Що насправді стоїть за мюнхенською промовою віцепрезидента США Венса

Німецький аналітик Марк Рацов, автор подкасту Russland-Analyse проаналізував промову віцепрезидента США Джей Ді Венса. У треді на X він пояснює, що криється за словами Венса про "демократію" і "утиски свободи слова" в Європі. Ниже переклад треду.

Віцепрезидент США пропагує типово культурно консервативну концепцію свободи вираження поглядів, яку він вважає спільною основою цінностей західної цивілізації.

Його думка: якщо цей ідеалістичний фундамент не буде освячений, то з точки зору оборонної політики не залишиться нічого, що можна було б захищати.

Фокус: у той час, як Венс оспівує свободу слова в Європі, він пропагує руйнування поділу влади в США.

Для нових лібертаріанських автократів «свобода слова» є ідеологічною та політичною фігурою. Це ідейно-політична фігура, з якою вони позиціонують себе на міжнародній арені як правовірні демократи – тоді як незалежність судової системи, органів державної влади та фінансового управління може бути безсовісно виставлена на торги.

Те, що Венс/Трамп не критикують у себе вдома, вони, звичайно, не будуть критикувати, коли це станеться в європейських країнах.

Навпаки: вони будуть активно підтримувати будь-який уряд, який зробить це в ім'я ідеології Трампа «свободи слова», «захисту міграції» + християнської ідентичності/традиції.

І їм навіть дозволено погрожувати санкціями урядам, які не діють відповідно до їхньої максими – і все це, звісно, в ім'я «демократії».

Той факт, що такі практики «свободи слова» дають реальним диктатурам на кшталт Росії чи Китаю простір для пропаганди та маніпуляцій, на думку Венса, – це те, з чим стабільні демократії змушені миритися.

Але те, наскільки нестабільними є західні демократії насправді, майже знущально демонструє той самий уряд, якому служить сам Венс.

І надання ворожим диктатурам вільного доступу до наших інформаційних екосистем ще більше посилить цю нестабільність.

І це саме та (негласна) мета:

Хаос + дезорганізація розширює простір для нових правих популістських режимів в Європі.

Якщо російська пропаганда допоможе, то чом би й ні?

Справжня мета Трампа, очевидно, полягає в тому, щоб:

І таким чином розмити старий контраст часів холодної війни між західною демократією та східною диктатурою.

«Свобода слова» – це ідеологічний фіговий листок, за допомогою якого потрібно підтримувати фасад демократії.

А Путін?

Трамп, можливо, вважає, що зможе інтегрувати його в таку праву авторитарну міжнародну організацію і на цій основі «заспокоїти» або «стримати».

Але він помиляється.

автократія венс свобода слова трамп-путін трампізм

Знак гривні
Знак гривні