Тіньова паперова армія. Як бюрократія руйнує військо
Співзасновник благодійного фонду Восток SOS, військовослужбовець Костянтин Рєуцький декілька останніх місяців займався польовими дослідженнями армійської бюрократії. "Побачене вразило", — пише він у колонці для УП.
Рєуцький зазначає, що це окремий світ, що існує паралельно з нашим. Там свої цінності, свої культура та традиції, свої герої.
"Не знаю достеменно, скільки людей його населяють, але припускаю, що не одна сотня тисяч. Всі вони кожного дня докладають купу зусиль (втомлюються, виснажуються, вигорають) для того, що краще би не робити взагалі. Для того, що не тільки не допомагає досягати результатів на полі бою, а й нерідко прямо заважає ефективно воювати.
Виявляється, що на підготовку однієї сторінки рапорту можна витратити цілий день або навіть декілька днів. Бо деякі відповідальні особи вважають своїм обов'язком змусити тебе переробити його декілька разів", — пише він.
Військовий додає, що у документі, від якого може залежати боєздатність підрозділу, бюрократів цікавить не зміст, а пунктуація, і вони переконані, що отримують своє грошове забезпечення саме за уповільнення обігу документів.
"У цьому всесвіті тисячі людино-годин витрачаються на ніщо. Десятки однакових дваразинаденних, щоденних, щотижневих, щомісячних звітів різним уповноваженим особам. Звітів, які нікому не цікаві, які ніхто не читає, зміст яких уповноважені особи принагідно просять тезово переповісти усно перед доповіддю керівництву. Десятки контрольних листів від "вищестоящих" структур, на які треба готувати однотипні формальні відповіді (які, здається, теж ніхто не читає)", — описує бюрократію у війську Рєуцький.
Він зазначає, що для того, щоб бійці мали можливість скористатися "Мавіком" або лопатою, яку вже подарували їм волонтери, треба витратити півтора – два місяці (часто більше) на нікому не потрібну паперову тяганину. Тоді як життєвий цикл "Мавіка" або лопати в бойових умовах нерідко в десятки разів коротший.
А складніші процедури (наприклад, списання втраченого майна) можуть тривати роками, не даючи жодних результатів, лише забираючи час багатьох людей.
Бюрократія обходиться країні страшенно дорого. Вона нас уповільнює, заважає модернізуватися, забираючи таким чином головну перевагу перед набагато сильнішим противником
"На утримання цієї "тіньової армії" платники податків щорічно витрачають приблизно п'ять мільярдів гривень. Якщо вивільнити хоча б половину цих грошей, можна було б придбати, наприклад, 38 000 тих самих "Мавіків" для передових підрозділів або 30 танків Т-80.
Бюрократія обходиться країні страшенно дорого. І мова не стільки про гроші. Вона нас уповільнює, заважає модернізуватися, забираючи таким чином головну перевагу перед набагато сильнішим противником. І зрештою це коштує життів захисників", — наголошує військовий і громадський активіст.
Рєуцький зауважує, що всі ці складні та заплутані алгоритми створені нібито для контролю за використанням майна та коштів платників податків. Себто для запобігання зловживанням та корупції.
Але, додає він, на практиці така надмірно (навмисно?) ускладнена система якраз і є поживним середовищем для корупції на всіх ланках. Від дрібної (коли треба "проставитися" підполковнику за прискорення розгляду твого питання) до промислової (коли за димовою завісою цих хитромудрих процедур можна як завгодно крутити на свою користь величезні державні контракти).
"Існує низка проєктів зі створення програмних продуктів для того, щоб автоматизувати облік майна та спростити документообіг. Але, наскільки я можу судити, їхнє впровадження стикається зі спротивом на кожній ланці.
Ця армія на всіх рівнях відчайдушно пручається цифровізації. Оскільки якщо цифровізацію, як світло прожектора, вдасться успішно впровадити, вона продемонструє, що половина, якщо не дві третини людей, які зараз працюють у системі, просто непотрібні. Вони не дають армії потрібних їй послуг, вони виробляють лише проблеми", — підсумовує Рєуцький.