Чому екологи виступають проти будівництва малої ГЕС у Карпатах

WWF-Україна виступає проти будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС) на річці Шопурка. Про це Texty.org.ua повідомила пресслужба природозахисної організації.

Річка Шопурка (фото WWF-Україна)
Річка Шопурка (фото WWF-Україна)

20 грудня 2024 року депутати Великобичківської селищної ради Рахівського району ухвалили рішення про передачу в оренду ТОВ “Енергія гір плюс” земельної ділянки площею 1,6242 га, розташованої на березі річки Шопурка. Ділянка призначена для будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС), її цільове призначення – землі енергетики. Термін оренди становить 49 років, орендна плата – 10% від нормативної грошової оцінки.

Всесвітній фонд природи WWF-Україна виступає проти будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС) на річці Шопурка.

"Будь-яке втручання в цю територію може серйозно вплинути на природні процеси та біорізноманіття, а знищення цінних природоохоронних територій суперечить євроінтеграційним зобовʼязанням України.

Крім того, що долина річки Шопурка офіційно належить до Смарагдової мережі (річка є правою притокою транскордонної Тиси), на правому березі річки, біля ділянки можливої забудови, міститься лісовий заказник загальнодержавного значення "Діброва", — пояснюють свою позицію екологи.

Вони наголошують, що унікальні природні умови, цінні рибні ресурси та ключова роль у збереженні біорізноманіття визначають Шопурку як критично важливий елемент екосистеми регіону. Ця річка зберігає сприятливі умови для існування 19 видів іхтіофауни, з яких 6 видів занесено до Червоної книги України.

За даними WWF-Україна, будівництво та експлуатація міні-ГЕС можуть призвести до таких негативних впливів:

"Зважаючи на унікальність біорізноманіття річки Шопурка та її долини, яка є частиною Смарагдової мережі, команда WWF-Україна вважає будівництво міні-ГЕС неприпустимим. Це рішення суперечить зобов’язанням України в рамках євроінтеграції щодо охорони природних екосистем", — наголошують природоохоронці.

Знак гривні
Знак гривні