Мюнхенська безпекова конференція: ключові події та заяви

Сьогодні, 14 лютого, у Німеччині стартує Мюнхенська конференція з безпеки 2025 (МКБ). Захід триватиме три дні, і тема війни в Україні та пошуків шляху до миру буде ключовою.

Президент Володимир Зеленський очолить українську делегацію на конференції та вперше зустрінеться з найвищими посадовцями нової адміністрації Дональда Трампа. Texty.org.ua відстежують головні події та заяви та регулярно оновлюють матеріал.

Фото: securityconference.org
Фото: securityconference.org

Оновлено о 18:00

Основні заяви президента України Володимира Зеленського

Основні заяви віцепрезидента США Джей Ді Венса

Венс розпочав промову з того, що Вашингтон занепокоєний станом європейської безпеки, й висловив сподівання, що разом із союзниками США вдасться досягти "раціональної домовленості між Україною та Росією". Він також зазначив, що готовий поїхати до Москви для переговорів щодо України.

"Мене найбільше непокоїть не зовнішній діяч, як от Росія чи Китай. Мене більше непокоїть загроза усередині: відхід Європи від основних цінностей, які поділяють і в США", – зазначив він.

Основну частину своєї промови він присвятив  критиці політики ЄС щодо протидії фейкам і пропаганді.

Віцепрезидент розпочав з заяви, що на думку США, зараз немає підстав говорити про спільне бачення демократії на двох берегах Атлантики. "Роками нам говорили, що ми допомагаємо вам заради для спільних цінностей", – нагадав він, після чого взявся доводити, що європейські цінності для нової влади США вже нерелевантні, оскільки заходи Європи щодо боротьби з пропагандою, на його переконання, обмежують свободу слова.

Як приклад, що доводить цю тезу, він навів скасування виборів президента Румунії через російське втручання.

"Ви можете вважати, що йдеться про російське втручання через соцмережі… Але якщо ваша демократія може бути зруйнована рекламою у соцмережах на кілька тисяч доларів  – то може ця демократія не була аж такою сильною?" – заявив він.

Венс наголосив, що через ці міркування він не бачить простору також для співпраці у сфері безпеки.

"Не може бути безпеки, якщо ви боретесь з думками, з вірою ваших людей", – заявив віцепрезидент.  "Якщо ви боїтеся голосів у своїй країні, то Америка вам не допоможе, і ви нічого не дасте Америці", – наголосив він.

Венс також підкреслив, що "нема нічого нагальнішого, ніж масова міграція". Він заявив, що мігрантів "треба гнати" із Європи та США.

Джей Ді Венс вважає, що європейські країни бояться власних виборців.

"Якщо ви біжите в страху перед власними виборцями, то Америка нічого не може для вас зробити, як і ви не можете нічого зробити для американського народу, який обрав мене і президента Трампа", – сказав він.

Він також згадав Brexit та інші вибори, де люди "голосують за політичних лідерів, які обіцяють покласти край неконтрольованій міграції". За його словами, відгородження від голосів нічого не захищає і "є найвірнішим способом знищити демократію".

Щодо звинувачень європейських політиків у втручанні Маска у внутрішні справи країн Венс сказав: "Якщо американська політика змогла витримати 10 років нотацій від Грети Тунберг, ви в Європі можете потерпіти Ілона Маска пару місяців".

За матеріалами Суспільного, Liga.net, УП, РБК-Україна, ЄП.

Заяви Зеленського під час спілкування з медіа

Президент України на зустрічі з журналістами у Мюнхені заявив, що готовий говорити з Трампом про все, включно з НАТО, але є червоні лінії.

Відповідаючи на запитання Європейської правди, він додав, що розуміє небажання США дозволяти Україні вступити до НАТО, і не впевнений, чи зміниться це навіть у майбутньому.

"Сьогоднішня Америка і президент Трамп не готові говорити про НАТО. Вони вважають, що Україна не може бути в НАТО. Вони вважають – що те, що НАТО є в Конституції України – є головною причиною російської окупації", – заявив, зокрема,  він.

Зеленський також додав, що Україна не виключає потребу змінити позицію щодо прагнення до НАТО.

"Ми хочемо бути в НАТО? Так. Але через слово НАТО? (Ні, насправді це) Через гарантії безпеки", – наголосив він.

Під час спілкування з журналістами Зеленський також заявив, що Росія може розпочати війну проти країн НАТО вже наступного року.

«Вже цього року Росія підготує 15 дивізій для тренування та посилення ситуації на Білоруському напрямку. Ми думаємо, що вони всі будуть на території Білорусі або частково. Це буде 100 000 – 150 000 осіб. І я не впевнений, що це угруповання піде в Україну», – цитує президента Liga.net.

Зеленський вважає, що російське угруповання може піти як в Україну, так і, наприклад, у Польщу чи країни Балтії.

«Я вважаю, що це його мета [Путіна]. Я вважаю, за оцінками розвідки, що він може піти з війною на НАТО вже наступного року», – сказав Зеленський.

Що ще сказав Зеленський журналістам

Як повідомляє Суспільне з Мюнхена, президент України зробив низку заяв для медіа:

Заяви Єрмака

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак розповів про реакцію учасників Мюнхенської безпекової конференції на російський дроновий удар по Чорнобильській атомній електростанції.

«Зараз атмосфера така, що всі дуже злі від цієї новини тут у Мюнхені. Не «занепокоєні», як часто буває, а справді злі. Бо у 80-х роках Кремлю весь світ допомагав цю трагедію ліквідовувати, коли Москва кидала на радіацію незахищених людей, Горбачов отримував роботів та техніку і вчених. Потім весь світ інвестував в укриття, а сьогодні ці російські придурки запустили по ньому дрон», – написав Єрмак.

Він зазначив, що "багато інформації" сьогодні буде надано американським партнерам – про удар Росії по ЧАЕС, про те, як вона постійно запускає дрони через Чорнобильську зону, про загрози укриттю і ядерній безпеці.

Згодом голова ОП повідомив, що мав першу зустріч зі спецпредставником Трампа з питань України і Росії Кітом Келлогом, та розповів про зміст розмови.

Єрмак зазначив, що головною темою розмови з Келлогом була "координація спільних зусиль задля досягнення справедливого і тривалого миру".

«Путін ніколи не грає за правилами. Росіяни поважають лише силу і зневажають тих, хто її не застосовує. Будь-які домовленості без сильного примусу Росії не працюватимуть – контроль над Україною залишається для Кремля основою імперських амбіцій. Саме тому наш спільний обов’язок – зробити так, щоб агресор заплатив справжню ціну за все скоєне.

Обговорили продовження підтримки України. Це питання безпеки не лише нашої країни, а й усієї Європи та світу. Допомагати Україні зараз – набагато дешевше, ніж протистояти сильнішій Росії пізніше.

Окремо обговорили підготовку запланованих зустрічей на найвищому рівні та візит спецпредставника США в Україну», – повідомив він. 

Мюнхенська конференція з безпеки 2025

Як зазначається на сайті події, МКБ-2025 відбувається у вирішальний момент змін: у січні вступила на посаду нова адміністрація США, в Брюсселі розпочинається новий цикл роботи Європейського парламенту, а парламентські вибори в Німеччині відбудуться лише через тиждень після конференції.

Після відкриття конференції федеральним президентом Франком-Вальтером Штайнмаєром 14 лютого, сотні осіб, відповідальних за прийняття рішень, та лідерів громадської думки з різних регіонів світу обговорюватимуть виклики світовій політиці безпеки під головуванням Крістофа Гойсгена.

У п'ятницю розпочнеться основна програма конференції, яка буде присвячена викликам глобальної безпеки, включаючи глобальне управління, стійкість демократії, кліматичну безпеку та багато інших тем. У суботу відбудуться дебати про стан міжнародного порядку, а також про регіональні конфлікти і кризи. Майбутнє трансатлантичного партнерства також буде в центрі уваги другого дня конференції. У неділю конференція завершиться дискусіями про роль Європи у світі.

Очікується, що участь у конференції візьмуть понад 800 учасників зі 110 країн. Протягом трьох днів обговорюватимуться головні виклики, що стоять перед світом, зокрема й кроки для закінчення війни в Україні.

Глава Мюнхенської конференції Крістоф Гойсген заявив, що представників РФ на заході не буде.

Гойсген "з обережністю" ставиться до заяви Вашингтона про те, що в Мюнхені заплановані переговори між "високопоставленими" представниками США і Росії. 

"Ми не акредитували жодного представника російського уряду. Без акредитації сюди не потрапиш", – заявив він.

Напередодні, 13 лютого, президент США Дональд Трамп заявив, що нібито на полях Мюнхена відбудеться тристороння зустріч представників України, РФ і США. У Зеленського цю інформацію спростували.

Зустріч Зеленського з представниками Трампа

Планується, що Володимир Зеленський на полях конференції проведе зустрічі з представниками адміністрації президента США Дональда Трампа.

Як пише ЄП з посиланням на співрозмовника в українській делегації, заплановану на 14 лютого зустріч президента України Володимира Зеленського та віцепрезидента США Джей Ді Венса в рамках Мюнхенської безпекової конференції перенесли після того, як Україна передала США допрацьовану угоду про партнерство, а Вашингтон попросив час, щоб ознайомитися з нею.

Співрозмовник видання повідомив, що це сталося через те, що Зеленський та його американський візаві Дональд Трамп домовилися у середу, 12 лютого, що Україна допрацює проєкт меморандуму щодо партнерства і передасть його американцям. 

Україна передала документ, і американська сторона попросила час до 17:00, щоб із ним попрацювати.

Напередодні для обговорення економічного партнерства з Україною, 13 лютого, до Києва прибув міністр фінансів США Скотт Бессент. Тоді Зеленський заявив, що США передали Києву перший проєкт "угоди про партнерство", яка передбачає інвестиції в корисні копалини України в обмін на подальшу допомогу.

безпека мюнхен російсько-українська війна україна-єс-сша

Знак гривні
Знак гривні