Російська економіка різко сповільнюється, попереду ще більше потрясінь, — Reuters

Протягом останніх місяців економіка Росії різко сповільнила темпи зростання. Експерти вважають, що вона може зіткнутися із подальшими проблемами, якщо падіння цін на нафту та глобальні ринкові потрясіння триватимуть.

фото DR
фото DR

Про це пише Reuters з посиланням на останні економічні дані та аналітичні звіти.

Зазначається, що зростання російської економіки, що підживлюється витратами на війну проти України, перевищило 4% за останні два роки, але дефіцит робочої сили в багатьох інших секторах спричинив розкручування спіралі заробітної плати і цін, яка підштовхнула інфляцію до рівня вище 10%.

У відповідь центральний банк РФ підвищив ключову процентну ставку до 21%, найвищого рівня з початку 2000-х років, що викликало невдоволення бізнес-лідерів, які стверджують, що це стримує інвестиції.

Тим часом ціна на основний російський експорт, нафту, падає. Згідно з даними, опублікованими минулого тижня, зростання ВВП в лютому впало до 0,8% в річному обчисленні з 3% в січні, що є найнижчим показником з березня 2023 року. При цьому транспорт, оптова торгівля і видобуток корисних копалин лідирують в падінні. Зростання промислового виробництва впало до 0,2% з 2,2%.

"Погіршення ситуації в значній частині промислових секторів стає стійким. Ознаки уповільнення набирають обертів", — зазначають аналітики Raiffeisen Bank в аналітичному звіті. Вони посилаються на високі процентні ставки, дефіцит робочої сили, брак виробничих потужностей за межами оборонного сектору та західні санкції.

Уповільнення темпів зростання буде посилено падінням цін на нафту, які досягли найнижчого рівня з квітня 2021 року через побоювання, що митні тарифи президента США Дональда Трампа спровокують глобальну рецесію.

Читайте також: Митні тарифи Трампа наближають третю глобальну рецесію за 17 років — Axios

Мінекономіки РФ вже визнає, що стає все більш імовірною технічна рецесія до того, як інфляцію вдасться взяти під контроль, і що уповільнення кредитування та інвестицій, спричинене високими відсотковими ставками, сповільнить майбутнє зростання. Зараз динаміку російської економіки частково підтримують лише оборонно-промисловий комплекс та сектори, пов'язані з імпортозаміщенням. Решта галузей перебуває у стані стагнації, що триває із 2013 року.

Споживчий попит у РФ, який є основним фактором загального зростання, сповільнився: роздрібні продажі зросли лише на 2,2% у лютому після 5,4% у січні.

Продажі автомобілів у Росії, які зростали рекордними темпами протягом останніх двох років, коли ринок відновлювався після виходу з нього західних брендів у 2022 році, у першому кварталі впали на 25% у річному обчисленні, а лише в березні — на 46%.

Залізничні вантажоперевезення знизилися на 7,2% у березні та на 6,1% у першому кварталі, включно з перевезеннями ключових експортних товарів, таких як нафта, зернові та метали. Індекс менеджерів із закупівель S&P Global продемонстрував різке скорочення в березні у виробничому секторі до мінімумів 2022 року на тлі зниження обсягів виробництва та замовлень через слабкий внутрішній та зовнішній попит.

Опитані Reuters економісти прогнозують, що у 2025 році ВВП Росії може уповільнитися до 1,7%  (у 2024 було 4,1%).

деградація росії економіка рф фінансування війни

Знак гривні
Знак гривні