Як падіння рубля позначиться на військових спроможностях Росії, — The Economist

Британський журнал The Ecomomist аналізує, як падіння російського рубля вплине на спроможності Кремля продовжувати війну проти України. Texty.org.ua публікують переклад ключових висновків видання.

Фото: Reuters
Фото: Reuters

21 листопада Міністерство фінансів США запровадило нові обмеження проти більш ніж чотирьох десятків російських банків, у тому числі Газпромбанку. Банк, найбільший в Росії, який ще не підпадав під американські санкції, був виключений з попередніх пакетів, щоб дозволити деяким країнам Центральної та Східної Європи, зокрема Австрії, Угорщині та Словаччині, продовжувати платити за імпорт російського газу. Після 20 грудня, коли заходи набудуть повної чинності, європейські покупці російського газу будуть змушені шукати обхідні шляхи, залучаючи або сторонні банки, або інші валют, ніж долар, що займе певний час.

Американська заява з'явилася в поганий момент для російської економіки, а це означає, що валютні ринки швидко відреагували на неї. Перспектива нових обмежень на доступ до іноземної валюти призвела до падіння рубля 27 листопада на 10% щодо долара до мінімуму у 115, перш ніж центральний банк простимулював помірне зростання, використавши свої резерви для купівлі рублів. Навіть після цього рубль все ще знизився на 8% щодо долара за останній місяць і більш ніж на 15% за рік.

Російська валюта є найслабшою з моменту вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Уряд РФ намагається при цьому зберегти обличчя. Виступаючи в Казахстані 28 листопада, Володимир Путін заявив журналістам, що «підстав для паніки, безумовно, немає».

Падіння рубля призводить до зростання цін на імпортні товари, що впливає і на споживачів, і на військові спроможності уряду

Проте останнє падіння вартості рубля значно ускладнює роботу російського центрального банку. Витрати воєнного часу вичерпали вільні потужності в економіці, знизивши рівень безробіття до 2,4%. Останній урядовий бюджет, оприлюднений у вересні, передбачає збільшення витрат на оборону і безпеку ще на 25% наступного року, до близько 8% ВВП Росії, що є найвищим показником з часів холодної війни. Річна інфляція перевищує 8%.

У цьому контексті слабший рубль — це палиця з двома кінцями. Нижчий рівень щодо долара збільшує рублеву вартість експорту нафти, допомагаючи покривати зростаючий дефіцит державного бюджету. Але це також призводить до зростання цін на імпортні товари, що має значення як для споживачів, так і для військових спроможностей уряду. Аналітики відзначають, що російський імпорт споживчих товарів зазвичай зростає з наближенням Різдва. 28 листопада Дмитро П'янов, заступник голови правління ВТБ, другого за величиною банку Росії, заявив в інтерв'ю агентству «Інтерфакс», що падіння рубля за останні кілька днів було «сильним інфляційним фактором».

За останній місяць рубль впав на 7% стосовно китайського юаня, що призведе до підвищення вартості військової техніки

Крім того, Китай став найважливішим торгівельним партнером Росії в останні роки, забезпечуючи більш ніж третину всього імпорту, а також високотехнологічні ресурси, які мають вирішальне значення для збройних сил. За останній місяць рубль впав на 7% стосовно китайського юаня, що призведе до підвищення вартості військової техніки.

На тлі високої інфляції та побоювань щодо вартості валюти російський центральний банк вже підвищив процентні ставки до 21% цього року. Трейдери очікують, що ставки на кінець року становитимуть 25%, тоді як до нещодавнього падіння вартості рубля вони очікувалися на рівні 23%. Досі російський уряд захищав як споживачів, так і компанії від наслідків підвищення ставок за допомогою різноманітних схем субсидованих запозичень. Але з огляду на те, що державні фінанси перебувають під тиском, нещодавно цю підтримку було скорочено. Обсяги іпотечного кредитування зменшуються, а компанії попереджали про затримки з інвестиціями ще до останнього раунду санкцій. Виступаючи 19 листопада, голова центробанку РФ Ельвіра Набіулліна визнала, що монетарна політика досягла «переломного моменту» і що зростання корпоративного кредитування тепер почне падати, обмежуючи попит.

Поєднання падіння курсу національної валюти та стрімкого зростання дефіциту бюджету призвело до розмов про жорстку посадку російської економіки у 2025 році. Після двох років стрімкого зростання, яке розвіяло похмурі прогнози багатьох аналітиків, темпи розширення різко сповільняться. Економічний рахунок за війну нарешті прийшов. Він може бути великим.

економіка рф фінансування війни падіння рубля

Знак гривні
Знак гривні