Бійка через перехід Свято-Михайлівського собору в Черкасах до ПЦУ: подробиці конфлікту
Після заяви капелана Володимира Педька про перехід Свято-Михайлівського собору у Черкасах до Православної церкви України, 17 жовтня біля храму виникла бійка між вірянами ПЦУ та представниками УПЦ МП.
Військовий капелан Володимир Педько розповів у коментарі Суспільне Черкаси, що військові капелани прийшли в храм, щоб завершити перехід до Православної церкви України.
Саме ж голосування громади про перехід до ПЦУ відбулося раніше та юридично оформлене.
"Громада храму Архістратига Михаїла вже давно проголосувала про перехід до Православної церкви України. Про це свідчать відповідні статути, зміни установчих документів. І тому всі, хто зараз перебувають на території храму Михайлівського, включаючи судимого Феодосія, вони там перебувають незаконно", — деталізував Володимир Педько.
Дані в YouControl засвідчують реєстрацію релігійної організації "Свято-Михайлівська гарнізонна парафія Черкаської єпархії УПЦ (ПЦУ) м. Черкаси", 02.03.2000. На момент останнього оновлення даних 16.10.2024 статус юридичної особи — "Зареєстровано".
Як розповів митрополит Черкаський та Чигиринський владика Іоан, перехід громади до Православної церкви України відбувся 12 червня 2024 року і нині храм належить ПЦУ. Громада УПЦ не зареєстрована за цією адресою і втратила майнові права.
Також є розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації з підписом керівника Ігоря Табурця.
Військовий капелан отець Назарій розповів, чому, на його думку, важливо, щоб цей храм перейшов у підпорядкування ПЦУ:
"Російська православна церква окупувала територію Свято-Михайлівського собору і лицемірно називається Українською церквою. Але по факту ми чули їхні служби, де вони вже поминають патріарха Кіріла, не моляться за українське військо. Це якраз той храм, який будували черкащани, владика Софроній, який був великим патріотом, але, на жаль, не дожив до того часу, коли зміг перейти до Православної Церкви України, він цього дуже чекав. Тому сьогодні це зробили".
Після суперечок адепти УПЦ МП на чолі з митрополитом Феодосієм покинули територію храму. Натомість представник ПЦУ і містяни зайшли в храм і провели там молебень.
За словами речниці головного управління нацполіції в Черкаській області Зої Вовк, поліція Черкащини розпочала кримінальне провадження за фактом хуліганства. Максимальне покарання, яке може загрожувати за санкцією статті — позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Читайте також: Чому громади перестали переходити з УПЦ МП до ПЦУ і чи змінить це новий закон?
Нагадаємо, що митрополита Черкаського і Канівського Феодосія — Дениса Снігірьова судять понад рік. Перші три підозри митрополит отримав 20 лютого 2023 року — за розпалювання міжрелігійної ворожнечі та заперечення збройної агресії РФ. Із 12 квітня він перебував під цілодобовим домашнім арештом, а з 20 грудня — під нічним домашнім арештом. Четверту підозру митрополит Феодосій отримав 23 лютого 2024 року. Його звинуватили у "підривній діяльності" проти України. 19 червня підсудному повідомили пʼяту підозру — порушення рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань. 2 вересня 2024 року він отримав ще один нічний домашній арешт.