Референдум і вибори у Молдові: що показало волевиявлення наших сусідів

Майже остаточні результати голосування в Молдові показують, що проєвропейська президентка Мая Санду перемагає в першому турі президентських виборів. Водночас дані референдуму щодо інтеграції в Європейський Союз вранці 21 жовтня змінилися на користь прихильників вступу.

Мая Санду. Фото:  gov.md
Мая Санду. Фото: gov.md

Вибори

Як повідомляє Point.md, станом на 16:00 опрацьовано 99.77 бюлетенів.

Згідно з попередніми результатами, оприлюдненими ЦВК Молдови, за Маю Санду проголосував 42,39% виборців.

Олександр Стояногло посів друге місце, його підтримали 26,01% громадян.

Ренато Усатий посів третє місце з 13,80% голосів.

За словами голови ЦВК, другий тур виборів президента відбудеться у неділю, 3 листопада 2024 року.

Референдум

У Молдові на референдумі за включення європейського вектора до Конституції опрацьовано 99,41% протоколів. Вступ до ЄС підтримують 50,30% виборців, проти — 49,70%.

Як відбувалося голосування і що засвідчили результати

Як пише Голос Америки, у понеділок президентка Мая Санду повторила заяви про те, що безпрецедентна фальсифікація та іноземне втручання вплинули на голосування, назвавши це "підлим нападом" на суверенітет Молдови.

"На жаль, система правосуддя не змогла зробити достатньо, щоб запобігти фальсифікаціям на голосуванні та корупції", — сказала вона на пресконференції.

Влада Молдови стверджує, що Москва посилила кампанію гібридної війни, щоб дестабілізувати країну та зірвати її шлях до ЄС. Звинувачення включають фінансування промосковських опозиційних груп, поширення дезінформації, втручання в місцеві вибори та підтримку великої схеми купівлі голосів.

Санду заявила, що Молдова "чесно виграла у нечесній боротьбі" за рух до ЄС. Напередодні вона сказала, що Молдова стала свідком "безпрецедентного нападу" на її демократію", звинувативши "злочинні групи, які працюють разом з іноземними силами, ворожими нашим національним інтересам".

На початку жовтня правоохоронні органи Молдови заявили, що викрили масову схему купівлі голосів, організовану Іланом Шором, проросійським олігархом у вигнанні, який зараз живе в Росії і який заплатив за це 16,2 мільйона доларів 130 000 особам.

Що кажуть на Заході

Європейська комісія, заявила, що її служби також помітили російське втручання у вибори в Молдові, і підкреслила свою постійну підтримку Кишинева на шляху вступу до ЄС.

"Це голосування відбулося за безпрецедентного втручання і залякування з боку Росії та її ставлеників, спрямованих на дестабілізацію демократичних процесів у Республіці Молдова", – заявив речник Петер Стано.

Стано сказав журналістам, що звинувачення в підкупі голосів, перевезення виборців автобусами та дезінформація є лише останніми формами втручання Росії, і що спроби підірвати Молдову та її підтримку ЄС тривають місяцями.

Представник національної безпеки США Джон Кірбі повторив занепокоєння щодо втручання Росії, заявивши, що "Росія активно працює над підривом виборів у Молдові та її європейської інтеграції".

Водночас прем'єр Польщі Дональд Туск заявив, що результати голосування і референдуму в Молдові "розлютили Москву і вразили Європу".

Крістіан Кантір, молдавський професор міжнародних відносин Оклендського університету, сказав Associated Press, що попередні опитування могли "переоцінити проєвропейські настрої" в Молдові, і референдум не схвалив би європейський рух країни без голосування з-за меж країни.

"Це буде особливо проблематично, тому що... це стане джерелом наративів, які проштовхують Кремль і проросійські сили", – сказав він.

санду молдова вплив РФ вибори

Знак гривні
Знак гривні