Ключові причини стрімкого просування росіян на фронті, — NYT

У жовтні 2024 року Росія захопила в Україні найбільше територій з 2022 року — понад 414 кв. км, якщо спиратися на оцінки ISW, пише The New York Times.

Інфографіка NYT: Два роки територіальних змін на Донбасі
Інфографіка NYT: Два роки територіальних змін на Донбасі

Видання зазначає, що стрімке просування дозволило росіянам взяти під контроль стратегічні міста, які є опорними пунктами української оборони в цьому регіоні, починаючи з Вугледара на початку жовтня. Минулого тижня бої точилися за Селидове, яке зараз здається втраченим.

На думку експертів, ці завоювання, одні з найшвидших за всю війну, допоможуть російській армії убезпечити свої фланги перед початком наступу на місто Покровськ — ключовий логістичний вузол для українських сил на Донбасі.

"Стрімке просування Росії разюче відрізняється від ситуації минулого року, коли лінія фронту залишалася переважно статичною, а обидві сторони проводили амбітні наступальні операції, які здебільшого зазнавали невдачі.

Але патова ситуація, яка визначила 2023 рік, заклала основу для нещодавнього прогресу Росії. Хай якими б незначними були здобутки, російські атаки поступово послабили українську армію до такої міри, що її війська настільки розтягнуті, що більше не можуть утримувати деякі позиції, кажуть українські солдати та військові аналітики", — йдеться у матеріалі.

За словами Пасі Паройнена, військового експерта фінської аналітичної групи Black Bird Group, половина територіальних здобутків Росії в Україні цього року була досягнута лише за останні три місяці. «Ситуація на південному сході Донбасу стрімко погіршується», — сказав він.

Паройнен порівняв безперервні атаки росіян, які українські сили намагаються відбити, з «постійною грою в “вбити крота”, коли нові кризові точки виникають швидше, ніж з ними можна впоратися». Це дозволяє Росії швидко просуватися вперед, коли вона знаходить слабке місце.

Вінсент Турре, аналітик Французького фонду стратегічних досліджень, вказав на інші фактори, які сприяли просуванню Росії, зокрема, на більш активне використання потужних керованих бомб, здатних знищувати укріплені позиції противника, а також на брак українських укріплень в районі, де зараз відбуваються бойові дії.

«Українська оборона дедалі більше розхитана, місцевість все більш сприятлива для російських наступальних дій, і, на додаток до цього, росіяни мають кращі засоби ураження, зокрема через використання КАБів, — сказав Турре. — Разом ці три чинники пояснюють прискорення завоювань Росії».

До того ж однією з проблем українського війська залишається нестача особового складу. РФ продовжує переважати чисельно.

NYT пише, що Україна додатково послабила свої позиції на Донбасі, передислокувавши звідти досвідчені підрозділи до Курської області Росії.

Паройнен підсумовує, що нещодавнє швидке просування Росії підтверджує «загальну картину, яку ми наразі маємо щодо українських сил: резерви недостатні, надто багато якісних підрозділів застрягли в Курську, і Росія має достатньо сил, щоб використати будь-які слабкі місця в українській обороні».

битва за донбас просування росіян проблеми в ЗСУ оборона сходу наступ окупантів

Знак гривні
Знак гривні