«Все паралізовано». До чого призвела кібератака росіян на держреєстри і чи треба боятися витоку даних

Російські хакери атакували державні реєстри України. Наразі ці реєстри недоступні. Цю хакерську атаку і її наслідки вже називають безпрецедентними, пише BBC Україна. Видання описує, як від кібератаки постраждали українці. Texty.org.ua публікують ключові фрагменти статті.

"Все паралізовано. Такого ще ніколи не було", – описує наслідки кібератаки для своєї роботи рієлтор з Чернівців.

В Україні наразі зупинили реєстрацію всіх дій у сфері нерухомості та бізнесі, заявили у Мін'юсті.

Неможливо провести жодну угоду з відчуження нерухомого майна, договори купівлі-продажу, оренди, дарування, договори іпотеки, говорить Наталія Козаєва, приватний нотаріус, член Ради Нотаріальної палати України.

Немає можливості внести інформацію про зміну керівника, учасників юридичних осіб.

Крім того, за словами нотаріуса, призупинені державні програми виплат е-оселя, е-відновлення, приватизація комунального майна.

Всі ці дії пов'язані з отриманням даних з реєстрів, з перевірками даних з реєстрів, з проведенням державної реєстрації, а доступу до реєстрів немає.

Нотаріуси не мають доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП), Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), бланків, довіреностей, а також ще до багатьох реєстрів.

"У нас пошкоджено 25 державних реєстрів", – говорить Наталя Козаєва, яка також є головою комісії НПУ з питань інформатизації, цифрової трансформації та запобігання кіберзлочинності.

Юристка перераховує, що ще заблоковано через атаку. Зупинилися торги на біржі, не можуть призначати людей на державну службу, бо для проходження спецперевірки потрібні дані з реєстрів. Не можуть призначати суддів, зупинився розгляд деяких судових справ, де також потрібна інформація з реєстрів. Офіс протидії рейдерству зупинив прийом скарг.

Нотаріуси не можуть видавати жодні документи, пов'язані зі зверненням до реєстрів, але вони зможуть оформляти ті, які не потребують перевірки даних.

Наприклад, зараз можна посвідчувати заповіти, довіреності, засвідчувати справжність підписів, завірити вірність копій.

Ще одним наслідком атаки є припинення роботи реєстру актів цивільного стану громадян. Тобто недоступна онлайн-інформація про одруження, розлучення українців, народження, смерть, статус недієздатності, зміна імен, набуття громадянства.

Міністерка юстиції Ольга Стефанішина запевняє, що одружуватися, розлучатися українці можуть і надалі, але по-старому, не онлайн. Для цього будуть використовувати "паперові носії". Однак для того, щоб отримати паперові свідоцтва про одруження чи народження, треба зробити витяг з реєстру, який наразі не є доступним.

Якщо йдеться про виплати, які людина має отримувати "з настанням актів цивільного стану", тобто аліменти після розлучення, виплати на дитину, то можливим це стане лише після відновлення всіх реєстрів.

Наскільки серйозна загроза

Нотаріуси пояснюють, що витоків даних боятися не варто, бо дані реєстрів і так були відкриті.

"Якщо якусь інформацію викачали, то це те, що і так було у відкритому доступі. Однак невідомо, чи було пошкоджено дані", – говорить Наталія Козаєва, членкиня Ради Нотаріальної палати України.

За словами Єгора Аушева, співзасновника та СЕО Cyber Unit Technologies, з доступом до реєстрів зловмисники фактично могли отримати доступ до всіх даних про українців – адреси, контакти, перелік власності, інформацію про одруження, розлучення.

"Точної інформації, чи було щось пошкоджено, чи був витік, ми не знаємо. Але міг бути ще один вектор атаки – компрометація даних. Тобто інформація могла бути змінена", – каже Аушев.

Наприклад, злочинці могли змінити імена власників компаній, частку людей у компаніях, адреси і навіть переодружити інших людей, пояснює він.

"Це ж просто дані. Їх можна змінювати як завгодно. Але завжди є бекап даних і потім можна буде встановити, що було насправді", – заспокоює експерт.

Коли все знову запрацює

У Мін'юсті кібератаку називають найбільш масовою, однак запевняють, що сервери з даними розміщені не в одному місці, тому всі дані збережено і їх скоро відновлять.

"У нас є бекап всіх даних, всіх державних реєстрів. За весь період часу їхнього існування. Все відновлять. Це питання лише часу", – говорить очільниця Мін'юсту Ольга Стефанішина.

Про терміни у Мін'юсті кажуть, що це може зайняти кілька тижнів.

Насамперед відновлять реєстри, які забезпечують роботу нотаріусів, - єдиний реєстр довіреностей, єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів.

Після цього мають відновити Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Державний реєстр прав на нерухоме майно.

реєстри кібервійна дані хакерська атака

Знак гривні
Знак гривні