Чому оподаткування посилок з-за кордону непопулярний, але необхідний крок
Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев подав законопроєкти, які передбачають оподаткування ПДВ товарів, що купуються на маркетплейсах або інших подібних платформах, незалежно від їх вартості.
За його словами, зміни до Митного та Податкового кодексів були повністю розроблені бізнес-асоціаціями.
Законопроєктами пропонується визначити, що:
- громадяни можуть отримувати без оподаткування ПДВ товари вартістю до 45 євро за умови, що такі товари надсилаються на їх адресу фізичними особами без будь-якої оплати та без комерційної мети;
- товари, що купуються громадянами на маркетплейсах або інших подібних платформах підлягають оподаткуванню ПДВ незалежно від їх вартості. При цьому, ввізне мито з таких товарів буде справлятися лише у разі якщо їх вартість більша за 150 євро.
З метою полегшення адміністрування ПДВ та пришвидшення оформлення посилок на митниці пропонується:
- за аналогією з наявним у країнах ЄС механізмом IOSS, запровадити можливість сплати ПДВ безпосередньо постачальником товарів або маркетплейсом чи іншою подібною платформою, за сприяння якої відбувалося постачання такого товару.
- запровадити нову митну декларацію для товарів з незначною вартістю з набором даних, аналогічним митній декларації Н7, яка існує у країнах ЄС. При цьому, наявні зараз форми документів для декларування посилок зможуть використовуватися і надалі.
За словами Гетманцева, сплата ПДВ постачальником товару або маркетплейсом виключить необхідність додаткових митних платежів з боку покупця під час митного оформлення та сприятиме пришвидшенню митних процедур.
Ініціатива Гетманцева наштовхнулася на критику українців у соцмережах, незадоволеність висловили й деякі представники бізнес-середовища. Зокрема, ініціативу голови фінансового комітету ВРУ розкритикував співвласник компанії «Нова пошта» Володимир Поперешнюк.
Водночас старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай назвав інціативу Гетманцева "непопулярним, але необхідним" кроком.
Економіст вказує, що безподаткове ввезення товарів із закордонних майданчиків — це просто пільги для іноземного бізнесу. А у випадку китайських AliExpress і Temu це ще й пільги, які збільшують заробіток компаній, що працюють на стратегічного союзника Росії.
Також Гайдай розвінчав поширені міфи у цій темі:
"Але ж наші імпортери купують у тих же китайців". Так, але наш роздріб сплачує податки. Чому ми маємо ставити наш роздріб у програшне конкурентне становище у порівнянні з китайськими чи європейськими площадками? Матимуть рівні податки — нехай конкурують.
"Але ж імпорт стане дорожчим." Так, середньозважено імпорт подорожчає, бо кінцева ціна маркетплейсів включатиме ПДВ. А держава під час війни має дбати про дешевий споживчий імпорт? Чи може про фінансування армії?
У нас епічний торговий дефіцит через війну, та її наслідки. Він компенсується лише допомогою наших партнерів, яка дозволяє не лише фінансувати бюджет, а й тримати курс.
Наші лібертаріанці на кшталт Поперешнюка ж вірять у силу ринку? Так от, якщо цю проблему дати на відкуп ринку, то долар би коштував, мабуть, гривень 70-80. І це б справді (частково) вирішило проблему. Тільки дуже болісно для всіх", — пише економіст.
Гайдай наголошує, що Україна загалом живе дуже не по коштах. На його думку, це історичних масштабів аномалія, яка не відчувається через зовнішню допомогу.Тож на цьому тлі іще стимулювати імпорт — цілковито нераціонально, вважає експерт.
"Взагалі, предмет цієї дискусії — один із типових наслідків "нової економіки". Онлайн-платформи стають все вагомішими, а існуючі податкові та митні системи сформувалися у зовсім інший час.
Тому той же ЄС у 2021 році запустив Єдине вікно для імпорту — Import One Stop Shop (IOSS). Маркетплейси з-за меж ЄС реєструються у ньому, і самі нараховують та сплачують ПДВ. Це спрощує розмитнення, і позбавляє головного болю покупців.
У 2023 році Єдине вікно для імпорту з-за меж ЄС принесло 6.3 млрд євро в бюджети країн ЄС. Ніби небагато, але тут варто враховувати, що всі великі глобальні маркетплейси давно мають юрособи в ЄС і сплачують там всі податки з продажів на загальній системі.
І ми, у ході вступу в ЄС теж станемо частиною такого підходу. Але чекати на це ще 4-5 чи скільки там років — не вважаю допустимим", — підсумовує Гайдай.
Дослідження, де можна більше почитати про ПДВ у ЄС, зокрема про ІОSS: https://ces.org.ua/harmonizing-taxes-with-the-eu-brief/