Торецька й Курахівська оборонні операції: чого навчилися ЗСУ і які нові тактики застосували росіяни

46-та окрема аеромобільна бригада проаналізувала Торецьку й Курахівську оборонні операції, описавши, який досвід здобули Сили оборони в умовах старих і нових наступальних маневрів окупантів. Нижче Texty.org.ua наводять аналіз бригади.

Торецьк, руйнування міста після обстрілів РФ, листопад 2024 року. Getty Images/Vlada Liberova/Libkos/Getty Images
Торецьк, руйнування міста після обстрілів РФ, листопад 2024 року. Getty Images/Vlada Liberova/Libkos/Getty Images

Торецька оборонна операція добігає кінця. Кілька висновків за результатами.

Перше. Ми нарешті навчилися лікувати «флангову хворобу» ЗСУ і втримали райони Нью-Йорка і рубіж Дачне-Дружба, не давши охопити Торецьк з двох сторін. Це призвело до того, що, можливо, вперше за всю війну противнику довелося атакувати великий укріпрайон у лоб, а не звично обходити його по флангах.

Друге. У районі Нью-Йорка дуже добре показали себе бати 241 бригади. Теж всупереч стереотипу про «прикомандировані бати», які показали, що можуть тримати найважчі та найвідповідальніші ділянки.

Третє. Орки показали, що вміють штурмувати в лоб. Торецьк штурмувався саме так. Така варіативність компетенцій з подолання оборонних рубежів не повинна проходити непоміченою в тих, хто вивчає противника й узагальнює його бойовий досвід. Безумовно сама по собі тактика комбінування флангових ударів із потужним накатом у центрі абсолютно не нова. Так окупувалася Красногорівка, потім Курахове. Але йдеться про вибір саме напрямку головного удару. У Торецьку ним став розсікаючий удар у лоб через центр міста. При цьому темп просування росіян у місті, особливо в його другій частині, прямо корелюється з вибуттям частини підрозділів на курський напрямок. Це важкоприхована об'єктивна реальність.

Штурмуючи Торецьк у лоб, противник отримав чергове повністю зруйноване місто

У результаті такої «науки» противник отримав чергові руїни і чергове повністю зруйноване місто. Відкривши для себе оперативний простір для виходу до Костянтинівки.

Курахівська оборонна операція. Підсумки

Кілька нових особливостей дій противника.

Щільність авіаційних ударів знизилася, але збільшилася глибина дій. Що це означає? Якщо раніше авіація ФАБами здійснювала безпосередню підтримку піхоти (наскільки це може бути застосовано щодо СУ-34), то тепер таку роль виконувала артилерія. І, якщо ще рік тому ми мали паритетну вагу залпу, а раніше — навіть перевагу в ньому, то зараз ситуація для нас, на жаль, погіршилася.

З цієї причини зараз авіаційні удари наносяться і по лінії бойового зіткнення, і в зоні тактичного та оперативних тилів.

Росіяни у Кураховому практично не застосовували бронетехніку, натомість збільшили використання мотоциклів

Додамо до цього, що порівняно з авіаційними ударами в Красногорівці, в Кураховому вже «відчувалося», що частина авіації ворога «переїхала» в курську операційну зону. Це позначилося на зменшенні ударів ФАБ-250,500, але в Кураховому було зроблено ставку на 1500-ки.

Бронетехніка. У Кураховому практично не застосовувалася, ймовірно «закінчилася» на стадії підготовки штурму міста. З іншого боку забудова міста не дозволяла противнику використовувати їх для масштабних штурмів як під час дій у тій самій Максимільянівці та Георгіївці. Основне завдання танків звелося до супроводу групи ББМ із піхотою та її підтримка під час «марш-броска».

Байки (мотоцикли). Не можна сказати, що росіяни їх використовували дуже часто, але збільшення їх застосування в наявності. При цьому, як засіб пересування при самому штурмі — це заняття сумнівне. Але як інструмент доставки легкої піхоти, евакуації та пересування в тактичній зоні окупанти застосовували досить часто. З тих екземплярів, які потрапляли до нас видно, що це кустарно, але добре зібрані апарати. Вони мають легку вагу, захищені шини, непогану прохідність і швидкість. Це не повноцінний байк, але свої завдання вони виконують.

Відбулося кратне збільшення якості та кількості безпілотних систем порівняно з 2023 роком

Човни. Застосовувалися ворогом кілька разів для перетину Курахівського водосховища біля Островського. Були практично нами виявлені і знищені. Надалі масово не застосовувалися.

Загалом 2024 рік — Мар'їнка, Красногорівка, Максимільянівка, Георгіївка і Курахове — це зоряний час безпілотних систем бригади. Кратне збільшення якості та кількості порівняно з 2023 роком. Не можна сказати, що БПЛА повноцінно замінили арту, але те, що внесли свій істотний і неоціненний внесок у проведення операцій на курахівському напрямку без сумніву.

стратегія Курахове торецьк оборона сходу тактика висновки

Знак гривні
Знак гривні