Викрадених в Україні дітей перевозили літаками Путіна і вербували до кадетських шкіл, — дослідження
Російська Федерація бере участь у систематичному, навмисному та широко поширеному примусовому усиновленні та взятті під опіку дітей з України.
Російською системою примусового усиновлення та опіки керує найвищий рівень федерального уряду Росії. Путін несе основну відповідальність за командування та контроль щодо російської програми примусового усиновлення та виховання з моменту її створення.
Про це йдеться у звіті Лабораторії гуманітарних досліджень (HRL) Єльської школи громадського здоров’я (YSPH).
Yale HRL ідентифікувала 314 дітей, які були піддані російській системі примусового усиновлення та прийомної сім’ї з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, включаючи 148 дітей, зазначених у російських базах даних про влаштування дітей, і 166 дітей, переданих безпосередньо до громадян Росії.
Дослідники встановили, що Військово-космічні сили Росії та авіація під безпосереднім управлінням офісу президента Путіна в період з травня по жовтень 2022 року транспортували на військово-транспортних літаках під прапорами РФ численні групи дітей з України для розміщення у громадян Росії.
Діти були вивезені щонайменше в 21 регіон по всій Росії, де їх розмістили разом з громадянами Росії або помістили в установи та занесли до російських баз даних про влаштування дітей.
Yale HRL виявив три основні тенденції серед дітей у російській програмі примусового усиновлення та опікування: 1) дітей систематично натуралізували як російських громадян; 2) дітей піддавали проросійському перевихованню; 3) діти пройшли медичне та психологічне обстеження після прибуття до Росії.
Слідчий комітет РФ – внутрішній кримінальний розшук Росії – вербував дітей до кадетських шкіл і піддавав військовій пропаганді, де їм читали лекції про російську армію та збирали зброю. Діти також наражалися на проросійські наративи, які виправдовували дії Росії в Україні, а також на навчальні програми та заходи, які прославляли Росію.
Усі діти, яких виявлено у звіті, були вивезені з Луганської та Донецької областей. Щонайменше 122 із 314 дітей (38,9%) були забрані із закладів, розташованих у Луганській та Донецькій областях, у тому числі 86 дітей забрали з двох навчальних закладів окупованої до 2022 року Донецької області.
"Путіну та Львовій-Бєловій вже висунули звинувачення Міжнародного кримінального суду (МКС) у воєнних злочинах щодо депортації українських дітей. Однак дії, задокументовані в цьому звіті, можуть становити окремий злочин передачі осіб, які перебувають під захистом, від однієї національної чи етнічної групи до іншої", – підсумовують дослідники.