Я Вас усіх підірву! Яка мета чергового російського ІПСО
26 листопада на електронні пошти українців надійшла масова розсилка про замінування.
Спам
На різні електронні адреси приходили схожі за змістом повідомлення від різних людей, але всі листи мали схожі риси: підписані учасником АТО з досвідом у мінно-підривній справі, і він погрожував підірвати будівлю безпосереднього отримувача листа та ще декілька інших будівель у Києві, Одесі та Львові за допомогою саморобного вибухового пристрою.
Більшість об'єктів, які погрожував підірвати терорист, ‒ це або неіснуючі будівлі, або ж реальні установи з неправильними чи вигаданими адресами. В одному листі у списку на підрив було посольство Сінгапуру, в іншому - Мальти, десь видання “Кримська світлина” (правильно “Кримська світлиця”), в іншому “Радіо "Громадське" . Загалом, хоча схема багатьох листів однакова, адреси будинків і установ на підрив у них можуть відрізнятися.
Далі адресат погрожував (орфографія збережена): “Наступний вибух пролунає У загальноосвітній школі, у редакції ЗМІ, Готелі, Адміністрації”, потім обіцяв перейти до метро і громадського транспорту.
Наприкінці листа терорист пояснив свої мотиви. Він протиставляв ветеранів і всіх інших. Ми переконані, що саме заради того, аби це пояснення широко цитувалося і затівалася ця інформаційно-психологічна операція. А оскільки розсилка викликає підсвідомий страх і вона досить широка щоб її помітили, то у авторів може бути цілком логічний розрахунок. що її цитуватимуть. Так і сталося в декількох новинах зацитовано “мотиви” терориста.
Таким чином ми бачимо, що головний меседж цього спаму спрямований на створення різного роду розколів, непорозумінь, образ і тп. між різними частинами українського суспільства, - адже саме це і є ціллю російської дезінформації майже у 90% випадків.
Більшість імен, якими підписався терорист виглядають дуже дивно. Наприклад: Лаврецький Володар Сарматович, Ейбоженко Яснолик Чеславович і його тезко Ейбоженко Непобор Костянтинович, а також Афендик Ус Тихонович чи Ялович Чеслав Янович.
Редакторка Texty.org.ua також отримала такий лист, але виявила його пізно ввечері, коли перевіряла папку зі спамом.
Принцип дези
Росіяни постійно проводять проти України і нашого суспільства інформаційні атаки. Як зазначалося вище, їх мета створювати або поглиблювати внутрішні суперечності і образи один на одного. В них ця робота поставлена на потік, як запуск Шахедів.
Їх розрахунок простий: якщо не спрацює сьогоднішня брехня, то спрацює наступна, якщо не спрацює сильно, то все одно хтось її запам'ятає і десь повторить, згодом такі мислевіруси накопичаться.
В результаті, за їх замислом, це має призвести до внутрішніх конфліктів що само по собі послаблює спротив до боротьби, або коли конфлікти наберуть достатньої сили, то їх енергій будуть спрямовувати на приведення до влади вигідних їм політиків. Це гра в довгу.
Користуючись нагодою нагадуємо, що дезінформація часто вибудовується таким чином, що частина людей з нею згодна і їй хочеться нею поділитися. Але автори дези так зміщують акценти, щоб досягти своїх цілей. Одна конкретна проста людина може ці акценти та наголоси і не помітити, але вони при масовому поширенні створюють вигідний ворогу дискурс.
Тож варто бути уважними і звертати увагу на суть послання: якщо там звинувачується частина українського суспільства у наших негараздах і це написано дуже емоційно, так, що серце починає битися швидше, а рука тягнеться поширити, то зупиніться. Це вірна ознака ворожої дези (хоча часто такі тексти поширюють люди, котрі не мають стосунку до Росії, але це не має значення, бо такі тексти і послання підривають внутрішню єдність).
Якщо йдеться про заклики до фізичного насильства щодо інших українців, то це ще одна ознака ворожої дезінформації.
Також у таких повідомленнях Росія і росіяни начебто розчиняються і вони ніяк не причетні до наших проблем, головна з яких війна.
Напротивагу існує конструктивна критика, як влади, так і інших. Критика корисна, якщо вона написана чи озвучена в спокійному тоні з використанням логічних аргументів, а не слів, які б'ють по почуттях і емоціях.
Фізична шкода
Крім того, такі розсилки додають роботи поліції і вимотують громадян, яким не пощастило працювати чи жити за реальною згаданою терористом адресою.
Під час перевірки працівники цих установ повинні припиняти роботу та евакуюватись до закінчення перевірки. Це також може впливати на психологічний стан працівників цих установ.
Речниця Нацполіції Юлія Гірдвіліс в коментарі “Суспільному” пояснила, що кожну із заяв про замінування правоохоронці розглядають як реальну, тож вони змушені перевіряти кожен об’єкт. В поліції не виключають, що такі масові заяви про замінування Росія може використовувати задля дестабілізації ситуації в Україні, застосовуючи для цього інформаційно-психологічні спецоперації (ІПСО).
14 жовтня схожі листи отримали десятки офіційних, дипломатичних установ, міжнародних організацій та працівники ЗМІ. Після цього низка установ, які отримали листи, так само були змушені провести евакуацію, аби перевірити будівлі на наявність вибухових предметів.