«Заховане у всіх на виду». Аспірант випадково виявив величезне місто в джунглях Мексики
Вчені знайшли загублене гігантське місто мая через сторіччя після того, як воно було поховано під джунглями Мексики. Археологи виявили в південно-східному штаті Кампече піраміди, спортивні поля та амфітеатри, повідомляє ВВС.
Новий комплекс назвали Валеріана, його вдалося знайти за допомогою технології Lidar, що "бачить" структури, поховані під рослинністю.
Вчені вважають, що це поселення за щільністю забудови поступається лише Калакмулю, який вважають найбільшим містом цивілізації мая в стародавній Латинській Америці.
Загалом команда науковців виявила три пам’ятки на території розміром зі столицю Шотландії Единбург — і зробила це "випадково", коли один археолог переглядав дані в інтернеті.
"Я був десь на 16-й сторінці пошуку Google і знайшов лазерну зйомку, зроблену мексиканською організацією з моніторингу довкілля", — пояснює Люк Олд-Томас, аспірант університету Тулейн у США.
Це було дослідження з використанням технології Lidar — методу дистанційного зондування, який запускає тисячі лазерних імпульсів із літака та картографує об’єкти під ним.
Але коли Олд-Томас обробив дані методами, які використовують археологи, він побачив те, що інші пропустили — величезне стародавнє місто, яке, можливо, було домівкою для 30-50 000 людей у період свого розквіту з 750 по 850 рік нашої ери.
Це більше, ніж кількість людей, які живуть у регіоні сьогодні, кажуть дослідники.
Ця знахідка допомагає змінити уявлення Заходу про те, що тропіки — це місце "загибелі цивілізацій", каже професор Марчелло Кануто, співавтор дослідження. Натомість ця частина світу була домівкою для багатих і складних культур, пояснює він.
Точно сказати, що стало причиною занепаду міста, не можна. Але археологи вважають, що однією з основних причин могли стати зміни клімату.
Що собою являє Валеріана
Валеріана має «ознаки столиці» і за щільністю забудови поступається лише вражаючому городищу Калакмуль, розташованому приблизно за 100 км.
За словами археологів, воно «заховане у всіх на виду», оскільки міститься лише за 15 хвилин ходьби від головної дороги поблизу міста Шпухіль, де зараз живуть переважно люди мая.
Дослідники кажуть, що немає жодних відомих фотографій загубленого міста, тому що «там ніхто ніколи не був», хоча місцеві жителі, можливо, підозрювали, що під курганами землі є руїни.
Місто, площею близько 16,6 кв. км, мало два головні центри з великими будівлями на відстані близько 2 км один від одного, з'єднані щільною забудовою і мостовими переходами.
У ньому є дві площі з храмовими пірамідами, а також спортивний майданчик, де люди грали в стародавню гру з м'ячем. Вчені також знайшли свідчення наявності резервуара.
Загалом Олд-Томас і професор Кануто вивчили три різні території в джунглях. Вони знайшли 6764 будівлі різного розміру.
Читайте також: Трипільські "мегасайти": перші міста людства були не в Месопотамії, а в Україні, — Neue Zürcher Zeitung
За словами професора Кануто, технологія Lidar революціонізувала археологічні дослідження територій, вкритих рослинністю, як-от у тропіках, та відкриває світ загублених цивілізацій.