Для Трампа настав час бути жорстким із Путіним. Як США можуть натиснути на Кремль, — Foreign Policy

Американські державні діячі завжди використовували важелі впливу — як позитивні, так і негативні — для зміни поведінки інших. Для президента Дональда Трампа тиск на інші країни й групи з метою просування інтересів США є цілком природним. Президент застосовує американські важелі впливу, намагаючись припинити війну в Україні, яку він назвав своїм пріоритетом. Проблема полягає в тому, що поки що Трамп не бажає застосовувати тиск рівномірно.

Про це пише у Foreign Policy співробітник Вашингтонського інституту близькосхідної політики Денніс Росс, який працював у сфері нацбезпеки в адміністраціях президентів Рейгана, Буша-старшого, Клінтона та Обами.

TASS/Getty Images
TASS/Getty Images

Автор нагадує, що з Україною Трамп наполягав на угоді, за якою Сполучені Штати отримали б доступ на дуже вигідних умовах до українських корисних копалин. Він фактично призупинив військову та розвідувальну допомогу Україні. Тиск на слабшу сторону в конфлікті, особливо на ту, яка залежить від допомоги США, спрацював. Хоча Україна спочатку опиралася тимчасовому припиненню вогню без гарантій безпеки, вона поступилася і прийняла пропозицію адміністрації Трампа. Натомість адміністрація відновила військову та розвідувальну допомогу.

З тиском на Росію США поки не впорались

Але з тиском на Росію США поки не впорались, наголошується в матеріалі. Звісно, Володимир Путін не сказав Трампу "ні". Однак це не те саме, що сказати "так". Путін заявив, що в принципі підтримує припинення вогню, та висунув неприйнятні умови: зокрема, щоб союзники припинили військову допомогу Україні, а українці не поповнювали армію. Такі ж умови водночас не мали стосуватися самих росіян.

Читайте також: Американці програють росіянам на переговорах щодо України — WP

Змусивши Україну погодитися на тимчасове припинення вогню, Трамп, за словами держсекретаря США Марко Рубіо, "перекинув м'яч" на бік Росії. У відповідь Путін зайняв позицію "так, але", тобто він не погодився на припинення вогню, але хотів би, щоб обидві сторони припинили атаки на енергетику та в Чорному морі.

Чи була це поступка з боку Росії, в кращому випадку, є дискусійним питанням. Перш ніж погодитися на перемир'я в Чорному морі, росіяни хочуть зняти низку санкцій, включно з міжнародними банківськими обмеженнями, а також відновити підключення Росії до SWIFT.

Навіть якщо Путін протисне свої умови, Росія продовжить наступати на землі, захоплюючи українські території, переконаний автор. Плюс угода може зупинити атаки України на російську нафтову інфраструктуру, які завдають збитків Москві.

Якщо Трамп справді хоче укласти мирну угоду, він має бути готовим призначити Путіну реальну ціну за відмову

Якщо Трамп справді хоче укласти мирну угоду, в якийсь момент він має бути готовим призначити Путіну реальну ціну за відмову. Цього тижня президент США погрожував запровадити додаткові тарифи для покупців російської нафти, якщо Путін заблокує його пропозицію припинити війну в Україні. Тарифи, які, за словами Трампа, можуть сягнути 50 відсотків, зашкодять не лише Росії, але й її основним покупцям нафти — Китаю та Індії.

Проте Трамп поки уникає відкритого тиску на Путіна. Йому легше застосувати важелі впливу на президента України Володимира Зеленського.

Однак немає жодних сумнівів, що у США є можливості натиснути й на Путіна, наголошує автор статті.

Здатність Путіна продовжувати війну ще рік чи два не така вже й очевидна

"Росія має реальні вразливі місця: вона втратила понад 700 000 вбитими і пораненими і, за деякими оцінками, значну частину своїх бронетанкових сил; її економіка переживає 21-відсоткову процентну ставку і двозначну інфляцію; вона зазнала жахливого відтоку мізків; і її залежність від північнокорейських солдатів та іранських безпілотників і ракет навряд чи є ознакою сили.

Здатність Путіна продовжувати війну ще рік чи два не така вже й очевидна — особливо якщо він зрозуміє від Трампа, що наслідком відмови буде те, що Сполучені Штати візьмуть на себе зобов'язання задовольняти військові та економічні потреби України. Чим більше воєнні зусилля України будуть стійкими, тим менше часу залишиться на боці Путіна", — пише Росс.

Якщо Трамп хоче закінчити війну, йому доведеться грати з Путіним жорстко — і у нього є засоби для цього

Експерт додає, що якщо Трамп хоче закінчити війну, йому доведеться грати з Путіним жорстко — і у нього є засоби для цього.

"Але Путін має повірити, що Трамп готовий продовжувати надавати реальну підтримку Україні у відповідь на небажання Кремля йти на будь-які значущі поступки. Фактично, він має повірити, що Трамп насправді збільшить допомогу, яку США надають Україні.

Наразі Трамп не надіслав такого меседжу, натомість говорить лише про можливі санкції проти Росії — те, що на цей момент є надто розпливчастим, щоб бути переконливим для Путіна. Але більша військова підтримка України в поєднанні з сигналом Трампа про те, що він підтримає використання 300 мільярдів доларів заморожених російських активів для української економіки та реконструкції, може змінити ситуацію", — вважає Росс.

Насправді Дональд Трамп міг би зупинити цю війну. Для нього важливо мати чітку картину прийнятного миру — такого, за якого, наприклад, суверенітет України не порушать, Київ зможе стати членом ЄС, територіальні втрати будуть скромними, а миротворці в Україні зроблять гарантії безпеки реальними.

Для припинення війни Трампу доведеться застосувати тиск Америки не лише на слабшу, а й на сильнішу сторону

Якщо Росія порушить будь-яку угоду, прийнятною відповіддю стало б членство України в НАТО. Водночас Трамп може запропонувати Путіну і вигоди — скасування санкцій, відновлення ведення бізнесу США в Росії, розморожування російських активів, коригування розміру та розташування ударних сил НАТО.

"Трамп може використати американські важелі впливу — у поєднанні з європейськими, оскільки вони контролюють більшу частину заморожених російських активів — для припинення війни. Він може поєднувати американські цілі з американськими засобами. Для того, щоб це сталося, йому доведеться застосувати тиск Америки не лише на слабшу, а й на сильнішу сторону", — підсумовує автор.

допомога сша мирні переговори сша-росія трамп-путін

Знак гривні
Знак гривні