Як дрони, дані та штучний інтелект змінили ЗСУ і чому США мають наслідувати цей приклад, — Залужний
Посол України у Великій Британії, колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у статті для Defence One пише про те, як технології трансформують військо. Texty.org.ua наводять переклад матеріалу, здійснений аналітичним проєктом Mortis Æterna.

Українські тактичні безпілотники «завдають приблизно дві третини [від загальних] російських втрат», що робить їх «вдвічі ефективнішими за будь-яку іншу зброю в українському арсеналі», — йдеться в нещодавньому дослідженні Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень (Royal United Services Institute, RUSI). Це неабиякий прогрес для зброї, яка ще три роки тому вважалася відносно неважливою, але він ілюструє, як Україна змінює те, як Захід буде вести свої війни.
Попри ризик спрощення, можна сказати, що війни завжди зводилися до управління інформацією, людьми та технікою. Воїни кам'яного віку, Наполеон, Паттон і Шварцкопф — усі вони стикалися з цими завданнями, хоча, звичайно, у значно різних масштабах. Наполеон запровадив нові способи управління безпрецедентною кількістю солдатів і техніки, що дозволило йому діяти на великих відстанях і проти супротивників набагато ефективніше, ніж будь-кому до нього.
Десятиліття потому Гельмут фон Мольтке вдосконалив управління на полі бою, послабивши наполеонівську хватку. «Війна — це мистецтво, а не наука», — писав він, визнаючи людський фактор у командуванні та управлінні і запроваджуючи широке планування, децентралізацію та гнучкість. Ідеї прусського лідера лягли в основу військової стратегії Заходу, аж поки російсько-український конфлікт все не змінив.
Технологічна сфера також зазнала подібних революцій. Командування й управління були трансформовані завдяки радіо, комп'ютерам і супутникам. Високоточні боєприпаси дали польовим командирам можливість завдавати ударів «з хірургічною точністю» з набагато меншими витратами, ніж їхнім менш розвиненим супротивникам. Під час Холодної війни американські військові розробили основи для використання цих досягнень і протидії чисельно переважаючим радянським силам. Випробувана в Іраку концепція Air-Land Battle дозволила американським військам знищити значну армію Саддама за кілька тижнів.
Проте нові рамки принесли свої проблеми. Високотехнологічна американська армія, що покладалася на величезні обсяги передачі даних, залишала електронні сигнатури, які супротивники могли виявити і націлитися на них. Менш технологічні вороги продовжували знаходити дешеві способи завдати серйозної шкоди, як, наприклад, саморобні вибухові пристрої в конфліктах після 11 вересня 2001 року.
Технологічні розробки перевернули сучасну війну догори дриґом
І тепер ці та інші розробки перевернули сучасну війну з ніг на голову. Після десятиліть дедалі швидшого наступального маневру, російсько-українська війна характеризується виснаженням у стилі Першої світової війни. Ворог тепер може виявити найменший рух і атакувати без попередження, що призводить до того, що фронт бойових дій замикається в оборонних укріпленнях з «солдатами, похованими в окопах, де навіть ротація особового складу та медична евакуація стали небезпечними».
Це результат трьох основних подій. Перший — це малі тактичні дрони, які використовуються для ураження військових сил і техніки в повітрі, на суші і на морі — і навіть для боротьби з іншими дронами.
Другий — це війна в електромагнітному спектрі, яка тепер охоплює відстеження, глушіння і навіть перехоплення сигналів дронів. Це дозволило ворогу відстежувати і знищувати спеціалізовані екіпажі, які важко замінити.
І третій — дистанційно керовані датчики різної складності. Щедро розгорнуті на оспорюваних, але незахищених «білих плямах», вони створюють захисні буфери, які не дають ворогу пробратися крізь них. Як йдеться у звіті RUSI, «російські [і українські] командири оцінюють, де, на їхню думку, знаходяться найкращі лінії підходу і, зокрема, де пролягають кордони між оборонними підрозділами».
Перебуваючи під загрозою існування, Україна розробила кілька способів боротьби в цьому новому виді війни.
ЗСУ відмовилися від методів, тактики, обладнання та управління інформацією і сигналами часів холодної війни
Її військові відмовилися від методів, тактики, обладнання та управління інформацією і сигналами часів холодної війни. Дрони використовуються в багатьох ролях; наприклад, недорогі морські дрони вигнали російський Чорноморський флот з його, здавалося б, непроникної «кримської гавані». Неозброєні дрони працюють безперервно в логістиці та медичній евакуації.
Дрони в Україні рідко є дорогими власними розробками традиційних військових підприємств. Замість цього, вони в переважній більшості виготовляються з комерційно доступних апаратних компонентів і опен-сорсного програмного забезпечення, що робить війну на виснаження ефективною і доступною в широких масштабах.
Революція дронів створила жорстке і непоступливе середовище. Будь-яке візуальне спостереження або трансляція в електромагнітному спектрі часто призводить до атаки за лічені секунди, не даючи жодній стороні досягти вирішального прориву, навіть якщо вона готова зазнати великих втрат. Мобільність приноситься в жертву захисту, і виникає патова ситуація.
Давно забуті методи сталого зв'язку, як-от оптоволоконний зв’язок, знову в моді
Обман, візуальний камуфляж і приховування електронних випромінювань стали необхідними для протидії постійному глушінню, перехопленню і націлюванню на джерела сигналу. Давно забуті методи сталого зв'язку, такі як підземні, підводні, повітряні мережі і особливо оптоволоконний зв’язок, знову в моді, оскільки їх важче порушити і вони пропонують вищу пропускну здатність, надійність і безпеку. Дрони стають все більш автономними, здатними працювати без постійної уваги оператора або навіть без постійного підключення до сигналів GPS.
Проте ефективне управління дронами залишається вкрай важливим, як і для будь-якого іншого компоненту на полі бою. І тут заслуговує на визнання українська система управління боєм, відома як DELTA. Україна почала розробляти DELTA, екосистему військових продуктів, за кілька років до російського вторгнення 2022 року.
«Ми називаємо її «Google для військових», тому що після єдиного входу ви маєте доступ до різних модулів системи. Google допомагає організувати ваш робочий простір; DELTA допомагає організувати ваш «військовий" простір», — сказав полковник української армії під час нещодавніх навчань НАТО.
DELTA забезпечила українських захисників ситуаційною обізнаністю і підтримкою в прийнятті рішень у критичні моменти
Простіша, ніж американська система управління боєм Palantir, DELTA забезпечила українських захисників ситуаційною обізнаністю і підтримкою в прийнятті рішень у критичні моменти, надаючи перевагу у боротьбі з більшим за чисельністю, але інформаційно обмеженим супротивником.
Ефективні системи командування та управління мають працювати з інформацією різних типів та з різних джерел: агентурними повідомленнями, розвідданими з відкритих джерел, супутниковими знімками, відео з дронів, відео з мобільних телефонів, кіберданими тощо. DELTA використовує штучний інтелект для швидкого сортування даних і надання лідерам повної картини поля бою і не тільки.
Це охоплює репозиторій виявлених і запропонованих цілей, готових до ураження відповідними дружніми ударними або кіберплатформами.
Згодом швидкі і стійкі можливості обміну даними і не керовані людьми центри командування й управління були адаптовані до нових умов на полі бою. Дані, штучний інтелект, дрони та управління ними стали нормою, що вимагає нової тактики, обладнання і систем, здатних швидко адаптуватися до еволюціонуючого противника.
Приспані десятиліттями домінування в кількох сферах, західні армії занадто довго дрімали. Зустрівшись із супротивником, озброєним розгорнутими в масі, оптимізованими задля виснаження автономними озброєннями, вони можуть стати жертвами німецького бліцкригу часів Другої світової війни. На щастя, вони мають дар незмірної цінності: досвід України, здобутий важкою працею, викуваний у виснажливій боротьбі за виживання. Якщо Захід хоче вижити, він повинен швидко і повністю засвоїти ці уроки і добре їх використати.