«Зоряні війни» та Україна. Як фантастика може бути корисною для розуміння сучасного поля бою: пояснює Мік Раян
Генерал-майор австралійської армії у відставці та активний дослідник війни Мік Раян на прикладі одного з епізодів "Зоряних війн" пояснює, як фантастика може бути корисною для розуміння сучасного поля бою та майбутньої війни.
Зокрема, він порівнює застосовані у "Зорянах війнах" автономні системи, роботи та ШІ з тими розробками, які вже використовуються у російсько-українській війні. Texty.org.ua публікують фрагмент перекладу, здійсненого виданням iPres.
Наступного року виповнюється 20 років з дня виходу на екрани третього фільму-приквелу саги "Зоряні війни" – "Епізод ІІІ: Помста ситхів". Фільм, який є завершальним розділом трилогії приквелів, що досліджує життя Енакіна Скайвокера та становлення Дарта Вейдера, мав комерційний успіх, зібравши понад $840 млн у світовому прокаті.
Останніми роками поняття FICINT, що означає "вигадана розвідка" (уявлення майбутньої війни через художню літературу та розвідку – Ред.), застосовується до футуристичних історій, які містять уроки для тих, хто стикається з новими технологіями, а також суспільними та стратегічними викликами у сучасному світі. Пітер Сінгер і Август Коул, автори впливового роману про війну майбутнього "Примарний флот", ввели термін "корисна вигадка", щоб описати застосування художньої літератури до проблем реального світу.
П'ять ключових висновків. Поки що ми бачимо лише верхівку айсберга
Але залишається питання, яким чином "Помста ситхів" може допомогти сучасним військовим лідерам і планувальникам? Існує п'ять ключових ідей (але, ймовірно, є й інші) з початкового епізоду "Помсти ситхів", які я хотів би розглянути у наступному розділі.
По-перше, застосування масових, дешевих автономних систем для захисту невеликої кількості вишуканих, високопродуктивних військових платформ з екіпажем. Обі Ван Кенобі і Енакін Скайвокер прокладають собі шлях у масованій космічній битві між кораблями Республіки і Сепаратистів над галактичною столицею Корусант. У міру того, як Обі Ван і Енакін просуваються вперед, стає зрозуміло, що для захисту великих сепаратистських зорельотів використовується безліч невеликих безпілотників.
Хоча в Україні ми бачили, як дрони використовуються для захисту бронетехніки в бою, а також для евакуації поранених і логістичних місій, вони зазвичай управляються і пілотуються людьми. Безпілотники навіть використовувалися для управління деякими українськими атаками на російські позиції.
У найближчому майбутньому повністю автономні безпілотники можуть бути прикріплені до пілотованих платформ, чи то великі кораблі, чи то бомбардувальники, чи то танки. Вони можуть бути пов'язані з цифровими мережами бойового управління і матимуть можливість автономно сканувати загрози, визначати їх пріоритетність, а потім атакувати загрози без втручання людини. Це може бути набагато досконаліша версія нинішніх можливостей, як-от система Trophy, встановлена на бронетехніці. Проте більш живучі і багатоцільові дрони можуть стати майбутнім рішенням для захисту дорогих військових платформ з екіпажами.
Друге розуміння стосується повністю автономної війни, коли автономні системи атакують інші автономні системи. Бій дроїда з дроїдом є поширеним явищем у всесвіті "Зоряних війн" і у науковій фантастиці загалом. Але як щодо реального світу?
До початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році було мало прикладів, якщо взагалі були, коли автономні системи націлювалися одна на одну в бою або в оборонних сценаріях (я не рахую CIWS або ракети, що збивають безпілотники). Однак за останні три роки спостерігається постійний розвиток автономних або дистанційно керованих систем, які можуть націлюватися на ворожі БПЛА.
У повітрі все частіше відбуваються бої "дрон на дрон", причому деякі типи безпілотників спеціально пристосовані для такого роду повітряних боїв. Були також випадки, коли безпілотні літальні апарати атакували безпілотні наземні транспортні засоби. Прикладом цього стало використання російською армією нових роботизованих мінітанків з гранатометами під час штурму українських позицій на захід від Авдіївки в березні цього року. Українці знищили російські засоби за допомогою безпілотників. Українці також використовували БПЛА для знищення російських мінно-вибухових установок.
Нові технології, спеціально розроблені з нуля для перехоплення ворожих безпілотників, стають доступними, і деякі з них розгортаються в Україні. Fortem DroneHunter F700 і Andruil Roadrunner для полювання на БПЛА – два приклади того, що, безсумнівно, розширить спектр можливостей боротьби з безпілотниками в найближчі роки.
Що ще важливіше, яку роль відіграє боротьба "дрон проти дрона" в тактичних операціях? Спектр місій, найімовірніше, охоплюватиме як оборонні завдання, такі як захист важливих цілей від блукаючих боєприпасів і ворожих дронів-розвідників і дронів-камікадзе, так і наступальні місії, де дрони використовуються для знищення інших дронів, які захищають цілі, щоб ударні дрони і ракети могли прорватись до своїх цілей. Ця боротьба безпілотників буде дедалі більше поширюватися на морське і наземне середовище, а військові установи прагнутимуть використовувати переваги своїх власних автономних систем, позбавляючи їх противника.
Проте це не лише технологічний виклик. Він вимагатиме перегляду тактичної доктрини, а також еволюції військових організацій і, як це зробили українці, потенційно розвитку абсолютно нових і новітніх інститутів безпілотників.
Третьою темою є проблема використання автономних систем для нападу на військові платформи з екіпажем. У "Помсті ситхів" це проявляється в тому, що сепаратистські винищувачі атакують ескадрилью республіканських винищувачів ARC-170, пілотованих клонами. Більшість екіпажів республіканських винищувачів було знищено у цій сутичці.
Цю ситуацію ми спостерігали з перших днів війни в Україні, а також у війні на Близькому Сході. Безпілотники, а віднедавна і БПЛА, широко використовуються обома сторонами у війні в Україні для ураження танків, артилерії, штабів і навіть окремих солдатів. Це стало звичайним методом ведення бойових дій для обох сторін і дедалі частіше включається до арсеналів інших країн. Вони трансформують ведення сучасної війни, змінюючи при цьому характер військових інституцій, які їх застосовують. Як ми з Клінтом Хіноте писали у нещодавній статті для War on the Rocks:
"У наступному десятилітті військові інституції можуть зіткнутися із ситуацією, коли безпілотні системи переважатимуть над людьми. Наразі тактика, підготовка і моделі лідерства військових інституцій розроблені для військових організацій, які найперше складаються з людей, і ці люди здійснюють ретельний контроль над машинами. Незабаром співвідношення людей і безпілотних систем зміниться".
В Україні ми бачимо лише верхівку айсберга в цьому питанні. Зі збільшенням кількості безпілотників і розширенням їхніх місій ми побачимо трансформацію способів використання автономних систем у повітрі, на суші і на морі. Це також може призвести до значних змін у тактиці, доктрині і фундаментальних організаційних конструкціях збройних сил, які домінували протягом останнього століття.
По-четверте, майбутні автономні системи, можливо, зможуть трансформувати свої форми і режими роботи, щоб бути здатними функціонувати в різних сферах. У "Помсті ситхів" сепаратистські дроїди-стерв'ятники (також відомі як самохідні бойові дроїди зі змінною геометрією, Mark I), які ходять по зовнішній оболонці великих зорельотів, здатні змінювати форму і функціонувати як оборонні засоби проти винищувачів Республіки, а також як ракетні винищувачі.
Яку користь можуть мати багатоцільові дрони у сучасному конфлікті? Вони можуть бути корисними для завдань, які вимагають непомітного наближення (морем або сушею) до об'єкта, але потім вимагають швидкої швидкості і маневреності для остаточного переслідування цілі (чи то для розвідки, чи то для більш смертоносних місій).
Вже розробляються безпілотники, здатні працювати в декількох сферах. Це дрони класу "повітря-море", такі як Sea Dart і TJ Flying Fish (обидва виробляються китайськими компаніями), а також дрон-амфібія Diodon. Ще більш інтригуючою розробкою, представленою на Міжнародній конференції з автоматизації, робототехніки і застосувань 2023 року, є дрон-трикоптер, здатний літати, їздити по землі та працювати як надводне судно на воді.
Останньою темою з "Помсти ситхів", яка є актуальною у сучасній війні, є дрони та їхній інтегрований штучний інтелект, що забезпечує когнітивне доповнення або можливість розвантажити людину від виконання завдань у складних умовах.
Дроїди у вступній частині "Помсти ситхів" є невіддільною частиною функціонування перехоплювачів джедаїв, якими керують Обі Ван та Енакін; вони надають навігаційну допомогу, керують багатьма системами кораблів і забезпечують адаптивну здатність до ремонту кораблів у польоті, коли ті зазнають пошкоджень під час бою. R2-D2 навіть забезпечує базовий "корабельний захист" на кораблі Енакіна під час епізоду, коли він б'є струмом атакуючого дроїда. Це корисна метафора того, як люди починають використовувати інструменти, що забезпечують когнітивне доповнення, і співпрацювати з ними.
Розвантаження або делегування когнітивних завдань людини "дроїдам і ШІ" вже почалося. Як Україна, так і Росія використовують ШІ в широкому спектрі завдань – від допомоги у наведенні БПЛА, затримання порушників російських санкцій, кібервійни і боротьби з дезінформацією, ідентифікації та відстеження військових злочинців, геолокації та аналізу даних із відкритих джерел до ідентифікації ворожих підрозділів і швидшого аналізу зображень і розвідданих. Українці навіть застосовують штучний інтелект, щоб зрозуміти, як цілеспрямовані військові дії впливають на росіян у когнітивному плані.
Для докладнішого ознайомлення з використанням ШІ під час війни в Україні посилання на деякі звіти та статті:
- CSIS: Розуміння екосистеми військового ШІ в Україні – посилання;
- ICDS: Війна Росії в Україні: Штучний інтелект на захисті України – посилання;
- CNAS: Роль та наслідки застосування штучного інтелекту в російсько-українському конфлікті – посилання;
- CEPA: Секретна зброя України – штучний інтелект – посилання;
- IISS: Бойове хрещення штучного інтелекту в Україні та Секторі Гази дає ширші уроки – посилання.