Як західні експерти оцінюють "план перемоги" Зеленського

Запрошення для членства України в НАТО – нелегке рішення для Альянсу, але тільки на цій основі можлива розбудова довготривалої безпеки.

Фото: ОП
Фото: ОП

Такої думки дотримується більшість західних експертів, яких опитало видання Голос Америки.

Експерти наголошують, що країни НАТО погоджуються в тому, що Україна зрештою буде в Альянсі, однак цим заявам бракує конкретики та часових рамок.

На думку експерта Гудзонівського Інституту Люка Кофі, Альянсу досі не вистачає єдності у цьому питанні. Індикатор цього, на його думку, це відсутність запрошення під час саміту НАТО в липні у Вашингтоні.

“З якоїсь причини президент Байден ставиться до цього питання дуже обережно. Я вважаю, що Україні потрібно надати запрошення, і це не означає членство в НАТО, це – зобов’язання”, – каже Кофі.

Він підкреслює, що США мають бути “сміливими та хоробрими” для цього: “Ми маємо дати Україні запрошення на членство в НАТО. Запросити України настільки швидко, наскільки це можливо”.

На його думку, запрошення України до НАТО в останні місяці президентства Джо Байдена може бути можливістю для нього побудувати свій спадок у питанні безпеки України та Європи.

Ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід також вважає, що немає тривалого безпекового рішення для України, окрім НАТО. На його думку, тиск України у цьому питання абсолютно логічний і відповідає ситуації, в якій знаходиться Україна.

Водночас він підкреслює, що ставлення до ідеї членства України в НАТО останнім часом змінилось: “Членство в НАТО для України – нелегке рішення. Це країна, яка перебуває у війні. Тож це не просто. І адміністрація Байдена суттєво просунулась в цьому питанні”.

Він поділяє думку Кофі про те, що саміту у Вашингтоні бракувало потужних рішень, але відзначає, що адміністрація США перейшла від небажання говорити про членство України в НАТО до визнання того, що зрештою Україна стане членом НАТО.

“Думаю, що оточення Байдена зрушило з місця і вони розглядають це питання серйозно, не тому, що це легке рішення, а тому, що важко уявити забезпечення тривалої безпеки на будь-якій іншій основі”, – говорить Фрід.

Натомість професор Університету Нью-Гейвена Меттью Шмідт вважає, що попередні заяви президента США про те що членство України в НАТО не відбудеться найближчим часом, могли заподіяти серйозну шкоду для України. Вони створили ефект стримування, який доводилось компенсувати українському керівництву.

“Я думаю, що запрошення в НАТО недостатньо. Президент Байден підірвав позицію України цього літа, коли він публічно сказав, що членство в НАТО не відбудеться найближчим часом. Відтоді Зеленський намагався знайти спосіб компенсувати стримувальний ефект цих заяв”, – говорить Шмідт.

Президент Зеленський 17-го жовтня за підсумками участі в засіданні Європейської ради заявив, що в США є думки, що запрошення України в НАТО можна розглядати як "червону лінію", а також підкреслив несправедливість такого підходу, оскільки слова про підтримку України мають підтверджуватися діями.

Думку, що запрошення України в НАТО може бути “червоною лінією” для Росії спростовує експерт Люк Кофі.

“Одна з речей за останні півтора року – це те, що немає російських червоних ліній. Вони кажуть, що ці лінії є, але ці лінії було перетнуто, і нічого не відбулось”, – говорить Кофі.

За словами Кофі, президент США має можливість ухвалити рішення на користь запрошення України в НАТО, і це питання політичної волі. До того ж, підкреслює експерт, у Вашингтоні вже чиниться великий тиск на Білий дім, щоб там зняли обмеження на використання зброї великої дальності для враження цілей у РФ.

Запрошення України в НАТО може набути різних форм – від виключно політичної декларації чи запрошення разом із початком вступних переговорів до форми запрошення разом із поступовим вступом України в НАТО, вважає експосол США в Україні Вільям Тейлор.

Різні форми запрошення при цьому будуть повноцінними, але не означатимуть негайного членства в Альянсі, впевнений він.

“Це не буде саме членство. Це не буде фактичне приєднання, оскільки для цього необхідно укласти угоду між Україною та Альянсом, і саме це має розпочатися”, – говорить Тейлор у коментарі Голосу Америки.

На думку Тейлора, такий формат запрошення Україна може отримати навіть під час війни. Це могло б змусити Путіна усвідомити, що він не може перемогти на полі бою, оскільки союзники продовжуватимуть підтримувати Україну, а українці продовжуватимуть чинити опір і захищатися.

Деякі експерти вважають, що повне членство в України в Альянсі – питання важке і воно не буде в планах до завершення війни, водночас вже зараз Захід має зробити потужну заяву про те що після завершення бойових дій Україна стане членом НАТО.

“Хотів би побачити щось конкретне від НАТО, навіть якщо це і не пряме запрошення прямо зараз. Україна потребує та заслуговує на цю підтримку. Думаю, що ми бачили, що коли йдеться про Путіна, то тільки НАТО зрештою може захистити Україну. Повне членство в альянсі зараз – важке питання і воно поза планами, але мають бути дуже конкретні вимоги в найближчому часі”, – вважає науковий співробітник центру Вілсона Кенет Яловіц.

Експерти погоджуються в думці, що майже нічого у “плані перемоги” окрім, можливо, секретної частини плану, яка залишається непублічною, не стало несподіванкою, включно із важливістю запрошення України до НАТО.

україна-нато гарантії безпеки партнери України план перемоги

Знак гривні
Знак гривні