Невже вчені справді відродили вимерлий вид "лютововків"? Що відомо про гучне дослідження

Американська компанія Colossal Biosciences заявила про перший випадок відродження вимерлого виду тварин: Aenocyon dirus (вовк жахливий), які востаннє траплялися в Північній Америці ще 10 тисяч років тому та могли вимерти через заселення континенту людьми.

Дитинчата жахливого вовка Рем і Ромул у віці 2 місяців. Colossal Biosciences
Дитинчата жахливого вовка Рем і Ромул у віці 2 місяців. Colossal Biosciences

"Інновації Colossal у сфері науки, технологій та охорони природи дозволили зробити те, що ніколи не робилося раніше: відродити вид з довготривалої нульової популяції", — йдеться в офіційному пресрелізі компанії.

Двох самців назвали Ромулом і Ремом на честь засновників Риму, а самицю — Кхалісі, як головну героїню серіалу "Гра престолів", де ці тварини фігурують як "лютововки", повідомляє Sciense Alert.

Як пише nauka.ua, для цього в компанії провели генетичне редагування клітин звичайних вовків, надавши їм більших розмірів тіла, світлого забарвлення та ширшої голови.

Для відродження вимерлого виду науковці використали ДНК звичайного вовка (Canis lupus), хоча жахливі вовки відділилися від звичайних і решти представників родини псових ще понад п’ять мільйонів років тому. Також науковці дослідили ДНК Aenocyon dirus з двох зразків: зуба віком 13 тисяч років з Огайо та кістки черепа віком 72 тисячі років з Айдахо. Порівнявши цю ДНК з геномом звичайних вовків, науковці виявили низку особливостей, якими відрізнялися "лютововки".

Зокрема, вони мали світле хутро, розміри як у найбільших сучасних вовків, ширшу голову, більші зуби та щелепи, сильніші плечі та більш м’язисті ноги, а також виття та скавуління, що відрізнялися від звичайних вовчих. Попри такі відмінності, фахівці Colossal Biosciences заявили, що зробили усього 20 змін у 14 генах (з 19 тисяч генів у геномі вовків), щоб отримати ембріон жахливих вовків зі стовбурових клітин звичайних. Оскільки ген жахливих вовків, який обумовлює світле забарвлення хутра, у сучасних вовків спричиняє також сліпоту, то світле забарвлення отримали за допомогою іншого, який є у сучасних арктичних видів.

Ембріони після цього вживили сурогатним матерям — домашнім собакам, і після 65 днів вагітності у жовтні 2024 року народилися перші дитинчата жахливого вовка. Це були двоє самців Ромул і Рем. Після вживлення сурогатній матері третього ембріона у січні цього року народилася перша самиця Кхалісі.

Поки що Ромул, Рем і Кхалісі перебувають на закритій території компанії Colossal Biosciences і проживуть там усе життя, адже вони не пристосовані жити на волі. Утім, фахівці компанії планують створити інших жахливих вовків, які можуть населити території корінних племен Північної Дакоти, якщо це визнають безпечним.

Читайте також: Вражаюче повернення вовків до Європи викликає занепокоєння, — The Economist

Але оскільки компанія не опублікувала своїх результатів у жодному рецензованому журналі, науковці поки критично ставляться до цього здобутку.

З густою шкірою, якої немає у сучасних вовків, білошерсті цуценята цілком можуть видатися за окремий новий тип вовка, але, за словами американського астронома та популяризатора науки Карла Сагана, «надзвичайні твердження вимагають надзвичайних доказів».

Наразі деталі дослідження, що не пройшло рецензування, дуже обмежені. Все, що є в розпорядженні громадськості, — це зображення та цитати, надані компанією Colossal.

Джеремі Остін, директор Австралійського центру стародавньої ДНК, розповів ScienceAlert, що все, що зробила компанія Colossal, — це створила генно-інженерного сірого вовка, який виглядає так, як, на думку компанії, міг би виглядати "лютововк". І навіть це є предметом дискусій; собачі морфологічно схожі, що ускладнює перевірку точного вигляду вимерлого члена родини за викопними рештками.

Адам Бойко, генетик з Корнельського університету, який не брав участі в проєкті, розповів New York Times, що він також не вважає Ромула, Рема і Кхалісі "воскреслими" жахливими вовками (Aenocyon dirus).

вовк генетика дослідження наука

Знак гривні
Знак гривні