Мобілізація як лазівка. Обвинувачені у корупції судді ховаються від вироків у війську
Українські судді, яких обвинувачують у корупції, знайшли несподіваний спосіб уникнути відповідальності. Замість того, щоб захищатися в суді, вони масово мобілізуються, використовуючи положення закону, щоб зупинити свої справи.

Про це у колонці на УП пише голова ВО "Автомайдан" Катерина Бутко.
Вона зазначає, що згідно з положеннями КПК України суд зупиняє розгляд справи, якщо обвинувачений мобілізується до війська. Слухання продовжують лише після його звільнення зі служби. Водночас строки давності для притягнення до відповідальності не зупиняються, що дозволяє уникнути потенційного покарання.
За даними ЗМІ, за 2022-2024 роки майже 11 тис. кримінальних справ в Україні зупинили через мобілізацію обвинувачених. Офіційної статистики таких справ Державна судова адміністрація України не веде.
"Автомайдан" з'ясував, що за два роки проблема загострилася, є чимало випадків, коли судді, ймовірно, використовують мобілізацію для затягування справ і уникнення відповідальності.
Катерина Бутко навела приклади таких кейсів.
Наприклад, ексголову Баришівського райсуду Київської області Олександра Лисюка звинувачують у проханні та одержанні $2,5 тисячі за "потрібні" рішення у цивільній справі про стягнення 1,3 млн грн. Також його звинувачують у вимаганні 500 тисяч грн за ухвалення рішення в іншій справі – про стягнення 11 млн грн.
У березні 2023 року ВАКС призначив Лисюку 8,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Після вироку захист подав апеляцію, а сам Лисюк вирішив не випробовувати долю та у жовтні 2023 року мобілізувався до лав одного із підрозділів Державної прикордонної служби на посаду офіцера відділу управління безпілотниками.
Інший приклад: суддю Київського районного суду Одеси Людмилу Салтан звинувачують в отриманні $4 тисяч доларів за ухвалення рішення у справі про стягнення $14,2 тисячі та 15 тисяч грн боргу.
Спершу справа рухалася дуже швидко: від затримання судді до скерування обвинувального акту до суду пройшло лише 3 місяці. Однак уже після того, як дослідили усі докази та допитали свідків, захисник Салтан подав клопотання про зупинення провадження у зв’язку із її мобілізацією на посаду матроса резерву запасної роти.
З іншими прикладами можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, у ЗСУ скасували мобілізацію ексочільника Держфіскальної служби Романа Насірова, якого обвинувачують у ймовірному отриманні хабаря в розмірі 722 млн грн.