Боєць "Шквалу" втік з підрозділу, бо не витримав умов служби з раніше засудженими

На Сумщині суд розглянув свого роду унікальну кримінальну справу, пов’язану зі службою в одному з батальйонів спецпризначення «Шквал», створеного з бійців, які відбували покарання у місцях позбавлення волі.

Фото ілюстративне. Джерело: АрміяІнформ
Фото ілюстративне. Джерело: АрміяІнформ

Про це повідомляє Судово-юридична газета.

Як зазначено у матеріалах кримінальної справи, громадянин К. влітку 2024 року добровільно надав згоду на проходження військової служби за контрактом до закінчення особливого періоду.

Відповідне подання виправної колонії № 117 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання Первомайський міськрайонний суд Харківської області задовольнив 13 червня 2024 року.

На момент умовно-дострокового звільнення для служби у лавах Збройних Сил громадянин К. був засуджений вже двічі: в 2022 році умовно за незаконне виробництво та зберігання наркотичних засобів, вдруге, у 2023-му, він отримав вже реальне позбавлення волі строком на 1 рік та 1 місяць.

Хоча до звільнення К. залишалося всього 4,5 місяці, у червні 2024 року він все ж вирішив залишити виправну колонію якомога швидше.

Пізніше К. розповів слідству та суду, що йому вкрай складно було відбувати покарання, оскільки в колонії його неодноразово били.

Після умовно-дострокового звільнення з колонії чоловік уклав контракт з Міністерством оборони та був зарахований у склад батальйону «Шквал» на посаду «стрілець».

Після відповідного навчання К. взяв участь у бойових діях на території Курської області РФ.

Утім, служба у батальйоні «Шквал» К. не сподобалася, зокрема через те, що умови служби у батальйоні не надто відрізнялися від атмосфери, що панувала у виправній колонії.

За словами К., військовослужбовці з числа раніше засуджених осіб поводили себе «погано», в підрозділі були проблеми з дотриманням правопорядку, наприклад, були частими випадки крадіжок особистих речей бійців.  

При цьому військове командування не надто переймалося потребами підлеглих і ігнорувало проблеми в батальйоні. Ставлення безпосереднього командира до К. також було поганим – військовослужбовця обмежували у пересуванні та не відпустили на похорони.

Зрештою 18 вересня 2024 року К. самовільно залишив військову частину – вранці він підійшов до заступника командира батальйону, віддав йому свій автомат та повідомив офіцеру: «можеш мене не ждати».

Після цього К. приїхав на попутці до Сум, там орендував житло, навіть працював, хоча й без офіційного працевлаштування.

Через два тижні К. подзвонив один з військовослужбовців, з яким вони несли службу у батальйоні «Шквал», та запропонував зустрітися у Сумах.

Однак коли К. прийшов на місце зустрічі, там його вже чекали інші військовослужбовці на чолі з офіцером.

Коли чоловік повідомив офіцеру, що все одно втече, навіть якщо його доставлять до військової частини, то той, за словами К., повідомив, що йому байдуже, що він далі робитиме.

Відтак, К. вдруге самовільно залишив військову частину.

6 грудня 2024 року, коли К. йшов вулицею у Сумах, до нього підійшли патрульні поліцейські та військові ТЦК та СП. Перевірка показала, що К. перебуває у розшуку за здійснення СЗЧ, після чого він був затриманий.

Чоловіка обвинуватили за ч. 5 ст. 407 (самовільне залишення військової частини, вчинене в умовах воєнного стану) КК. У суді свою провину К. визнав лише частково.

Сумський районний суд 20 березня 2025 року визнав К. винним та засудив його до 5 років та 1 одного місяця позбавлення волі, приєднавши частину покарання, яку К. не відбув у 2024 році.

засуджені проблеми в ЗСУ сзч суд

Знак гривні
Знак гривні