Країна продавців. У Франції найбільше працівників займається наукою, в Україні — торгівлею

Ким би хотіла стати ваша дитина у сучасних українських реаліях — приватним підприємцем чи лікарем у державній лікарні? Більшість обере перший варіант. Але така ситуація давно не є традицією в розвинених країнах Європи — сусідній Польщі та багатій Франції. Texty.org.ua проаналізували дані статистики за 2023 рік по зайнятості населення в Україні, сусідній Польщі, яка вийшла з радянського табору, та заможній країні старої Європи — Франції.

Графік порівнює частку працівників за видами економічної діяльності в Україні, Польщі та Франції у 2023 році. Він показує значні відмінності між країнами, наприклад, домінування промисловості у Франції (21,1%) та оптової і роздрібної торгівлі в Україні (43,8%). У Польщі більше працівників у сферах професійної, наукової та технічної діяльності (14,3%) і освіти (7,9%), порівняно з іншими країнами. Інші ключові сфери включають охорону здоров’я та соціальну допомогу, де частка у Франції складає 13,6%, а в Польщі — 6,4%. Дані ілюструють структурні особливості економік цих країн

Оптова та роздрібна торгівля

Серед трьох обраних країн Україна є лідером із зайнятості людей в гуртовій, роздрібній торгівлі та ремонту автотранспорту — статистика свідчить, що у цих галузях 40% легально працевлаштованих українців. Тих, хто працює нелегально, українська статистика не бачить.

Промисловість

Протилежна, але не краща, ситуація спостерігається і в промисловості. Навіть попри війну, Україна значно відстає від Польщі та Франції у відсотковому відношенні зайнятості населення у галузі промисловості.

Медицина, соціальна допомога та освіта

В Україні медициною і соціальним захистом зайнято понад 2% працівників. Для порівняння: у Франції понад 13%. Коли говорять про європейські країни як про “соціальні”, то кількість працівників у цій сфері яскраво підтверджують пріоритети. У Франції система соціальної допомоги — одна з найкращих — медичне страхування, доступ величезної кількості лікарів, незалежно від місця проживання, та доступ до соціальної допомоги. І відповідно для її функціонування потрібна більша кількість працівників. Навіть у такому разі деякі французи, особливо в центральному регіоні та самому Парижі, невдоволені та кажуть про нестачу лікарів.

Така ж ситуація і в освіті. Хоча у великих українських містах є нестача вчителів, але у провінції це престижна і вигідна робота. Але в порівнянні із європейськими країнами Україна через бідність (низький рівень ВВП, а отже малі надходження до бюджету) наймає мало вчителів.

Професійна, наукова та технічна діяльність

Тут лідирує Франція, і в цій категорії працює найбільше французів. Україна теж не пасе задніх: 6% — це на рівні з Польщею. Зверніть увагу, що найбільше поляків працює на виробництві. Закономірність у розподілі прибутків така, що найбільше заробляють ті, хто придумують інновації. Адже коли ти винайшов новий двигун, то собівартість кожного виготовленого наступного буде нижчою за попереднього. Якщо ти живеш із продажу руди і найпростішої сталі, як Україна, то кожна наступна тонна стає дорожча. І це відображається на розмірі ВВП на душу населення. У Франції 2023 року цей показник становив $42 878, у Польщі $22 112, в Україні $5 181.

Читайте далі: Бюджетні витрати. "Перегнати Болгарію та стати Польщею", - гасло України на наступні роки.

інфографіка зайнятість польща економіка промисловість франція освіта торгівля

Знак гривні
Знак гривні