олександра Бортнікова

З минулого року Беседа є радником директора ФСБ Олександра Бортнікова. До цього він керував П'ятою службою, яка курирує зв'язки відомства з іноземними партнерами та американськими відомствами. До її складу входить Департамент оперативної інформації, підрозділ зовнішньої розвідки ФСБ, який, як стверджують американські та колишні російські силовики, керував плануванням вторгнення Путіна в Україну.

Беседа є одним із небагатьох російських чиновників, які можуть напряму зв'язатися з президентом Росії.

мирні переговори сша-росія фсб шпигуни

Знак гривні
Знак гривні