Чому екологи виступають проти будівництва малої ГЕС у Карпатах
WWF-Україна виступає проти будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС) на річці Шопурка. Про це Texty.org.ua повідомила пресслужба природозахисної організації.

20 грудня 2024 року депутати Великобичківської селищної ради Рахівського району ухвалили рішення про передачу в оренду ТОВ “Енергія гір плюс” земельної ділянки площею 1,6242 га, розташованої на березі річки Шопурка. Ділянка призначена для будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС), її цільове призначення – землі енергетики. Термін оренди становить 49 років, орендна плата – 10% від нормативної грошової оцінки.
Всесвітній фонд природи WWF-Україна виступає проти будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС) на річці Шопурка.
"Будь-яке втручання в цю територію може серйозно вплинути на природні процеси та біорізноманіття, а знищення цінних природоохоронних територій суперечить євроінтеграційним зобовʼязанням України.
Крім того, що долина річки Шопурка офіційно належить до Смарагдової мережі (річка є правою притокою транскордонної Тиси), на правому березі річки, біля ділянки можливої забудови, міститься лісовий заказник загальнодержавного значення "Діброва", — пояснюють свою позицію екологи.
Вони наголошують, що унікальні природні умови, цінні рибні ресурси та ключова роль у збереженні біорізноманіття визначають Шопурку як критично важливий елемент екосистеми регіону. Ця річка зберігає сприятливі умови для існування 19 видів іхтіофауни, з яких 6 видів занесено до Червоної книги України.
За даними WWF-Україна, будівництво та експлуатація міні-ГЕС можуть призвести до таких негативних впливів:
- зміна гідрологічних умов;
- обміління русла в посушливі періоди;
- зміна режиму транспорту наносів;
- зміна гідроморфологічних характеристик русла;
- зміна структури оселищ;
- зміна кормової бази риб.
"Зважаючи на унікальність біорізноманіття річки Шопурка та її долини, яка є частиною Смарагдової мережі, команда WWF-Україна вважає будівництво міні-ГЕС неприпустимим. Це рішення суперечить зобов’язанням України в рамках євроінтеграції щодо охорони природних екосистем", — наголошують природоохоронці.