Політичний режим "Грузинської мрії" чимось подібний на режим Віші у Франції часів Другої світової (ПОГЛЯД)
Політолог й експерт Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров проводить паралелі між політикою партії "Грузинська мрія", яка за офіційними даними здобула перемогу на парламентських виборах у Грузії, та режимом Віші у Франції під час Другої світової війни. Texty.org.ua публікують точку зору автора у вигляді прямої мови.
Політичний режим “Грузинської мрії” чимось подібний на режим Віші у Франції часів Другої світової.
Обидва є реакцією на воєнну поразку, моделлю її прийняття та раціоналізації.
Так, агресор контролює частину твоєї території, але ж він не чіпає решту — і напевно не буде чіпати, якщо агресора не провокувати.
Щоб не провокувати, треба тримати дистанцію зі вчорашніми союзниками (в обох випадках це демократичний Захід) і вибудовувати конструктивну співпрацю (буквально колаборацію) з переможцем.
Провина за поразку (і взагалі за початок війни) покладається на “недолугих попередників” та “зрадливих союзників”. Розчарування в них обох і сподівання “зберегти те що можна” стимулює ідеологічний розворот від демократії та лібералізму до антизахідного ресентименту, авторитарного популізму, клерикалізму і взагалі всяких “духовних скрєп”.
Відбувається політичне та ідеологічне зближення з агресором. З’являються надії заслужити від колишнього ворога преференції; жага помститися колишнім союзникам за поразку.
Ці колишні союзники — певний час є зручними “хлопчиками для биття”, адже й далі пасують перед більш успішними тираніями (у випадку Другої світової так було принаймні до 1942, нині ж криза ефективності західних демократій у своєму розквіті).
Під час Другої світової існувало чимало таких режимів (не лише Франція). Деякі з цих країн мали досвід воєнної поразки від Осі, інші підкорилися без спротиву. Маємо яскраві приклади геополітичного пристосуванства і зараз (це не лише Грузія).
80 років тому стратегії сателітів Осі зазнали краху. Це сталося навіть ще до перемоги Антигітлерівської коаліції. В агонії Німеччина, де встигла, просто поскидала режими своїх “попутників”, замінивши їх на пряму окупацію.
Колаборація кролика з удавом можлива… але лише до часу, поки вона комфортна для удава.
Від Texty.org.ua: Нагадаємо, 26 жовтня у Грузії відбулися парламентські вибори. За їхніми результатами Центрвиборчком Грузії нарахував впевнену перемогу керівній партії "Грузинська мрія" – вона нібито отримала понад 53% голосів.
Водночас грузинські опозиційні партії заявили, що вони не визнають результати виборів, і закликали до протестів. Згодом президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила про невизнання результатів виборів, які назвала "російськими" і також закликала вийти на протести.
Група євродепутатів виступила із заявою щодо перебігу і результатів парламентських виборів у Грузії, під час яких фіксували численні порушення. Як зазначили депутати Європарламенту, серед порушень, про які повідомили міжнародні спостерігачі, були випадки насильства, скуповування голосів, подвійного голосування, вигнання представників ЗМІ та спостерігачів, залякування виборців на виборчих дільницях і за їх межами.