Армійські затяги. Що означає це слово?
Коли військові розповідають про не найкращих командирів, то часто вживають слово “затяги”. Розбираємо детально, що воно означає.
Пояснює Олексій Ткаченко, військовослужбовець ЗСУ з 2022 року, раніше у складі батальйону “Карпатська Січ” та 1-го окремого штурмового батальйону Да Вінчі.
Затяги — це коли посадова особа в ЗСУ:
- Вимагає чогось чи діє всупереч законодавству / правам військовослужбовців / бойовій доцільності.
Наприклад, б’є військовослужбовців, вимагає гроші, вигадує вимоги до службових документів, що не спираються на жоден нормативний акт.
Вимагає окопуватися на точці, де це помітно ворогу, хоча поруч уже є непомітні й вигідні для оборони позиції.
Вимагає ходити строєм і по формі (у військовій формі. — Ред.) там, де це видасть розташування ворогу (що, за словами очевидців, відбувалося в Полтаві перед прильотом ракети в Інститут зв’язку).
Замахує до виснаження стройовим кроком, непотрібним для успішних дій на війні.
Видає свої розпорядження, які суперечать закону. Як-от розпорядження Ігоря Танцюри за часів його командування ТрО про заборону звільнятися у зв’язку з доглядом за іншим громадянином, що передбачає закон.
- Вимагає виконання обов’язків, ігноруючи дотримання прав бійців і виконання власних обов’язків, діє так, щоб примусити когось ці свої обов’язки виконувати. Наприклад, віддає наказ зайти на позиції, відмовляючи в забезпеченні зброєю, боєкомплектом, технікою та іншим потрібним і наявним у частині. Виносить догану за невиконання завдання, для якого сам не забезпечив навіть найнеобхіднішим.
Вимагає дотримання норми про не більше ніж 30% особового складу у відпустках одночасно, а особовий склад штабу частини цю норму порушує.
Посадову особу, яка в більшості випадків вдається до затягів, називають “затягнутим”. Або “дубом”.
Часто затяги поєднуються з хамством і агресією. Таких називають неадекватами. Неадеквати завдають ЗСУ такої самої шкоди, що й москалі, підривають моральний стан і матеріальне забезпечення бійців, посилають їх на непродумані завдання, роблячи мішенню для противника.
Однак бувають випадки, коли командир “затягнутий”, але не неадекват. Наприклад, коли він без хамства, мовчки вішає догани. Або діє аж до побиття руками інших. При цьому сам вдає із себе “хорошого поліцейського”. Тоді це затягнутий інтриган. Менше, ніж неадекват, але все одно шкідливий для ЗСУ.
Оновлено: 17.10.2024
Чимало наших читачів, котрі служать в ЗСУ не погодилися із формулюванням, яке запропонував Олексій Ткачено. Для більш точного визначення, ми даємо і їхні думки:
Євгенія Закревська: "«Затягнутий» - це типу «затягнутий статутом». Ще таких називають «деревʼяними». Той що більше служив ніж воював. І більше покладається на статут, догани, накази і ієрархію ніж на свою харизму і повагу від підлеглих. Коли не можеш втримати особовий склад або боїшся що не зможеш втримати - і починаєш задрочувати статутом і спадковою воєнщіною. Безініціативний. Некреативний. Негнучкий. Крок вліво-вправо - ніні. Але завжди «під козирьок» всі команди зверху (які по факту часто виконати неспроможний, але і чесно визнати це також неспроможний)".
Andrii Pivtorak "То не "затяги", а злочини.
"Затяг" це коли командир наказує усе робити по Статутам і Наказам навіть якщо це суперечить здоровому глузду і реальності".
Krapyvenko Dmytro: "Слово «затяг» як і «совок» тулять кому не лінь і куди не лінь. Слово «затяг» прийшло з мирних часів зі строчки. І означало воно суворе буквальне виконання норм статуту, що насправді важко. Серед солдат побутувала приказка «краще дедовшина, ніж уставшина». Затяги як правило починалися перед якоюсь перевіркою чи після якогось серйозного зальоту. Затягнутими називали офіцерів і цілі частини, де панував формалізм і сліпе слідування статуту. Сьогодні солдати готові називати затягами все, що їм не подобається, будь-який натяк на військову дисципліну".
Алі Сафаров "Так, матеріал не відповідає дійсності. "Затягом" можна назвати шикування п'ять разів на день чи вимогу заповнення "журналів обліку" замість реальної роботи, дотримання вимог наказів, що сформовані в 90-х роках, досі не відмінені, і просто "не знають" про те, що армія, буває, ще й воює... Але номінально такий командир правий - бо наказ є, і він не відмінений".